X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43859
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Rozwiązujemy zadania z Adą i Olkiem

Scenariusz zajęć.

Temat: „Rozwiązujemy zadania z Adą i Olkiem”
Data: 19.11.2019r. Grupa dzieci: 6-latki
Cel główny:
– kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania, - kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania,
Cele operacyjne:
- uczestniczy w zabawie ruchowej, - układa wyrazy z liter, - rozpoznaje pierwszą literę swojego imienia, - wykonuje działania na dodawanie i odejmowanie, - gra na drewnianych patyczkach do muzyki, - odczytuje kod i umieszcza w odpowiednich miejscach na planszy kartoniki, - rozróżnia figury i kształty, - śpiewa piosenkę, - dzieli wyrazy na sylaby, - przelicza w zakresie 10,
– wysłuchuje głoski w nagłosie,
– czyta wyrazy - śpiewa piosenki oraz używa właściwych zwrotów w języku angielskim
Metody pracy:
– czynna – zadań stawianych do wykonania i aktywność własna
– słowna – rozmowa, objaśnienie
– oglądowa – pokaz, obserwacja
Formy pracy:
– z całą grupą
– indywidualna
Środki dydaktyczne: płyta CD, wieża, tekst opowiadania, pudełka z literami, papierowe liście z działaniami, drewniane patyczki, plansze do kodowania, kolorowe kartoniki, parasolka, obrazki, kolorowe pudełko, kartoniki z cyframi, liczmany, Obszary: I.4, I.5, I.6, I.7, I.9, II.7, III.1, III.4, III.9, IV.1, IV.2, IV.4, IV.8, IV.9, IV.12, IV.15, IV.18, IV.21, IV.22
Przebieg zajęć:

• Zabawa na powitanie: „Koło jest duże”.
• Zaproszenie dzieci do zajęć, opowiadanie przez nauczycielkę.
Pewnego dnia dziewczynka o imieniu Ada zauważyła na swoim podwórku ślady, które bardzo ją zaciekawiły. Ślady te prowadziły do pobliskiego parku. Czy jesteście ciekawi kto ukrył się w parku?
Musimy pomóc Adzie i rozwiązać wspólnie zadania, każdy ślad to jedno zadanie.

1. Zadanie I – „Piramida”.
Nauczycielka układa piramidę z małych pudełek, jedno dziecko turla piłkę, tak, żeby zburzyć piramidę. Na każdym pudełku jest napisana pierwsza litera imienia dziecka, dziecko bierze swoje pudełeczko, wyciąga z niego litery i układa z nich wyraz (np. las, park, sad, itd.)

2. Zadanie II – „Dodajemy”
Każde dziecko otrzymuje papierowy liść z działaniami, zadaniem dziecka jest wykonanie dodawania i dobranie odpowiedniego wyniku, który umieszczony jest na plastikowej zakrętce.
Liść żółty: 4+1=.... 3+3=..... 2+2=.......
Liść czerwony: 5+2=...... 3+4=........ 5+5=......
Liść pomarańczowy: 4+4=..... 6+3=...... 2+4=......

3. Zadanie III – „Parasol”
Śpiewanie piosenki „Jesienny deszcz” z improwizacją ruchową.

4. Zadanie IV – „Kodowanie”
Każde dziecko otrzymuje plansze z literami i cyframi, zadaniem dziecka jest odczytanie kodu i odpowiednie umieszczenie kartonika na planszy. Następnie dzieci podają jaki kształt otrzymały (prostokąt, kwadrat, serce, itd).

5. Zadanie V – „Pudełko” „Kto to jest?”: dzieci w trakcie muzyki podają sobie pudełko, śpiewają piosenkę o jesieni, gdy nastąpi przerwa w muzyce, dziecko trzymające pudełko losuje kartkę z wyrazem, czyta, dzieli na sylaby i głoski (wyrazami są imiona dzieci z grupy itd.)

6. Zadanie VI - „Zadania tekstowe” . Zadaniem dzieci jest rozwiązanie zadań przy tablicy i przedstawienie wyniku cyfrą.

o Bujały liście sobie na drzewie,
jak długo bujały tego nikt nie wie.
Lecz wiemy to, że było ich 10,
A teraz na ziemi leży ich 6.
Ile liści zostało na drzewie?

o Biegała po parku wiewiórka,
znalazła orzeszków pięć.
A że była bardzo głodna to zjadła
orzeszków pięć.
Ile orzeszków zostało?

o Po niebie płynęły chmurki
Na początku 8 było
3 z nich odpłynęło
Ile chmurek zostało?

7. Zadanie VII - „Gramy”
Granie na drewnianych patyczkach do muzyki.

8. Zadanie VIII – „Szyfr” Dzieci dobierają się w pary na podstawie kół z rysunkami i wyrazami, które mają przywieszone na kolorowych kołach ( np. napis lis- rysunek lisa). Praca w parach- „Czy wiecie kto ukrył się w parku? Dowiecie się rozwiązując szyfr. Otrzymaliście obrazki, musicie wyłonić z ich nazw pierwszą głoskę i wpisać w odpowiednie miejsce”. O-kulary, L-ody, E-ekierka, K- krowa. Dzieci odczytują: Olek.

9. Odkrycie z tablicy drzew, ukazanie postaci Olka. Nauczyciel opowiada: okazało się, że to Olek ukrył się w parku, chciał zrobić psikusa Adzie i założył sobie na buty nakładki. Adzie zrobiło się przykro, że Olek z niej zażartował, Olek przeprosił Adę i dał jej a także wam prezent za wykonanie wszystkich zadań.

10. Wspólne otwieranie prezentu- dary jesieni (szyszki, kasztany, żołędzie) wykonanie wspólnie z rodzicami ludzików i umieszczenie ich w kąciku prac dzieci w sali.

11. Podziękowanie za zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.