X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44150
Przesłano:
Dział: Biblioteka

Konspekt lekcji otwartej z Edukacji czytelniczej i medialnej pt. "Kroniki szkolne źródłem wiedzy historycznej"

Miejsce spotkania: Biblioteka szkolna w Szkole Podstawowej nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Bełchatowie
Klasa uczestnicząca w lekcji: IV a
Czas: 45 min.
Nauczyciel prowadzący: Maria Pierszała
Cele ogólne:
- uświadomienie uczniom, że wiedzę historyczną można czerpać z różnych materiałów bibliotecznych w tym kronik
- zachęcenie uczniów do czytania o historii szczególnie dotyczącej Polski, regionu w którym mieszkają
- zapoznanie uczniów ze znanymi kronikarzami i ich dziełami,
Uczeń zna:
Różnicę między źródłem popularnym (film fabularny, powieść historyczna, wspomnienia) a źródłem naukowym. Zna i wie co to jest kronika.
Środki dydaktyczne oraz metody i formy pracy:
Wyszukiwanie z przygotowanych materiałów (kroniki szkolne, kartotek zagadnieniowych, gazety, internet, encyklopedie i inne), informacji mającej źródło historyczne, praca w grupach

Część wstępna:
Powitanie uczniów. Przedstawienie tematu spotkania. Krótka rozmowa na temat, gdzie możemy znaleźć wiadomości historyczne w bibliotece i nie tylko:
· Książki naukowe i popularnonaukowe
· Czasopisma
· Filmy o tematyce historycznej oraz ekranizacje powieści historycznych
· Filmy dokumentalne, popularnonaukowe (na nośnikach DVD)
· Plakaty, fotogramy, fotografie
· Powieści historyczne
· Kroniki szkolne
Co to jest kronika?
Kronika (z gr. chronos – czas) – faktograficzny opis wydarzeń w układzie chronologicznym, również utwór dziejopisarski o charakterze literackim, typowy dla średniowiecza.
Nauczyciel podaje trzy nazwiska najbardziej znanych kronikarzy (Gall Anonim, Wincenty Kadłubek, Jan Długosz) i prosi o wyszukanie informacji biograficznej i przeczytanie.(praca w grupach)
1. Gall Anonim (łac. Gallus Anonimus), inaczej Anonim tak zwany Gall (ur. w XI w., zm. po 1116) – anonimowy autor Kroniki polskiej. Mimo cudzoziemskiego pochodzenia uważany za pierwszego polskiego kronikarza.
2. Wincenty zwany Kadłubkiem (łac.magister Vincentius dictus Kadlubek) (ur. ok. 1150 w Kargowie lub Karwowie, zm. 8 marca 1223 w Jędrzejowie) – autor Kroniki dziejów Polski, uważany za jedną z najważniejszych postaci w dziejach literatury i historiografii polskiej; niekiedy określany mianem „ojca kultury polskiej”
3. Jan Długosz herbu Wieniawa (łac.Ioannes Dlugossius, Longinus; ur. 1 grudnia 1415 w Brzeźnicy, zm. 19 maja 1480 w Krakowie) – polski historyk, kronikarz, twórca dzieła Historia, duchowny, geograf, pierwszy heraldyk polski, dyplomata; wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka, posiadał przywilej kreacji notarialnej.

Część zasadnicza:
Naszą uwagę dzisiaj skupimy wyłącznie na kronikach, które możemy podzielić na: Kroniki w wersji tradycyjnej – papierowej oraz kroniki w wersji elektronicznej.
Uczniowie z uwagą przeglądają kroniki.

Podsumowanie zajęć:
Podsumowując spotkanie nauczyciel pyta uczniów czy prawdą jest, że kroniki są źródłem wiedzy historycznej, a jeśli tak, to prosi o potwierdzenie i argumentacje wypowiedzi.
Czy lekcja była ciekawa?
1. TAK podnoszą rękę z kciukiem uniesionym do góry
2. NIE podnoszą rękę z kciukiem opuszczonym do dołu
Efekty:
Poznanie słynnych kronikarzy
Poznanie historii szkoły Podstawowej nr 4 im. Stefana Żeromskiego
Uczeń potrafi wyjaśnić, dlaczego kronika może być nieocenionym źródłem wiedzy historycznej.

Konspekt opracowała: nauczyciel bibliotekarz Maria Pierszała

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.