X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44068
Przesłano:

Krople wiosennego deszczu - malowanie palcami. Scenariusz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci z niepełnosprawnością w stopniu głębokim

Scenariusz zajęć rewalidacyjno – wychowawczych
(zespół A)

Temat zajęć: Krople wiosennego deszczu – malowanie palcami.

Opracowanie i prowadzenie zajęć: Katarzyna Gumowska
Data: 15.05.2019
Uczestnicy: czworo dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim.

Cele ogólne:
- umożliwienie ekspresji plastycznej
- usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowej i celowych ruchów rąk
- rozwijanie spontanicznej aktywności,
- rozbudzanie poczucia sprawczości,
- poszerzenie zakresu doświadczeń zmysłowych poprzez odbiór bodźców wzrokowych, słuchowych i dotykowych
- wdrażanie do współpracy z nauczycielem,
- wydłużanie czasu koncentracji uwagi na działaniu,
- budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa,
- wdrażanie do zachowań społecznych – umiejętności czekania na swoją kolej,
- rozwijanie zdolności komunikacyjnych,
- usprawnianie małej i dużej motoryki.

Cele rewalidacyjne:
- dziecko koncentruje uwagę na działaniu, które ma wykonać,
- reaguje na swoje imię,
- czeka na swoją kolej,
- zdejmuje chustę z głowy,
- reaguje na bodźce słuchowe,
- reaguje na kontrastowe bodźce termiczne,
- współpracuje z nauczycielem w czasie wykonywania pracy,
- doskonali motoryką małą poprzez: zabawy z pianą, jedzeniu śniadania.
- usprawnia koordynację wzrokowo – ruchową,
- usprawnia koordynację słuchowo – ruchową.
- rozbudzanie zainteresowania otaczającym światem przyrody
- stymulacja czucia powierzchniowego dłoni

Metody pracy:
• Oparte na praktycznym działaniu,
• Oparte na słowie - objaśnianie
• Stymulacja polisensoryczna - elementy Porannego kręgu,

Formy pracy:
• Zbiorowa,
• Indywidualna.

Środki dydaktyczne: świeczka, olejek miętowy, oliwka,słoiki, instrumenty muzyczne (trójkąt i dzwonki), guma do skakania, herbata miętowa,płyta z muzyką relaksacyjną, chusta, płyta z piosenkami dla dzieci, woda ,duże miski ,torby foliowe ,folia aluminiowa , farby plakatowe , duże białe kartki ,kubek ,sitko ,szablon w kształcie okna ,

Przebieg zajęć:
1. Zapalenie lampki zapachowej (cytryna).
2. Powitanie dzieci piosenką i jednoczesny masaż dłoni oliwką zapachową (cytryna)
Witaj.............., /2x
Jak się masz? /2x
Wszyscy Cię lubimy /2x
Bądź wśród nas /2x
4. Demonstrowanie instrumentu muzycznego – bębenek. Gra nauczyciel
a następnie z pomocą każde dziecko.
5. Krótkie opowiadanie o danej porze roku (wiosna)
Masowanie dłoni różnymi nasionami, zabawa w glinie (dotykanie, ugniatanie, masowanie)
6. Zabawa przy piosence „Wiosna, wiosna....” – dzieci z pomocą nauczyciela uderzają w bębenek w czasie refrenu piosenki.
7. Zabawa „Gdzie jest...”
- zakładanie chusty na głowy dzieci,
- dziecko zdejmuje chustę z głowy,
- chowanie dzieci w hula – hop z przyczepionymi paskami zielonej bibuły.
8. Zabawa z gumą do skakania w wysyłanie informacji.
9. Zastosowanie bodźców smakowych – cytryna.
10. Gaszenie lampki zapachowej.
11. Zabawy z wodą :
- zachęcanie dzieci do chlapania i pluskania się dłońmi w wodzie
- nabieranie wody w kubek, sitko,
- zachęcanie dzieci do przelewania wody z pomocą nauczyciela,
- obserwowanie kropel wody uderzających o taflę wody ,spadających na folię
- zabawa torbami foliowymi napełnionymi wodą
- barwienie wody – wychowanki obserwują barwne efekty
12. Malowanie paluszkami:
- na dużych kartkach papieru uczniowie nakładają palcami farbę w różnych
odcieniach niebieskiego ( z pomocą nauczyciela )
- nauczyciela nakładają szablon okna na farby rozprowadzone na papierze
- nauczyciel przykleja szablon do kartek i zawiesza pracę na widocznym
miejscu w sali, każdemu uczniowi pokazuje jego pracę
- podziękowanie uczniom za aktywne uczestnictwo w zajęciach ,pochwała
słowna
13. Sprzątnięcie miejsc pracy.
13. Przygotowanie do śniadania
- umycie rąk,
- zajmowanie własnych miejsc przy stoliku.
12. Zjadanie posiłku oraz czynności pielęgnacyjne.
13. Odpoczynek przy muzyce relaksacyjnej.
16. Przygotowanie do odjazdu:
- zmiana obuwia – rozpinanie i zapinanie rzepów, zdejmowanie butów,
- zakładanie okryć wierzchnich – kierowanie rąk w rękawy, zasuwanie suwaka.
17. Zakończenie zajęć i pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.