X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44237
Przesłano:

Przedwiośnie - pierwsze wiosenne kwiaty. Konspekt zajęć dla klas IV-V szkoły podstawowej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat bloku tygodniowego : „ Przedwiośnie „
Temat zajęć : Pierwsze wiosenne kwiaty
Klasa : IV – V dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym
Cele poznawcze :
- rozpoznawanie pierwszych wiosennych kwiatów ( krokus, przebiśnieg, żonkil )
- rozpoznawanie podstawowej budowy kwiatów ( łodyga, liść, pąk lub płatki )
Cele rewalidacyjne :
- usprawnianie manualne
- wdrażanie do głośnego wypowiadania się na omawiany temat
- wdrażanie do poprawnej wymowy danych wyrazów
Cele wychowawcze :
- wdrażanie do współudziału w grupie
- wdrażanie do umiejętności utrzymania ładu w miejscu pracy
- wdrażanie nawyku szanowania i dbania o zieleń wokół nas
Metody : słowna, praktyczna, poglądowa
Środki dydaktyczne : tablice poglądowe OPERON, ilustracje kwiatów, obrazki konturowe kwiatów, etykiety z napisami, karty pracy tematyczne, krepa, plastelina, itp.
Przebieg zajęć
I. Zajęcia wstępne

1. Powitanie i sprawdzenie obecności- uczniowie przypinają znaczki na tablicy obecności, przeliczanie uczniów obecnych i nie obecnych
2. Ustalenie dnia tygodnia- utrwalanie pojęć : wczoraj, dziś, jutro. Zaznaczanie dnia tygodnia na kalendarzu kołowym
3. Ustalenie daty, zaznaczanie
4. Zapisanie daty na tablicy, na kartach pracy- samodzielnie lub po śladzie
5. Obserwacja pogody- wypowiedzi na podst. doświadczeń, spostrzeżeń itp., zaznaczanie na kalendarzu pogody EFS
6. Ustalenie celu i tematu zajęć, zapis

II. Obserwacja ukierunkowana połączona z działaniem i kształtowaniem pojęć
1. Obserwacja pierwszych wiosennych kwiatów- krokus, przebiśnieg, żonkil ; wskazywanie wg nazwy, odszukiwanie, samodzielne nazywanie
2. Opis budowy kwiatów- wyróżnianie liści, łodygi, płatków lub pąków; porównywanie kwiatów; barwa kwiatów
3. Przypinanie ilustracji kwiatów i etykietowanie na tablicy
4. Wycinanie ilustracji z konturowymi kwiatami, wklejanie, etykietowanie wg wzoru lub samodzielnie, sprawdzanie
5. Kolorowanie wklejonych ilustracji
6. Porządkowanie miejsca pracy
7. Wyjście do pobliskiej kwiaciarni, obserwacja kwiatów poznanych na zajęciach, nazywanie, wskazywanie; zakup jednego wybranego kwiatka w doniczce do klasowego wiosennego ogródka na parapecie ( BHP podczas wycieczki )
8. Wydzieranka z krepowych kulek lub wyklejanie plasteliną – szablon kwiatka- żonkil lub krokus
9. Porządkowanie miejsca pracy
10. Zabawy ruchowe „ opowieść ruchowa- wiosna wokół nas „ ( naśladowanie pogody wiosennej, zabawy paluszkowe tematyczne, zabawy przy muzyce tematyce wiosennej )
11. Śpiewanie piosenek o wiośnie np. „ kle, kle boćku „

III. Zajęcia końcowe
1. Podsumowanie zajęć- sprawdzenie czy uczniowie rozpoznają pierwsze wiosenne kwiaty, znają ich nazwy
2. Ocena pracy i aktywności uczniów, nagrodzenie dzieci- znaczki- uśmiechy, pochwała słowna
3. Pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.