X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 438
Przesłano:
Dział: Przedszkole

V Międzyszkolna Spartakiada Zdrowia

SCENARIUSZ V MIĘDZYPRZEDSZKOLNEJ SPARTAKIADY ZDROWIA pod hasłem:
„HAŁABAŁA CI TO POWIE, ŻE NAJWAŻNIEJSZE JEST ZDROWIE!”


DATA: 10.05.2007r.
PROWADZĄCE: mgr Marzena Kubasik, mgr Agnieszka Ciołek
MIEJSCE: Miejskie Przedszkole nr 57 im. Krasnala Hałabały w Katowicach
UCZESTNICY: 6-latki z katowickich przedszkoli nr: 21, 25, 57, 90.
CEL GŁÓWNY: kształtowanie nawyku dbania o swoje zdrowie
CELE OPERACYJNE:
- wie, że należy dbać o swoje zdrowie;
- rozwiązuje zagadki;
- potrafi wybrać odpowiednią odpowiedź;
- umie odpowiedzieć prawidłowo na zadane pytanie;
- rozpoznaje cyfry (1-10);
- odczytuje proste rebusy;
- układa puzzle;
- potrafi rzucać obręczą do celu;
- potrafi uczestniczyć w konkurencjach „na szybkość”;
- prawidłowo wykonuje konkurencje sportowe;
- umie godnie ponosić porażkę.
FORMA:
- praca w zespole
- praca indywidualna
METODY:
- słowna – rozmowa
- oglądowa – obserwacja
- czynna - działania dzieci


PRZEBIEG SPARTAKIADY

1. Przywitanie wszystkich uczestników spartakiady przez panią dyrektor
– p. Melanię Sobota.
2. Przedstawienie się pań prowadzących oraz przywitanie drużyn z poszczególnych przedszkoli.
3. Przedstawienie jury.
4. Wytęp artystyczny w wykonaniu grupy „Jarzębinki”.

KONKURENCJE UMYSŁOWE:

1. „Prezentacja haseł” dot. zdrowia przygotowanych przez
poszczególne przedszkola (praca drużynowa).
2. „Zdrowotna zgaduj – zgadula” - losowanie przez jednego przedstawiciela każdego z przedszkoli, numeru z zestawem zagadek (praca drużynowa).
3. „Puzzle” - układanie puzzli o zdrowiu przez wszystkich
uczestników danej drużyny, indywidualna wypowiedź każdego z dzieci n.t. ułożonego obrazka (praca indywidualna).
4. „Krasnalkowy quiz” – wybieranie poprawnej odpowiedzi
spośród wielu poprzez podniesienie do góry serduszka z odpowiednią cyfrą
(praca drużynowa).
5. „Jadłospis”– układanie dziennego jadłospisu –
śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja (praca drużynowa).
6. „Rebusy” – pokazywanie przez nauczycielkę rebusów
obrazkowych. Która drużyna odgadnie, ta odpowiada i zdobywa punkty (praca
drużynowa).
7. „Pytania z rekwizytami” – drużyna losuje numer rekwizytu. Jedna osoba z drużyny podchodzi do wskazanego miejsca, zabiera daną
rzecz i wraca do swojej drużyny. Drużyna po zastanowieniu się, podaje nazwę
i wyjaśnia do czego dany przedmiot służy (praca drużynowa).

KONKURENCJE SPRAWNOŚCIOWE:

8. „Rzut małą obręczą na pachołek” – każda osoba z
drużyny ma 1 obręcz i 1 rzut.
9. „Slalom gigant z woreczkiem” – skoki do pachołka z
woreczkiem między nogami, wzięcie woreczka do ręki i powrót do drużyny.
10. „Zbieranie piłek” - na gwizdek zostaje rozsypanych 49
piłek. Drużyna zbiera je i wrzuca do odpowiedniego pojemnika.

11. Zaproszenie na zdrowy poczęstunek (sok „Kubuś”, owoce).

12. W międzyczasie podliczenie punktów, wyłonienie zwycięzców.

13. Po poczęstunku wręczenie dyplomów i nagród, a nauczycielkom podziękowań za przygotowanie swoich drużyn.

ZAŁACZNIKI:
1. Zestawy z zgadkami:
I
Pienię się – lecz nie ze złości.
Przyjaźnię się z wodą.
Kto mnie lubi,
ten się cieszy zdrowiem i urodą.

Niedaleko od drzewa pada,
każdy je chętnie zjada.
Okrąglutkie i rumiane,
na słoneczku dojrzewane.

II
Schowała się w tubie,
używać jej lubię.
A i mała szczotka
chętnie się z nią spotka.

Spoglądała z wysoka na kurki, na wannę.
Gdy go użyć chcesz, udaje fontannę.

III
Coś ci dolega? Boli cię głowa?
Wtedy go strząsasz i pod pachą chowasz.

Dobra gotowana, dobra i surowa.
Choć nie pomarańcza, lecz pomarańczowa.
Kiedy za zielony pociągniesz warkoczyk,
wnet z ziemi wyskoczy.

IV
Kolorowa rączka,
czuprynka "na jeża".
Kiedy z niej korzystam
to zęby wyszczerzam.

Z kranu srebrną strugą
biegła bardzo długo.
Napełniła pół wanny,
będzie kąpiel dla Anny.


2. Pytania do Quizu (jedna odpowiedź prawidłowa):

Dzieci udzielają odpowiedzi podnosząc serduszka z cyfrą "1", "2" lub "3"

1. Jak często należy myć całe ciało?
a. w sobotę i niedzielę
b. codziennie
c. po każdym posiłku

2. Zęby należy szczotkować:
a. dwa razy dziennie;
b. tylko rano;
c. po każdym posiłku;

3. Jak często należy zmieniać bieliznę?
a. codziennie;
b. co trzeci dzień;
c. raz w tygodniu;

4. Czy to prawda, że żując gumę po jedzeniu oczyszczasz zęby?
a. tak, zawsze;
b. nie, nigdy;
c. tak, ale tylko, gdy jest bezcukrowa;

5. Czy po skorzystaniu z toalety należy myć ręce?
a. czasami;
b. nigdy;
c. zawsze;

6. O czym należy pamiętać przed każdym posiłkiem:
a. o zjedzeniu cukierka;
b. o ubraniu się w czapkę;
c. o umyciu rąk;

7. Ubierać powinniśmy się stosownie do:
a. godziny;
b. pogody;
c. humoru.

3. TABELA PUNKTOWA DLA JURY.
4. WZÓR DYPLOMÓW DLA PZREDSZKOLI.
5. WZÓR DYPLOMÓW DLA UCZESTNIKÓW.
6. WZÓR PODZIĘKOWAŃ DLA NAUCZYCIELEK ZA PRZYGOTOWANIE SWOICH DRUZYN DO
SPRTAKIADY.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.