X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44051
Przesłano:
Dział: Świetlica

Jeśli chcesz być przyjacielem, bądź wart przyjaźni. Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH W ŚWIETLICY

TEMAT: ,,Jeśli chcesz być przyjacielem, bądź wart przyjaźni”.

Data realizacji: 18.02.2020 r.
Grupa: klasa I
Czas trwania: 60 min
Miejsce zajęć: świetlica szkolna
Prowadzący zajęcia: mgr Elżbieta Targosz

Cele ogólne:
- uświadomienie potrzeby przyjaźni w życiu każdego człowieka,
- tworzenie pozytywnych kontaktów w grupie.

Cele szczegółowe:
uczeń potrafi:
- podać cechy dobrej przyjaźni,
- wykazać empatię w kontaktach międzyludzkich,
- prawidłowo zinterpretować poznane przysłowia,
- wypowiedzieć i uzasadnić własne zdanie.

Metody pracy:
- pogadanka,
- ,,burza mózgów”,
- praktycznego działania,
- metoda promykowa

Formy pracy:
- praca grupowa
- praca indywidualna

Środki dydaktyczne: papierowe kule, przysłowia, elementy do stworzenia ,,słońca przyjaźni”, kartki z bloku technicznego, kredki woskowe, nożyczki, klej.

Ćwiczone kompetencje: przyrodnicze, językowe, polonistyczne, obywatelskie, w zakresie rozumienia i tworzenia informacji, uczenia się, świadomości ekspresji kulturowej, przedsiębiorczości.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Część wstępna

1. Powitanie dzieci ,,Iskierką przyjaźni”.
2. Zabawa integracyjna ,,Ludzie do ludzi”.
3. Zapoznanie z tematem zajęć - „Możesz zgromadzić przeróżne skarby, ale najcenniejszą rzeczą jest prawdziwy przyjaciel" - powiedział św. Jan Chryzostom.

Część zasadnicza

1. Odsłuchanie piosenki „Przyjaciel wie...” Krzysztofa Antkowiaka.

2. Dla każdego coś miłego – każde dziecko odrysowuje na kartonie swoją dłoń i wpisuje swoje imię. Dzieci chodzą po sali i wpisują na narysowanych dłoniach, co chcieliby powiedzieć miłego właścicielowi dłoni.

3. Przyjaźń – serdeczne stosunki oparte na wzajemnej życzliwości. Większość ludzi uważa, że ich przyjaciele dobrze ich znają. Jednak badania wykazały, że w większości przypadków jest to złudzenie związane z chęcią poprawy samooceny.

4. Tekst o przyjaźni.
Każdy chce mieć przyjaciela, ale nie każdy umie tak postępować by przyjaciół znaleźć i by przyjaźń była trwała. Co byłoby warte życie bez przyjaciół? Człowiek jest istotą społeczną i musi się czuć potrzebny. A to uczucie potrafią zaspokoić tylko inni.
Nic więc dziwnego, że wprost instynktownie, od urodzenia szukamy przyjaźni innych. Najpierw najbliższych - rodziców, dziadków, rodzeństwa, potem szukamy wśród rówieśników,, czyli poza domem. Naturalnie, że dalej kocha się swoją rodzinę.
To jest fundament naszych uczuć. Ale im jesteśmy starsi, tym bardziej
są nam potrzebni inni, jeszcze nieznani ludzie. Najpierw szukamy ich zwykle koło domu. Jest to tzw. przyjaźń podwórkowa. Potem znajdujemy przyjaciół w szkole,
na studiach, w pracy itd. Niektóre z tych przyjaźni potrafią przetrwać całe życie
lub wiele lat. Inne rozpływają się w czasie, aż do zapomnienia. Czasem odżywają
po latach.

5. Wstęp do pogadanki – ,,Nie szata zdobi człowieka” - sprawdzenie, co kryją papierowe kule. Przysłowie to uczy nas, że nie wygląd i zamożność decyduje o tym jaki człowiek jest. Lecz jego wnętrze i to jakie ma serce. Nie należy oceniać źle ludzi tylko dlatego,
że mają w życiu niepowodzenie.

6. Pogadanka na temat przyjaźni – próba odpowiedzi na pytanie, czym jest przyjaźń
i co jest w przyjaźni najważniejsze. Stworzenie ,,słońca przyjaźni” - praca metodą
promykową.

7. Odczytanie przysłów mówiących o przyjaźni i ich interpretacja przez dzieci.
• Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.
• Przyjaźń szczera nie umiera.
• Przyjaźń wielkiej liczby nie lubi.
• Dla przyjaciela nowego nie opuszczaj starego.
• Gdzie złe przypadki, tam przyjaciel rzadki.
• Gdzie interes dmucha, przyjaźń krucha.
• Jeden prawdziwy przyjaciel lepszy niż wielu krewnych.
• Kto wszystkich chce mieć przyjaciółmi, żadnego nie ma przyjaciela.
• Kto znalazł przyjaciela, skarb znalazł.
• Nie ten przyjaciel, co cię chwali, ale ten, co ci prawdę mówi.
• Przyjaciel się zmieni, gdy pusto w kieszeni.
• Troska mniej boli, gdy ją przyjaciel podzieli.
• Boże, chroń mnie od przyjaciół; przed nieprzyjaciółmi obronię się sam.
• Dobrze mieć przyjaciół, źle potrzebować ich pomocy.
• Umiej być przyjacielem, znajdziesz przyjaciela.

8. ,,Portret mojego przyjaciela”:
- objaśnienie tematu pracy,
- rozdanie materiałów,
- przypomnienie o zasadach BHP,
- wykonanie portretów.

Część końcowa

1. Podsumowanie zajęć.
2. Wspólne oglądanie prac.
3. Wystawka w galerii świetlicowej.
4. Kolorowanie buźki - barometru uczuć po zajęciach: uśmiechniętej, neutralnej lub smutnej.

Załącznik:
Przykładowe napisany na kartki do słoneczka „cechy przyjaciela”.
- często się obraża
- ma ciekawe zainteresowania
- jest wesoły
- potrafi się podzielić
- pomaga w trudnych sytuacjach
- można na nim polegać
- potrafi dochować tajemnicy
- dotrzymuje słowa
- umie pocieszyć smutnego kolegę
- uważa, że jest najmądrzejszy na świecie
- kłamie
- przezywa innych
- wyśmiewa się z innych
- jest dobry
- ma ciekawe pomysły
- jest małomówny i skryty
- jest prawdomówny
- jest szczery i otwarty
- obmawia i plotkuje
- myśli tylko o sobie
- jest koleżeński
- jest ponury
- jest miły
- jest zazdrosny

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.