X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43570
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenne zabawy. Scenariusz dnia otwartego dla rodziców

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców
w grupie 3,4,5 latków przeprowadzonego w
w dniu 26.04.2018r. godz. 9.30

TEMAT ZAJĘĆ: Wiosenne zabawy

CELE OGÓLNE:
Utrwalenie cech charakterystycznych wiosny.
Uwrażliwianie dzieci na piękno przyrody w okresie wiosennym.
Doskonalenie umiejętności analizy sylabowej wyrazów.
Rozwijanie umiejętności układania zdań z podanymi wyrazami.
Kształtowanie umiejętności podporządkowania się regułom obowiązującym w grupie przedszkolnej.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
wymienia charakterystyczne cechy wiosny- dz.3-5l,
słucha uważnie wiersza recytowanego przez nauczyciela- dz.3-5l,
odpowiada na pytania dotyczące treści utworu- dz.3-5l,
reaguje w umówiony sposób na hasło nauczyciela-dz.3-5l,
odtwarza rytm podany przez nauczyciela- dz.3-5l,
dzieli wyrazy na sylaby i podaje liczbę sylab- dz.3,4l
podejmuje próby czytania wyrazów-dz.5l,
układa zdania z podanymi wyrazami- dz.5l,
przelicza wyrazy w zdaniu- dz.5l,
układa rymy- dz.3-5l,
wie, że rośliny do rozwoju potrzebują: wody, światła i czystego powietrza-dz.3-5l.
współpracuje z partnerem podczas zabawy w kołyskę wg metody Weroniki Sherborne- dz.3-5l,
śpiewa piosenkę podczas zabawy z rodzicami w kole-dz.3-5l,
wykonuje polecenia nauczyciela- dz.3-5l,
podporządkowuje się zasadom obowiązującym w grupie- dz.3-5l,
koncentruje uwagę na wykonywanych czynnościach- dz.3-5l,

METODY:
słowne: rozmowa, wiersz, polecenie, instrukcja
czynne: zadań stawianych do wykonania,
samodzielnych doświadczeń,
oglądowe: pokaz, ilustracja,
elementy logorytmiki
elementy metody wg Weroniki Sherborne

FORMY PRACY:
grupowa,
indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Ilustracja przedstawiająca „Panią Wiosnę”, wiersz „Wiosna” Grażyny Koby, kartoniki przedstawiające: kukułkę, bociana, skowronka, kaczeńce, fiołki; bębenek, tamburyno, kartoniki z obrazkami, kartoniki z wyrazami, dezodorant o zapachu kwiatowym, emblematy z kwiatami, piosenki na płycie CD „Poznajmy się nawzajem”, „Wiosenne słoneczko”.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie piosenką „Poznajmy się nawzajem...”. Po piosence zaproszenie dzieci do zajęcia miejsc przed tablicą.

2. Słuchanie wiersza „Wiosna” Grażyny Koby.

Obudziła się wiosna tu i tam,
rozrzuciła kwiatki wszędzie nam.
Łąki kaczeńcami ozdobiła
a nad polami się zastanowiła.

Kiedy świat cały malowała
skowronka w polu ujrzała.
Piosenkę z nim zanuciła
i gniazdo w trawie uwiła.

W lesie zobaczyła kukułkę-
o ciepłych krajach porozmawiała.
Nawrzucała do kosza fiołków
i z powrotem na łąkę odleciała.

Tam spotkała bociana,
który klekotał już od rana:
zbuduję na kominie gniazdo duże,
a potem odbędę długie podróże.

3. Rozmowa na temat treści wiersza:
- O jakiej porze roku była mowa w wierszu?
- Jakie kwiaty spotkała wiosna?
- Jakie ptaki spotkała wiosna?
- Przypomnijcie inne cechy charakterystyczne dla wiosny.

4. Zabawa ruchowa z elementami logorytmiki „ Słonko świeci, deszczyk pada”
Na hasło nauczyciela „ słonko świeci” przy akompaniamencie tamburyna dzieci kładą dłonie na biodrach i w podskokach poruszają się po sali. Gdy usłyszą hasło „ deszczyk pada” siadają po turecku i odtwarzają rytm grany przez nauczyciela na bębenku.
I przerwa- puk, puk, puk – puk, puk,puk ( klaszczą w dłonie)
stuk, stuk- stuk, stuk,( klaszczą w dłonie)
słonko świeci- biegają
II przerwa- ciap......ciap.....ciap...ciap.... ( uderzają w kolana)
chlap- chap chlap-chlap ( uderzają w kolana)
słonko świeci-biegają i po chwili siadają w kole.

5. Zabawa „ Liczymy sylaby i wyrazy”
Dzieci 3,4 letnie losują z koszyczka obrazki, których nazwy dzielą na sylaby; podają liczbę sylab w wyrazie. Dzieci 5 letnie losują kartoniki z wyrazami. Samodzielnie lub z pomocą nauczyciela odczytują wyraz, układają z nim zdanie.

6. Zabawa „Wiosenne rymowanki”.
Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że teraz będziemy tworzyć rymowanki, ale żeby było nam przyjemniej psika dwa razy aerozolem o wiosennym zapachu.
Żabka mała, wesoło w trawie (skakała).
Kwiatki zakwitają i ptaszki (śpiewają).
Gdy słoneczko świeci cieszą się dorośli i ( dzieci).
Motyki fruwają a pszczółki (bzykają).

7. Zabawa z elementami metody Weroniki Sherborne „Pielęgnujemy kwiatki”.
Nauczyciel przypomina dzieciom, że w tym tygodniu rozmawiamy o tym, jak ważne jest czyste powietrze dla ludzi, zwierząt i roślin. Roślinom np. kwiatkom bardzo potrzebne do wzrostu jest światło, woda i słoneczko oraz czyste powietrze. Dzieci tworzą pary. Dziecko z emblematem przyjmuje rolę kwiatka i siada na dywanie. Drugie dziecko siada za nim, obejmuje kolegę i delikatnie nim kołysze, w rytm nuconej melodii („Aaa kotki dwa”). Po chwili następuje zamiana ról.

8. Piosenka w kole pt. „ Wiosenne słoneczko”wraz z zaproszonymi rodzicami.

9. Zakończenie zajęć. Podziękowanie dzieciom za udział i rodzicom za przybycie.

Opracowała:
Emilia Pietrzak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.