X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44399
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bawimy się kolorami

Scenariusz zajęć

Imię i nazwisko: Kinga Kalinowska
Oddział przedszkolny: „Krasnale”
Temat: „Bawimy się kolorami”

1. Realizowane treści podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka
2. Treści kształcenia i wychowania wynikające z programów wychowania przedszkolnego:
a) Program „Plac zabaw” WSiP
• Poznajemy kolory
b) Program Wychowawczy Samorządowego Przedszkola w Łącku
• Współtworzenie przyjaznej atmosfery w grupie
c) Program profilaktyki przedszkola
• Dziecko potrafi opanować w niektórych sytuacjach negatywne emocje
d) Program „Żyj zdrowo”
• Doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem oraz stosowania się do instrukcji słownej;
• Stwarzanie sytuacji zachęcających do swobodnych wypowiedzi

Cele :
• utrwalanie nazw kolorów podstawowych;
• kształcenie koordynacji wzrokowo-ruchowej;
• zna i rozróżnia kolory : żółty, niebieski, czerwony, zielony i inne;
• rozwiązuje zagadki o kolorach;
• wymienia kolory, o których mowa w wierszu;
• reaguje na sygnały słowne i dźwiękowe;
• rozwija sprawność manualną;
• nie przejmuje się trudnościami;
• potrafi logicznie myśleć podczas wykonywania zadania.

Metody pracy:
• czynne – kierowanie działalnością dziecka, zadania stawiane do wykonania;
• słowne – rozmowa, wypowiedź, objaśnienia i instrukcje, wiersz;
• oglądowe – obserwacja, pokaz;
• metoda aktywnego słuchania muzyki wg B. Strauss
Formy pracy:
• indywidualna;
• grupowa.

Pomoce dydaktyczne:
• chusta animacyjna;
• zagadki o kolorach;
• kolorowe kartki papieru;
• tamburyn;
• muzyka na pendrive („Idziemy na spacerek”, „A ram sam sam”);
• wiersz Dariusza Komińskiego „Kolory”;
• wytłaczanki po jajkach;
• kulki z kolorowej bibuły;
• karteczki z rytmami ułożonymi z kolorów.

Przebieg zajęć:
1.Część wstępna:
a) Zabawa na powitanie „Mam taki kolor”- nauczyciel wita dzieci wypowiadając określone zdania. Dzieci, które czują się powitane, machają i dotykają rzecz we wskazanym kolorze. Witam dzieci, które:
mają dziś na sobie coś żółtego
mają dziś na sobie coś niebieskiego
mają dziś na sobie coś czerwonego
mają dziś na sobie coś zielonego, itp.
Nauczyciel demonstruje dzieciom kartki we wskazanym kolorze.
b) Zabawa z wykorzystaniem chusty animacyjnej: "Idziemy na spacerek do krainy kolorów” wg. B. Strauss .
2. Część zasadnicza:
a) Zabawa "Odszukaj kolor..."- nauczyciel gra na tamburynie. Dzieci spacerują wokół rozłożonej na podłodze chusty. W przerwie na polecenie nauczyciela dzieci stają na odpowiednim kolorze chusty.
b) "W krainie kolorów" - rozwiązywanie zagadek o kolorach- nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnego rozwiązywania zagadek słownych. Dzieci rozwiązują zagadki i każdy indywidualnie wskazuje kartkę w kolorze o którym mowa.
• w jakim kolorze mają butki krasnoludki (czerwony)
• powiedz, w jakim kolorze są gorące słońce i piasek nad morzem (żółty)
• w tym kolorze jest niebo i morze (niebieski)
• tego koloru szukaj na łące, jest nim trawa i żabki skaczące (zielony)
• taki kolor ma marchewka i pomarańcza (pomarańczowy)
• jakim kolorem pytam wszystkich maluje się fiołki lub śliwki (fioletowy)
• gdy zimą śnieg pada przez dzień cały świat staje się nagle... (biały)

c) Wysłuchanie wiersza Dariusza Komińskiego „Kolory”- nauczyciel czyta wiersz, zaprasza dzieci do wspólnych wypowiedzi na jego temat. Dzieci wymieniają kolory zawarte w wierszu. Wymieniają swoje ulubione kolory.
d) Układanie kolorów w wytłaczankach po jajkach wg danego wzoru- nauczyciel rozdaje każdemu dziecku wytłaczankę po jajkach, wraz z zwiniętymi w kulki bibułami w różnych kolorach. Objaśnia i pokazuje w jaki sposób należy umieścić w wytłaczankach przygotowane kulki i poprawnie wykonać zadanie. Wspomaga indywidualnie dzieci w ich pracy.
e) Powrót z krainy kolorów piosenką ilustrowaną ruchem „ A ram sam sam".
3. Podsumowanie:wspólnie z nauczycielem dzieci wymieniają zapamiętane kolory. Nauczyciel dziękuje dzieciom za udział w zajęciach

Dariusz Komiński
KOLORY

„ Kolory, kolory.
Ten kto ich nie lubi
to pewnie ponurak
co wesołość zgubił.

Każdy znać powinien
przynajmniej kolorów kilka,
żeby mógł odróżnić
wiewiórkę od wilka.

Dotyczy to też przedszkolaka
by nie zrobiła się draka,
kiedy spytany o kolor ściany
robi minę i daje drapaka.

Kolorów są tysiące, miliony,
a może i nawet więcej.
Lecz, aby policzyć te
najważniejsze,
wystarczą ci dwie małe ręce.

Czarny i biały,
jak sadza i śnieg.
Zielony i żółty-
to trawa i morski brzeg.

Czerwony i niebieski,
jak pomidor i niebo.
Pomarańczowy i fioletowy-
To pomarańcza i pewien kwiat ogrodowy.

„Jaki kwiat?”- pytacie.
Niestety nie pamiętam.
Nie jest to tulipan,
goździk, ani mięta.

Niech to będzie zagadka.
Zmuś do pracy głowę.
Dowiesz się jego nazwę,
to takie zadanie domowe.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.