X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 43584
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Muzyka deszczowych kropli

Scenariusz zajęć wychowawczo-dydaktycznych

Grupa: 6- latki

Temat: „Muzyka deszczowych kropli”

Cele ogólne:
- rozwijanie wrażliwości i wyobraźni muzycznej,
- utrwalanie sposobu gry na instrumentach perkusyjnych oraz przedmiotach wydających dźwięki
- wyrabianie umiejętności ruchowego reagowania na dźwięki muzyczne,
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat.

Cele szczegółowe – dziecko:
- reaguje ruchem na zmianę dynamiki, tempa muzyki,
- odtwarza podany rytm,
- ruchem interpretuje treść muzyki,
- rozwija poczucie rytmu,
- reaguje na umówiony sygnał słowny i muzyczny.

Formy pracy:
zespołowa, indywidualna

Metody pracy:
metody oparte na słowie, bezpośrednim spostrzeganiu, działaniu, przeżywaniu

Pomoce dydaktyczne:
Nagrania CD: odgłosy deszczu, Preludium A-dur o. 28 nr 7, F. Chopina,
paper, butelki plastikowe, puszki po napojach, itp., oraz instrumenty perkusyjne
kartka A4 oraz kredka – dla każdego dziecka
sylwety kropel deszczu

Przebieg zajęć:

1. Ćwiczenia słuchowe i dźwiękonaśladowcze „Odgłosy deszczu”
Dz. słuchają nagrania dźwięków padającego deszczu. Naśladują dźwięk padających kropel poprzez rytmiczne stukanie opuszkami palców w wybrane przedmioty, np. blat stołu, podłogę, drzwi, ścianę, z równoczesnym powtarzaniem słów: kap, kap, kap.

2. Ćwiczenie słuchowe „Deszczowa muzyka”
a) Słuchanie Preludium A-dur op. 28 nr 7, F. Chopina – wypowiedzi dz. na temat nastroju wysłuchanej muzyki; określanie z czym im się kojarzy.
b) Improwizacja ruchowa taniec deszczowych kropelek podczas ponownego słuchania utworu, wczuwanie się w nastrój muzyki.

3. Słuchanie wiersza J. Koczanowskiej „Listopad”

Miesiąc listopad nie jest brzydki
I smutny być nie musi wcale,
Wystarczy mu się dobrze przyjrzeć,
Żeby zobaczyć wiele zalet.

Kiedy ostatnie liście spadną
I szare chmury skryją niebo,
Listopad jest jak baśń ciekawa,
Ma w sobie coś tajemniczego.

Wiatr głośno śpiewa, mgły wirują,
Deszcz kropelkami w okno stuka,
To jest melodia listopada -
Niezwykle piękna, chociaż smutna.

4. Rozmowa na temat wiersza
Jak nazywa się pora roku, która jest teraz? Jak nazywamy taką deszczową, pochmurną jesień? Jak nazywa się miesiąc, o którym jest mowa w wierszu? Co tworzy melodię listopada? Czy odgłos padającego deszczu, kropli uderzających o szyby ma w sobie coś pięknego i tajemniczego?

5. Muzyczna interpretacja wiersza
N. wolno recytuje wiersz, a dz. próbują zilustrować jego treść, wykorzystując przedmioty wydające dźwięk (paper, butelki plastikowe, puszki po napojach, itp.) oraz instrumenty perkusyjne.

6. Ćwiczenie grafomotoryczne „Pada deszcz”
Dz. podczas recytacji słów: Pada deszcz, pada deszcz, pada deszcz, deszcz, deszcz, rysują na kartkach kreski imitujące krople deszczu (jedna kreska to jedno słowo).

7. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Pomiędzy kroplami deszczu”
Dz. poruszają się w rytm tamburynu, omijając sylwety kropel deszczu rozłożone na dywanie. Podczas przerwy w grze przykucają i podnoszą krople do góry. Dźwięki akompaniamentu są sygnałem do położenia kropli na dywanie i ponownego ruchu.

8. Zakończenie zajęć

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.