X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43869
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem elementów metody "Porannego Kręgu"

Cele ogólne:
•Rozwijanie umiejętności wielosensorycznego poznania świata,
•Integracja nauczyciela i uczniów oraz uczniów ze sobą nawzajem,
•Pobudzenie ukierunkowanej aktywności ucznia,
•Inicjowanie i podtrzymywanie kontaktu wzrokowego z uczniem,
•Budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa,
•Ćwiczenie zachowań społecznych – umiejętności czekania na swoją kolej.
Cele operacyjne:
uczeń:
•Doskonali wrażliwość zmysłową angażując zmysły w trakcie działalności,
•Zapoznaje się z zapachem, smakiem i kolorem związanym z zimą,
•Aktywnie uczestniczy w zajęciach,
•Umiejętnie czeka na swoją kolej,
•Rozwija sprawność manualną,
•Rozwija percepcję wzrokowo- słuchową.
Metody:
•Metoda wielozmysłowego poznania świata „Poranny Krąg”,
•Praktycznego działania,
•Słowna,
•Poglądowa.
Formy:
•Grupowa,
•Indywidualna.
Pora roku: zima
Żywioł: woda
Kolor: biały, błękit
Smak: miętowy
Dźwięk: dzwonki

Przebieg zajęć:
1.Odczytanie listu od Elzy (zał. nr 1) i zapoznanie z regułami zabawy; śpiewanie powitalnej piosenki.
2.Zamiana dzieci w bałwanki - ubranie masek przygotowanych przez nauczyciela.
3.Zastosowanie bodźców smakowych – każde dziecko poznaje smak mięty zjadając miętową pastylkę.
4.Zastosowanie bodźców zapachowych – wąchanie torebek z mięta, rozróżnianie zapachu mięty spośród innych zapachów.
5.Zastosowanie bodźców dotykowych i spotkanie z żywiołem – dotykanie lodu, określanie jego właściwości: zimny, śliski, twardy; dotykanie wody; rozróżnianie wody o różnej temperaturze.
6.„Taniec bałwanków”- zabawa muzyczno - ruchowa.
7.Zastosowanie bodźców słuchowych – słuchanie melodii granej na dzwonkach; gra na instrumencie w różnym tempie.
8.Wręczenie odznak Olafa dzieciom, które poprawnie wykonały zadania.

Załącznik nr 1
Witajcie Drogie Przedszkolaki!!
To ja Elza. Witam was w moim lodowym zamku i zapraszam do wspólnej zabawy. Zabawa ta będzie polegała na wykonaniu wszystkich zimowych zadań przygotowanych przeze mnie i Olafa. Polecenia do zabaw zostały ukryte w moim zamku i schowane do kopert. Pamiętajcie żeby je otwierać zgodnie z kolejnością. Będzie to łatwe, bo oznaczyłam je liczbami, które na pewno znacie. Jeżeli uda się Wam wykonać poprawnie wszystkie zimowe zadania uzyskacie odznakę „super bałwanka” przygotowaną przez Olafa. Ale zanim zaczniemy zabawę chciała-bym żebyśmy się przywitali, tak jak ja witam każdego, kto przybędzie do mojego zamku. Znacie piosenkę na przywitanie, w której słowa brzmią: Witaj Kasiu! Witaj Kasiu! Jak się masz? Jak się masz? Wszyscy cię witamy! Wszyscy Cię kochamy bądź wśród nas. No to do dzieła!
Rewelacyjnie!!! Jesteście wspaniali. Zaczynamy, zatem zabawę!!! Poszukajcie kopertę z liczbą 1.
-------------------------------------------------------------------
Pierwsze zadanie polega na znalezieniu w moim zamku koszyka, w którym został schowany mój skarb. Podpowiem Wam, że pomógł mi go schować Kristoff, więc szukajcie śladów jego butów, a w ich okolicy na pewno znajdziecie właściwy koszyk.
-------------------------------------------------------------------
Brawo!
Pierwsze zadanie zaliczone! No to nie pozostaje mi nic innego jak zamienić Was w śniegowe bałwanki dzięki mojej lodowej mocy! Załóżcie sobie maski
i poczujcie się jak prawdziwe Olafy, a następnie znajdźcie kolejną kopertę.

-------------------------------------------------------------------
Następne zadanie polega na zjedzeniu mojego zimowego przysmaku. Dlaczego zimowy? Bo jego smak jest niezwykle orzeźwiający tak jak mroźne powietrze w mojej lodowej krainie. Przysmak ten pomógł mi ukryć Swen, więc jak myślicie, jakich śladów mamy szukać? No to do dzieła!
-------------------------------------------------------------------
Wiecie już jak smakuje zimowy przysmak, a teraz chciałabym żebyście poczuli zapach mojego zimowego zamku. Przygotowałam dla każdego w kopercie saszetkę do powąchania. Co wam przypomina? Jaki to zapach? No to teraz wyzwanie dla każdego przedszkolaka. Waszym za-daniem jest powąchać trzy różne zapachy i wybrać ten właściwy – zimowy.
-------------------------------------------------------------------
Świetnie radzicie sobie z zadaniami! Jesteście coraz bliżej do zdobycia odznaki. W związku z tym, że to odznaka Olafa to nie może zabraknąć wśród zadań wesołego tańca, który bałwanek uwielbia. Zapraszam, zatem do wspólnej zabawy. Pamiętajcie, aby każdy ruch wykonywać dokładnie, bo w przeciwnym razie zadanie zostanie uznane za niewykonane.
-------------------------------------------------------------------
Na pewno wiecie, że mój zamek zrobiony jest z lodu. A czy wiecie skąd się bierze lód? Świetnie! Dotknijcie teraz lodu i spróbujcie powiedzieć, jaki on jest? A teraz sprawdzimy czy dotykając wody o różnej temperaturze znajdziecie tą, która jest najzimniejsza. No to do Dzieła!!!
-------------------------------------------------------------------
A teraz mam dla was zadanie muzyczne. Posłuchajcie muzyki, jaką często słyszę w moim zamku. Jak myślicie, co może wydawać takie dźwięki? Jak już udało Wam się rozszyfrować zagadkę to weźcie dzwonki i zagrajcie tak jak wam podpowiada muzyka, czyli raz wolno raz szybko.
-------------------------------------------------------------------
Kochani rewelacyjnie poradziliście sobie z zimowymi zagadkami przygotowanymi specjalnie dla Was. W kopercie są odznaki dla tych, którzy wykonali poprawnie wszystkie zadania.
Dziękuje wam za wspólną zabawę i do usłyszenia niebawem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.