X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43957
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Co to jest powietrze?

CEL GŁÓWNY:
-Poznawanie przyrody poprzez doświadczanie.

CELE OPERACYJNE:
dziecko:
- Ma świadomość, że powietrze jest niezbędne do życia
- Wie, że powietrze nas otacza, ale nie możemy go zobaczyć
- Czuje poruszające się powietrze jako wiatr
- Poznaje niektóre właściwości powietrza
- Wykonuje proste doświadczenia
METODY:
- Problemowa
- Obserwacja
- Bezpośrednich działań (badawcza)
POMOCE:
- Zabawki do nadmuchiwania (koła, piłki, balony, materace itp.)
- Pompka rowerowa
- Plastikowy basen, miska napełniony wodą
- wachlarze
- kolorowe piórka
- wentylator
- tasiemki

PRZEBIEG ZAJĘCIA
Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, że dzisiaj sala zamieniła się salę laboratoryjną.
A co będziemy badać? Posłuchajcie zagadki.

Jest wszędzie wokół nas,
możemy to poczuć,
ale tego nie widzimy?
(powietrze)

Nauczycielka zadaje pytania
- Co to jest powietrze?
- Dlaczego powietrze jest takie ważne?
- Co to znaczy „czyste powietrze”?
- Czy człowiek potrzebuje powietrza?

DOŚWIADCZENIE
-Dzieci próbują zatkać nos, zamknąć usta i sprawdzają, jak długo można tak wytrzymać. Po chwili wszystkie otwierają usta, odsłaniają nos i oddychają.

-Każde dziecko otrzymuje słomkę i pochylając się nad plastikowym basenem jeden koniec słomki zanurza w wodzie, a w drugi dmucha. Następnie obserwuje wydobywające się z wody pęcherzyki powietrza.

SZUKANIE DOWODÓW NA ISTNIENIE POWIETRZA

-Nauczycielka zaprasza dzieci do zabawy z nadmuchiwanymi zabawkami. Dzieci ustami lub pompką nadmuchują koła, piłki, balony, materace, itp. Po chwili prosi o wyjęcie korków i odwrócenie zabawek tak, aby wylatujący strumień powietrza skierowany był na twarz.

CZY POWIETRZE MOŻNA ZŁAPAĆ?

-Dzieci nadmuchują balony, obserwują, że balon robi się coraz większy, zawiązują go tasiemką.

RUCH POWIETRZA
-Dzieci otrzymują wachlarze, poruszają nimi swobodnie w pobliżu twarzy. Mówią, co odczuwały– powstaje wiatr.

WIRUJĄCE PIÓRKA
-Dzieci rzucają do góry drobne piórka, następnie przy pomocy wachlarza „robią” wiatr – obserwują, jak piórka szybują w powietrzu.

Podsumowanie
ZABAWA „ PRAWDA – FAŁSZ”.
Powietrza nie można złapać. (fałsz)
Przedmioty napełnione powietrzem unoszą się.(prawda)
Ruch powietrza powoduje wiatr. (prawda)
Człowiek bez powietrza może żyć. (fałsz)
Powietrze jest potrzebne tylko człowiekowi. (fałsz)
Powietrza nie można zobaczyć. (prawda)
Powietrze nas otacza, jest wszędzie. (prawda)
Powietrze ma niebieski kolor. (fałsz)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.