X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43763
Przesłano:

Co ma wspólnego mleka szklanka, winogrono i skakanka? Zajęcia z zakresu edukacji prozdrowotnej dla klas I-III

Scenariusz zajęć z zakresu edukacji prozdrowotnej (zdrowe odżywianie)

1. Przedmiot: zajęcia edukacji prozdrowotnej, realizowane w ramach kółka zainteresowań

2. Temat zajęć: „Co ma wspólnego mleka szklanka, winogrono i skakanka?”

3. Klasa: zajęcia dla uczniów klas I-III

4. Cel ogólny: Wdrażanie uczniów do zdrowego stylu życia poprzez analizowanie zdrowotności produktów oraz klasyfikowanie ich w obszarach piramidy żywieniowej.
5. Cele operacyjne:
Uczeń:
 Klasyfikuje produkty spożywcze na korzystne i niekorzystne dla zdrowia;
 Rozpoznaje produkty spożywcze poprzez zmysł smaku i węchu;
 Odmierza zawartość cukru zawartą w poszczególnych wyrobach;
 Umiejscawia produkty na piętrach piramidy żywieniowej;
 Wykorzystuje posiadaną wiedzę w praktyce podczas wykonywania zadań;
 Planuje działania w oparciu o współpracę z innymi.

6. Metody:
 słowne (pogadanka, czytanie listu, rozmowa, instrukcje do zadań, wykład);
 czynne (praktyczne działanie podczas wykonywania zadań, samodzielne dochodzenie do wiedzy);
 aktywizujące (burza mózgów, zabawa z pokazywaniem, udział w eksperymencie, wykonywanie zadań z zamkniętymi oczami, rozpoznawanie za pomocą zmysłu węchu, smaku, dotyku).

7. Formy organizacyjne: zbiorowa, grupowa, indywidualna

8. Środki dydaktyczne:

koperta z listem, pudełka z zadaniami, produkty spożywcze, opaski na oczy, akcesoria sportowe (piłka, skakanka, rakietka), plakat, cukier, kubeczki, łyżeczki, klej, zielone i czerwone karty, plakat z piramidą żywieniową, szarfy, zdrowe przekąski, medale, instrukcje do zadań.

9. Przebieg zajęć:

I) Część wstępna zajęć:

1.Nauczyciel wita uczniów, prosząc, aby rękę podnieśli ci, którzy: jedli dzisiaj śniadanie, lubią słodycze, jedzą owoce, nie lubią sałaty, piją wodę itp.

2.Nauczyciel zaprasza uczniów do zabawy, wprowadzającej do zajęć.
Wymienia nazwy różnych produktów. Jeżeli są to produkty zdrowe, które powinny znaleźć się w codziennej diecie, dzieci klaszczą w dłonie nad głową wołając TAK TAK TAK. Jeżeli produkty te są niezdrowe, klaszczą w dłonie kolegi/koleżanki, mówiąc NIE NIE NIE.

II) Część główna zajęć

1. Nauczyciel pokazuje uczniom kopertę z listem [załącznik 1], który został przysłany rano na adres szkoły. Czyta dzieciom jego treść oraz demonstruje pudełka z umieszczonymi w nich zadaniami. Pyta o znajomość odpowiedzi na postawione przed uczestnikami zadanie ( intrygujące PYTANIE KLUCZOWE).

2. Nauczyciel otwiera pudełko z zadaniem 1 (ZAKUPY W SKLEPIE). Prosi uczniów o zrobienie zakupów w imieniu PANA ZDROWIA i posegregowanie produktów na zdrowe i niezdrowe. Stosując metodę burzy mózgów pyta uczniów, czy wybrane przez uczniów niezdrowe produkty są zawsze niezdrowe?

3. Nauczyciel otwiera pudełko z zadaniem 2 (SMAKOWANIE-ODKRYWANIE).
Nauczyciel rozdaje uczniom opaski zasłaniające oczy. Częstuje dzieci kolejno produktami (np. jabłko, winogrono, marchewka, ciastko), prosząc o ich nazwanie i określenie ich zdrowotności. Podaje do rąk przedmioty (np. skakanka, piłka), prosząc o odgadnięcie ich nazwy i określenie ich wpływu na zdrowie.

3. Nauczyciel otwiera pudełko z zadaniem 3 (EKSPERYMENT) .
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Rozdaje każdej z nich zestaw produktów spożywczych z naklejoną na nich liczbą łyżeczek cukru, które się w nich znajdują. Prosi, aby dzieci współpracując ze sobą wsypały do kubeczków taką ilość cukru, jaka znajduje się w produktach. Prosi uczniów o zapisanie na przygotowanym plakacie liczby łyżeczek cukru pod określonymi obrazkami. Nauczyciel kieruje rozmową, podsumowującą eksperyment.

4. Nauczyciel otwiera pudełko z zadaniem 4 (PRAWDA CZY FAŁSZ).
Rozdaje uczniom czerwone (FAŁSZ) i zielone (PRAWDA) karty. Wymienia stwierdzenia dotyczące zdrowia [załącznik 2], prosząc o podniesienie właściwego koloru.

UWAGI ORGANIZACYJNE:

 Nadawcą listu jest PAN ZDROWIE, który prosi dzieci o wykonanie zadań umieszczonych w pudełkach.

 Nauczyciel przekazuje uczniom teorię na temat substancji odżywczych zawartych w pożywieniu podczas podsumowywania zadań.

 Po każdym wykonaniu zadania nauczyciel ponawia PYTANIE KLUCZOWE, sprawdzając czy uczniowie odkryli już odpowiedź.

III) Część końcowa zajęć

1. Nauczyciel otwiera ostatnie pudełko z zadaniem. Prezentuje uczniom plakat z wizerunkiem PIRAMIDY ŻYWIENIOWEJ. Wyjmuje z pudełka szarfy. Prosi uczniów o ułożenie z nich kształtu piramidy żywieniowej na dywanie. Wyjaśnia zadanie, polegające na umieszczeniu w niej wszystkich produktów, które prezentowane były w czasie zajęć. Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie kluczowe zajęć : Co ma wspólnego mleka szklanka, winogrono i skakanka?. Kieruje uwagę uczniów na skład piramidy żywieniowej.
Nauczyciel częstuje uczestników zajęć zdrową przekąską.

2. Nauczyciel prezentuje uczniom koszyk z medalami z uśmiechniętą lub smutną miną. Prosi, aby dzieci wybrały medal z buźką, odpowiadającą osiągnięciu założonego celu oraz ich preferencji do zajęć.

ZAŁĄCZNIK 1
Drodzy uczniowie!

To ja - wasze ZDROWIE. Jestem przyjacielem wszystkich dzieci . Dzięki temu, że mam magiczną moc, zawsze robię wszystko, aby spełniało się to, co wywołuje uśmiech na waszych twarzach – daję siłę podczas gry w piłkę, jazdy na rowerze, zabaw w szkole i na podwórku. Sprawiam, że bardzo dobrze rozwiązujecie zadania i szybko zapamiętujecie. Stało się jednak WIELKIE nieszczęście. Mój odwieczny przeciwnik – pan CHOROBA – wyzwał mnie na pojedynek. Jeżeli dzieci nie odkryją, co wspólnego ma szklanka mleka, winogrono i skakanka, stracę część swoich cudownych mocy! W znalezieniu odpowiedzi pomóc wam mają specjalne zadania, umieszczone w przysłanych pudełkach. Wszystko dzisiaj w waszych rękach! Za wyratowanie mnie z opresji podzielę się z wami swoją siłą!

Wasze ZDROWIE
ZAŁĄCZNIK 2

ZABAWA PRAWDA CZY FAŁSZ:
- skakanka pozwala nam być zdrowym
- winogrona są zdrowym owocem
- mleko zawiera wapń, który buduje kości
- zęby myjemy raz w roku
- w czasie zabaw i sportu można krzyczeć
- można długo siedzieć przed telewizorem
- granie w gry komputerowe przez 5 godzin jest bardzo zdrowe
- jemy tyle słodyczy, na ile mamy ochotę
- przy stole rozmawiamy z otwartą buzią
- zabawy na świeżym powietrzu pomagają być zdrowym
- latem ubieramy się bardzo ciepło
- zawsze myjemy ręce po wyjściu z toalety
- gdy ktoś odpoczywa, możemy zachowywać się głośno
- baton czekoladowy zawiera bardzo dużo witamin
- przed snem nie należy się objadać
- owoce i warzywa nie zawierają witamin
- przed snem najlepiej zjeść frytki z ketchupem i napić się napoju
gazowanego
- wystarczy jeden posiłek dziennie, byle był bardzo tłusty

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.