X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43499
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Matematyczne zagadki pani Wiosny. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć wychowawczo-dydaktycznych

Grupa: 6-latki
Temat: Matematyczne zagadki Pani Wiosny

Cele ogólne:
• rozwijanie umiejętności dodawania i odejmowania na konkretach
• rozwijanie w jak najpełniejszym zakresie osobowości, talentów oraz zdolności umysłowych i fizycznych dziecka

Cele operacyjne:
• potrafi skupić uwagę na zadaniu
• rozumie polecenia nauczyciela
• zadaje pytania, jeśli czegoś nie rozumie
• poprawnie przelicza w zakresie 6
• dodaje i odejmuje na liczmanach w zakresie 6
• aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych, reaguje na podany sygnał
• zna i stosuje w praktyce określenie "tyle samo",
• śpiewa wraz z innymi dz. piosenkę i ilustruje ją ruchowo.

Formy pracy: grupowa, indywidualna.

Formy aktywności dziecka:
- zabawowo – zadaniowa
- językowa
- ruchowa.

Metody pracy:
- czynna (zadań stawianych dziecku do wykonania),
- słowna (objaśnienia),
- oglądowe ( pokaz).

Pomoce dydaktyczne: list od Pani Wiosny, liczmany dla każdego dz.; dwa liście, kartoniki z kropkami, biedronki; ilustracje z symbolami pogody; sylwety kwiatów i motyli; sylwety biedronek i liście z kropkami; nagranie CD - piosenka.

Przebieg zajęć

1. Zagadki Pani Wiosny
N. czyta dz. list od Pani Wiosny.

Kochane dzieci!

Tak bardzo się cieszę, że mogłam do Was napisać. Witam was ciepłym, pogodnym słonkiem, śpiewem ptaków, klekotem boćków, wesołym rechotem żab i ciepłym oddechem wietrzyka. Bałwanek już stopniał, na dworze jest coraz cieplej, są coraz mniejsze przymrozki. W ogrodach już kwitną pierwsze wiosenne kwiaty: krokusy, przebiśniegi. A na wierzbowych gałązkach pojawiły się bazie.
Przyjdę do Was już za kilka dni, ale już teraz proponuję wspólną zabawę. Mam dla was kilka zagadek. Ciekawa jestem, czy umiecie je rozwiązać...
Przesyłam dla wszystkich ciepłe, słoneczne całuski i gorące uściski. Do zobaczenia!!!

Pani Wiosna

Zagadki od Pani Wiosny:

1. Stąpa wiosna po łące,
widzi trzy żabki skaczące
i biedronkę na tulipanie,
która ćwiczy stepowanie.
Powiedz, ile zwierzątek bawi się na łące?

2. Latały po niebie dwa skowronki,
śpiewając radośnie, jak złote dzwonki.
Jeszcze dwa dołączyły swe głosy,
ilu skowronków, słychać popisy?

3. Po niebie płynęły cztery chmurki leniwie.
Gdy wyjrzało słoneczko dwie się schowały.
Ile chmurek zostało?

4. Chodzi wiosna po lesie.
Promyki słońca w koszach niesie.
Dwa kosze ma dla kwiatków,
trzy dla ptaków.
Ile koszy ma wiosna?

5. Pięć kolorowych motyli,
przysiadło na kępce żonkili.
Zawiał silny wiatr,
jeden motyl spadł.
Ile motyli zostało?

2. Zabawa ruchowa "Pogoda"
N. pokazuje ilustracje z symbolami pogody, a dz. ilustrują ruchem podaną pogodę.

3. Zabawa dydaktyczna „Wiosenna łamigłówka”
Na tablicy umieszczone są dwie sylwety dużych liści jeden obok drugiego. Na górze umieszczany kartonik z pewną ilością kropek, np. 4. Dz. umieszczają sylwety biedronek, tak aby suma biedronek na obu liściach była równa liczbie kropek na kartoniku, np. 2+2=4; 3+1=4; itp. Zabawę można powtórzyć kilka razy zmieniając liczbę kropek na kartonikach.

4. Piosenka "Do dzieciaków przedszkolaków" (MuzylekMoni)

5. Zabawa dydaktyczna "Kwiaty i motyle"
Na tablicy umieszczamy kwiaty i motyle.
- zadaniem dz. jest: poukładać kwiatki wg wzrastającej liczby płatków;
- poukładać kwiatki wg malejącej liczby płatków, przy czym pierwszy kwiatek przypina N.;
- dopasować ilość motyli do ilości płatków i przeliczyć liczebnikami głównymi.

6. Zabawa dydaktyczno-ruchowa „Biedronki”
Każde dz. otrzymuje emblemat biedronki, każda z tych biedronek ma inna liczbę kropek. Na dywanie rozłożone są sylwety liści z różną ilością kropek. Każde dz. przelicza ilość kropek na swojej biedronce. Dz. spacerują po sali szukając liścia, na którym jest taka sama ilość kropek, jaką mają biedronki. Kto odnajdzie liść staje obok niego. N. sprawdza poprawność wykonanego zadania. Przy powtórzeniu zabawy dz. wymieniają się emblematami.

7. Zakończenie zajęć

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.