X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44180
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przygoda kropli wody

Scenariusz zajęć

Temat szczegółowy: Przygoda kropli wody
Cel ogólny:

 Obserwacja zajęć o tematyce przyrodniczej.
 Rozwijanie umiejętności przeprowadzania prostych
doświadczeń i wyciągania wniosków. Wzbogacanie zasobu
słownictwa dziecka.
 Wyzwolenie wielostronnej aktywności dzieci przez
przyswajanie, odkrywanie, przeżywanie, działanie.
 Rozwijanie umiejętności przeprowadzania działań
matematycznych.
 Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania wypowiedzi
kolegów.

Cele operacyjne (dziecko):

 doskonali logiczne myślenie,
 sprawdza co pływa, a co tonie w wodzie,
 wie, które przedmioty szybciej wchłaniają wodę, a które
nie,
 potrafi samodzielnie wyciągać wnioski z doświadczeń,
 aktywnie uczestniczy w zajęciach,
 wypowiada się na określony temat,
 odczuwa radość i zadowolenie z własnych i wspólnych
działań,
 potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę podczas prowadzonych
doświadczeń,
 utrwala poznane cyfry oraz wykorzystuje je podczas
wykonywania działań matematycznych,
 utrwala poznane litery wykonując zadania grafomotoryczne,
 reaguje na sygnały umowne w czasie zabawy ruchowej.

Forma: indywidualna i z całą grupą.

Metody: słowna, oglądowa, aktywizująca, edukacja przez ruch – elementy metody Doroty Dziamskiej, zadaniowa.

Środki dydaktyczne:

= plastikowe miseczki wypełnione wodą (25 sztuk),
= pomoce przedstawiające różne stany skupienia wody,
= butelka z wodą z jeziora, butelka wody gazowanej i niegazowanej, zamrożona woda (lód), gorąca woda w czajniku, suszarka do włosów, lusterko, lupy, lejek
= plastelina, korek, piłeczki pingpongowe, monety, muszelki, klocki drewniane, piórko, gąbka, wata,
= działania matematyczne i ilustracje związane z wodą,
= pieprz, płyn do naczyń, winogrona, woda gazowana, mleko,
= magnetofon, płyta CD,
= folia, markery, litery lub szlaczki,
= krzyżówka na podsumowanie zajęć.

PRZEBIEG:

1. Zagadki – rozwiązanie działań dodawania/odejmowania oraz rebusów, a następnie odkrycie obrazków na tablicy, w celu poznania tematu zajęć.
- Co łączy wszystkie ilustracje?/Co przedstawiają poszczególne ilustracje? – naklejenie napisu WODA.

2. Zagadki słuchowe. Dzieci słuchają płyty z zamkniętymi oczami i określają, z czym te odgłosy im się kojarzą (fale morskie, deszcz, spuszczana woda w toalecie, woda z kranu).

3. Rozmowa w przyjacielskim kręgu na temat wody w oparciu o pomoce i ilustracje:

• obserwacja wody (określanie koloru, wyglądu i stanu skupienia); oglądanie wody w różnych postaciach (lód, w butelce, z jeziora, woda gotująca się – z parą).
• wąchanie wody (określanie zapachu),
• próbowanie wody (określanie smaku),
• sprawdzanie przezroczystości wody w porównaniu z mlekiem – wykorzystanie lupy,
• gdzie można ją znaleźć (w sklepie, jeziorze, w postaci deszczu, kranie)
• do czego jest potrzebna, wykorzystywana (do picia, dla roślin, do mycia, do życia itd.).

4. Zabawa ruchowa: „Woda – ląd”. Dzieci biegają w rozsypce po sali, gdy nauczyciel pokazuje obrazek z wodą (morzem) – pływają różnymi stylami, a gdy lądu – jeżdżą samochodami.

5. Doświadczenia z wykorzystaniem wody:

 „Co pływa, co tonie” - dzieci siedzą w półkolu na dywanie, nauczyciel wykonuje doświadczenie, wrzuca do wody różne przedmioty, niektóre toną inne utrzymują się na powierzchni (np. kamyk, piórko, gąbka, wata, moneta, klocek plastykowy, muszelka, styropianowa kula, korek, piłeczka pingpongowa itp.). Dzieci zastanawiają się nad tym dlaczego część rzeczy pływa, a część tonie i samodzielnie wyciągają wnioski na ten temat.

 „Taniec winogron” - nalewamy gazowanej wody mineralnej do wysokiej szklanki i wkładamy do niej kilka winogron. Owoce początkowo opadną na dno, jednak po chwili podskoczą do góry, zaczną tańczyć i kręcić się w kółko. Wyjaśnienie:
przyczyną bąbelków w wodzie mineralnej jest gaz, dwutlenek węgla. Zbiera się on w postaci pęcherzyków na winogronach, dopóki siła wyporu nie będzie na tyle duża, aby je unieść w górę. Na powierzchni wody pęcherzyki wody pękają, winogrona opadają na dno naczynia i cała zabawa zaczyna się od nowa.

 „Para wodna” – obserwowanie skraplania wody.

 „Uciekający pieprz” - na talerz nalewamy nieco wody. Posypujemy wodę pieprzem, równo po całej powierzchni. Dotykamy wody palcem i nic się nie dzieje – pieprz dalej pokrywa całą powierzchnię cieczy. Następnie moczymy palec w mydle i ponownie dotykamy nim powierzchnię wody. W momencie, gdy palec dotknie powierzchni cieczy, pieprz migruje w kierunku brzegów naczynia, jakby uciekał. Wyjaśnienie: dzięki płynie do naczyń brud zbija się w większe „grupy”, to dlatego możemy czasem po myciu zaobserwować osad na umywalce.

6. Zabawa matematyczna w grupach „Kropla wody”
Każda grupa otrzymuje kopertę, w której znajdują się krople wody z działaniami matematycznymi. Zadaniem grupy jest poprawnie rozwiązać działanie.

7. „Schowaj się przed deszczem” - zabawa ruchowa połączona z ćwiczeniami dźwiękonaśladowczymi.
Słońce świeci - marsz przy muzyce. Na przerwę w muzyce, oznaczającą deszcz dzieci chowają się w „domkach” /szarfy /
Siedząc obserwują deszcz: siad skrzyżny i naśladowanie odgłosów deszczu za oknem.
Kap, kap, kap – pukanie rozłożonymi dłońmi o uda
Puk, puk ,puk – dłonie w piąstkę , stukanie kostkami palców o podłogę
Szu, szu ,szu – pocieranie dłonią o dłoń
Chlup, chlup, chlup – klaskanie dłońmi nad głową / jak najwyżej.

8. „Łowienie koralików” - ćwiczenia w zakresie motoryki małej.

9. Ćwiczenia grafomotoryczne na foli. Każde dziecko otrzymuje zadanie grafomotoryczne, folię oraz zmywalny marker. Zadaniem dzieci jest po śladzie napisać wybraną literę, szlaczek lub cyfrę.

10. Krzyżówka – podsumowanie wiedzy na temat wody.

1. Pada z nieba
2. Z piorunami, często latem
3. Leci z niego woda w łazience
4. Woda jest...
5. Kapią z kranu
6. Gdy jest ciepło, woda zamienia się w...
7. Kiedy pada deszcz i jest mokro, na nogi zakładam...
8. Gdy woda zamarznie, na jeziorze tworzy się...
9. Co widzisz za oknem, gdy w powietrzu jest dużo pary wodnej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.