X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44071
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolorowe pory roku i miesiące

Małgorzata Piwowarska

Grupa: 4 i 5- latki

Temat: Kolorowe pory roku i miesiące.

Cel ogólny:
utrwalenie charakterystycznych cech pór roku i ich nazw ;

Cele operacyjne: dziecko -

rozwiązuje zagadki związane z porami roku; ( 5 latki)
odpowiada na pytania; ( 4 i 5 latki)
próbuje wymienić nazwy miesięcy, ( 5 - latki)
chętnie bierze udział w proponowanych zabawach, ( 4 i 5 latki)
stosuje się do poleceń;( 4 i 5 latki)
reaguje na umówiony sygnał, ( 4 i 5- latki)
dzieli wyrazy na sylaby z jednoczesnym wyklaskiwaniem, ( 4 i 5 latki)
potrafi uważnie słuchać ( 5 latki)
wymienia pierwszą i ostatnią głoskę w nazwach pór roku i miesięcy ( 5 – latek).

Metody:
- percepcyjna: obserwacja, pokaz
- słowna: objaśnienia, instrukcja, rozmowa;
- czynna: zabawowo- zadaniowa

Formy:
-zbiorowa,
-indywidualna.

Środki dydaktyczne: Cd z muzyką ,, Cztery pory roku,,;4 duże kartki : czerwona, niebieska, zielona, żółta, zagadki, ilustracje pór roku, nazwy miesięcy i pór roku, duży kalendarz, kółka w 4 kolorach: żółtym, niebieskim, zielonym, czerwonym, kredki, biały karton.

Przebieg zajęć:

1 . Zagadki słowne dotyczące pór roku (wprowadzenie do tematu zajęć).

Niosę wam w prezencie kolorowe liście, czy wiecie kim jestem, czy mnie poznaliście? (jesień)

Dla was niosę trzy skowronki, trawę, kwiaty, leśne dzwonki, a kto imię me odgadnie temu się ukłonię ładnie (wiosna)

Zaraz dmuchnę wichrem, sypnę śniegiem w oczy, a dzieci wesoło na saneczki mogą wskoczyć. (zima)

Mam dla wszystkich złote plaże, chłód jeziora, w lesie cień,a dla dzieci atrakcje to znaczy słoneczne wakacje! (lato)

2 Zabawy dydaktyczne „Kolorowe pory roku”.
a. Dzieci oglądają ilustracje pór roku wymieniając cechy charakterystyczne każdej z nich,
a następnie przyporządkowują poszczególnym porom roku kolory odpowiednich kartek:
Wiosna- zielony Lato- żółty Jesień- czerwony Zima- niebieski

b. Dopasowanie podpisów pór roku do odpowiednich ilustracji .Czwórka dzieci dostaje karteczki z napisami pór roku nauczyciel głośno je czyta i odpowiednio każde z dzieci podchodzi do właściwej ilustracji, następnie wszystkie dzieci dzielą nazwy na sylaby z jednoczesnym wyklaskiwaniem.

c. Zabawa w kole „Co to za pora roku?”- wszystkie dzieci losują po jednym kółku w kolorach pór roku, siadają w kole i na hasło nauczyciela, który wymienia daną porę roku dzieci mające odpowiedni kolor kółka wstają
spadają liście z drzew (wstaje jesień - czyli dzieci z kółkami czerwonymi)
opalamy się na plaży (wstaje lato czyli dzieci z kółkami żółtymi)
pada śnieg, ( wstaje zima czyli dzieci z kółkami niebieskimi)
zieleni się trawa ( wstaje wiosna czyli dzieci z kółkami zielonymi).

3. Oglądanie filmu :,, Galimatias w kalendarzu,, Rozmowa na temat jego treści:

-Kto występował? ( bocian, nowy rok, miesiące.).
-Ile pór roku mamy? ( 4)
-Rok to nie tylko mijające pory roku, ale również ..................(miesiące)
-Czy ktoś wie ile mamy miesięcy?( 12)
-W którym miesiącu zaczyna się rok? ( styczeń)
-W którym miesiącu kończy się rok? (grudzień)
-Jaki mamy teraz miesiąc? ( luty)

4. Zabawa dydaktyczna ,,Żywy kalendarz,,

Nauczyciel pokazuje prawdziwy kalendarz i pyta dzieci co to jest i co można tu znaleźć, dzieci odpowiadają, że to kalendarz w którym są nazwy miesięcy. Chętne dzieci biorą kartoniki z nazwami miesięcy następnie nauczyciel czyta je dzieci powtarzają i próbują z pomocą nauczyciela ustawić się po kolei tak jak miesiące po sobie następują. Pozostałe dzieci dzielą nazwy miesięcy na sylaby z jednoczesnym wyklaskiwaniem, a (5 – latki) próbują wymienić pierwszą i ostatnią głoskę.

5. Praca plastyczna.

Nauczyciel włącza muzykę pt:,, Cztery pory roku,, a dzieci patrząc na ilustracje pór roku w kalendarzu starają się narysować kredkami na kartce to co kojarzy im się z daną porą roku lub miesiącem ( np. liście kolorowe-jesień, kwiatki – wiosna, mikołaj – grudzień, słońce – lipiec itp.).

6. Zabawa dydaktyczna „Prawda- fałsz”.
Nauczyciel czyta różne zdania. Przy zdaniu prawdziwym dzieci wstają, przy fałszywym siedzą.
- Teraz jest wiosna.
- Jesienią dokarmiamy ptaki.
- W czerwcu lepimy bałwana.
- Tulipan to kwiat wiosny.
- Jesienią przylatują do nas bociany.
- Zimą rzucamy się śnieżkami.
- W grudniu kwitną kwiaty na łące.
- W lecie są wakacje i kąpiemy się w morzu.
- Wiosną zrywamy jabłka w sadach.
- W grudniu przychodzi Mikołaj
- Wiosną kolorowe liście spadają z drzew.
- W maju ubieramy choinkę.

7. Ewaluacja zajęć.
Nauczyciel prosi, aby dzieci którym się podobały dzisiejsze zajęcia podskoczyły.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.