X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4358
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia dla dzieci 6 letnich: W krainie królowej Zimy

TEMAT: WYBIERZ SIĘ DO ZIMOWEJ KRAINY NA SPOTKANIE Z PANIĄ ZIMĄ I WYKONAJ PRZYGOTOWANE PRZEZ NIĄ ZADANIA.

CELE ETAPOWE:
•Rozwijanie umiejętności wyrażania własnych przeżyć w formie plastycznej
•Ćwiczenie percepcji wzrokowej
•Pobudzanie umiejętności odróżniania kształtu od podłoża
•Gromadzenie wrażeń dotykowych i doświadczeń z tworzywem
•Doskonalenie umiejętności poprawnego formułowania wypowiedzi
•Bogacenie słownictwa

CELE OPERACYJNE: dziecko:
•Wyodrębni spośród innych obrazek o tematyce zimowej, opowie o swoim wyborze
•Przyporządkuje drugą część gwiazdki śniegowej – dostrzeże kształt, wielkość, kolor sposób przecięcia wśród innych
•Wykorzysta własne wyobrażenia do zaprojektowania pałacu Królowej Śniegu
•Wykorzystując różny materiał plastyczny wykona bałwana
•Odnajdzie właściwą kopertę
•Porusza się w rytmie muzyki
•Aktywnie uczestniczy w zabawie
•Współdziała w grupie
•Samodzielnie wykonuje prace plastyczne

MATODY, FORMY PRACY: rozmowa, projektowanie, wykonywanie ilustracji do wiersza, dopasowywanie brakujących części płatków śniegowych

POMOCE:
Obrazki o tematyce zimowej po 1 dla każdego dziecka i kilka z innej pory roku; wycięte szablony płatków z folii samoprzylepnej rozcięte na pół; gwiazdki bibułkowe do dmuchania; kartki białe i niebieskie; wycinanki; klej; bibuła; zadania w kopertach; kukiełka Pani Zimy; nagrania na płycie

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.Bilet wstępu do Krainy Zimy

Nauczycielka z kukiełką Pani Zimy wita dzieci:

„Witam was drogie dzieci. Jestem Zima. Panuję na świecie i wiem, że lubicie mnie za śnieg na bałwanki, za narty i sanki, za lód na ślizganie, za śladów w śniegu odbijanie.
Dzisiaj zapraszam was do mojej krainy, ale nie na dworze, a w waszej sali, w przedszkolu. Do mojej krainy wejdziecie, gdy bilet do niej odnajdziecie. Biletem będzie zimowy obrazek, kto go odnajdzie i pokaże ten w moje progi wejść może, temu krainę swoją otworzę”.

Dzieci podchodzą do stolika, gdzie leżą obrazki, szukają tego, który pasuje do zimy, każde pokazuje obrazek i mówi, co jest na nim „zimowego” – wchodzi do Krainy Zimy, otrzymuje opaskę z gwiazdką – bilet do Krainy.

2.Ozdabiamy Krainę Zimy.

Dzieci poszukują kopertę z jedną gwiazdką– wysłuchują polecenia, które znajduje się w kopercie.

„Waszym zadaniem jest ozdobić moją krainę, doklejając drugą część gwiazdek a kiedy to zrobicie rozdmuchnijcie na wszystkie strony bibułkowe gwiazdeczki”.

Dzieci doklejają drugą część gwiazdek, dopasowując kolor, wielkość, cięcie. Następnie rozdmuchują bibułkowe gwiazdki po całej sali.

3.Projektujemy pałac Królowej Zimy.

Dzieci poszukują kopertę z 2 gwiazdkami – wysłuchują polecenia.

„ Narysujcie, jak według was można rozbudować pałac Królowej Zimy. Będę wam za to wdzięczna. Może rozbuduję go według waszych pomysłów.”

Rozmowa z dziećmi na temat pałacu.
Jak może wyglądać taki pałac?

Dzieci projektują pałac do rozpoczętych elementów na niebieskich kartkach farbą.
Po wykonaniu zadania prace wieszamy na sztalugach.

4.Rysowany wierszyk.

Dzieci odszukują kopertę z 3 gwiazdkami.

„Wykonaj na kartce portret śniegowego bałwana na podstawie wiersza.”

Wiersz: /kukiełka bałwanka/
BAŁWANEK
Nasz bałwanek, śmieszny panek
Zrobię kulę, zrobię dwie,
Skleję i trzymają się!
Trzecia kula – oto głowa –
I figurka już gotowa
Oczy – czarne plamki dwie,
Prosty nos, buzia w skos
I fajeczka żarzy się.
Rózga, czapka siedzi krzywo
I – skończone nasze dziwo!

Rozmowa z dziećmi na temat papieru:
- Przyjrzyjcie się przygotowanym papierom. Czy są one takie same, czy może czymś się różnią? Jeżeli dostrzegacie jakieś różnice, powiedzcie jakie?
- Weźcie je do ręki. Przeciągnijcie dłonią po powierzchni. Co możecie o nich powiedzieć? /gładkie, chropowate, śliskie/
- Co możemy z nim zrobić? /podrzeć, zgnieść, pociąć /
- Pamiętając o tym co można robić z papierem, wykonajcie bałwana.

Dzieci wykonują bałwana ze zgromadzonego materiału plastycznego: klej, bibuła, gazeta, kolorowy papier, nożyczki. Po wykonaniu zadania prace pozostawiają na stolikach.

5.Zakończenie zajęć.

Dzieci siadają w kręgu, zapraszają gości i podsumowują zajęcia.

Dokończ zdanie:
Zajęcia podobały mi się, bo.....

Zaproszenie do wspólnego oglądania z Panią Zimą prac.

Zaproszenie do wspólnej zabawy w rytmie melodii o tematyce zimowej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.