X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43483
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Programujemy i dbamy o rośliny i zwierzęta

Temat dnia: Programujemy i dbamy o rośliny i zwierzęta (w powiązaniu z programem "Zostań Kubusiowym Przyjacielem Natury").
Cele ogólne:
• rozumie koniecznośc ochrony środowiska przyrodniczego;
• potrafi zaplanowac kolejne czynności (zastosowana metoda dydaktyczna: programowanie);
Cele operacyjne:
• dziecko:
- wie, co to jest natura;
- wie, jak dbac o rośliny i zwierzęta;
- wie, jaką rolę pełnią w przyrodzie zwierzęta, nawet te najmniejsze;
- rozwija logiczne myślenie;
- rozumie, że informacje można przedstawic w formie symbolicznego zapisu (kodu);
- doskonali technikę czytania;
- przedstawia świat przyrody w pracy plastycznej;
- wykonuje pracę plastyczno – techniczną według wzoru;
- usprawnia wycinanie;
- rozwija sprawnośc manualną;
- dostrzega związek między wykonywaniem czynności a jej efektem;
- przyzwyczaja się do utrzymywania porządku w miejscu wykonywania zadania;
- wdraża się do sprzątania miejsca pracy po zakończeniu zadania;
- wybiera napis oznaczający imię, aby podpisac własną pracę plastyczną.
Metody pracy: podająca, praktyczna, poszukująca, programowanie, kodowanie.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: maskotka Zdrojka, sylweta Kubusia - Przyjaciela Natury, list od Kubusia na zielonej kartce i w zielonej kopercie, magnesy, tablica magnetyczna, hasła zapisane na zielonych chmurkach, zielone kartonowe strzałki w zapisanymi wskazówkami jak dbac o rośliny, kartonowe strzałki z miejscem do zapisywania pomysłów dzieci, zielony flamaster, sylweta robota z ruchomym systemem służącym do kodowania i dekodowania przez dzieci, dwa przygotowane kody rysunkowe, „kosmiczny słowniczek”, przykładowa instrukcja podlewania roślin (opis sekwencji ruchów), kolorowy blok techniczny, kleje, cekiny, brązowy papier kolorowy, nożyczki, biała bibuła, wata, kartoniki z imionami.

PRZEBIEG
• Przypomnienie postaci Zdrojka i Kubusia – przyjaciół natury.
• Wprowadzenie w tematykę zajęc - odczytanie listu od Kubusia.
• „Kubuś radzi...” – nauczycielka wspomina o tym, że o naturę należy dbac, ponieważ dzięki niej możemy życ. Aby natura mogła istniec, Kubuś postanowił nam przekazac kilka rad. Dlatego stworzył specjalny program czyli zestaw wskazówek, które krok po kroku przedstawią nam, co mamy robic, aby stac się Przyjaciółmi Natury.
• Zabawa ruchowa z elementami programowania „Podlewanie roślin”: czynność podlewania roślin rozłożona na sekwencje ruchów:
1. Znajdź konewkę (lub butelkę) na wodę.
2. Nalej do niej zimnej wody z kranu.
3. Podejdź do rośliny, np. kwiatka.
4. Przechyl konewkę i nalej troszkę wody.
5. Wyprostuj konewkę.
6. Odstaw konewkę.
7. Powtarzaj co drugi dzień.
• „Dbaj o naturę” – samodzielne, aktywne przygotowanie wspólnego, grupowego plakatu na magnetycznej tablicy tematycznej:
o pogadanka z wykorzystaniem gotowych, przygotowanych haseł oraz strzałek „Jak dbac o rośliny” (czytanie haseł przez dzieci starsze);
o burza mózgów – podawanie przez dzieci i zapisywanie przez nauczycielkę na przygotowanych pustych kartonowych strzałkach pomysłów, wskazówek „Jak dbac o zwierzęta”.
• „Zaprogramuj mnie”:
o nauczycielka przypomina dzieciom postac robota – Pan Antenka;
o nauczycielka mówi dzieciom, że tym razem Pan Antenka ma dla nich zadanie, ale żeby poznac zadanie, należy odczytac zakodowane informacje;
o nauczycielka pociąga za paseczek umieszczony w ustach robota: na paseczku umieszczona jest zakodowana informacja;
o dzieci z pomocą „kosmicznego słowniczka” dekodują i odczytują treśc: za – pro-gra-muj-mnie; jak-dbac-o-zwierzęta”;
o samodzielne zaproponowanie przez dzieci czynności z zakresu dbania o zwierzęta, którą samodzielnie rozkładają na sekwencje ruchów, a tym samym programują robota - Pana Antenkę.
• Praca plastyczno – techniczna „Bazie”:
o nauczycielka mówi dzieciom, że tym razem Pan Antenka ma dla nich inne zadanie, ale żeby poznac zadanie, należy odczytac zakodowane informacje;
o nauczycielka pociąga za paseczek umieszczony w ustach robota: na paseczku umieszczona jest zakodowana informacja;
o dzieci z pomocą „kosmicznego słowniczka” dekodują i odczytują treśc: wy-ko-naj-ba-zie-kot-ki”;
o przypomnienie wierzby jako drzewa, na którym wiosną pojawiają się bazie;
o wycinanie wazonu, gałązek, ozdabianie wazonu cekinami, formowanie kuleczek z białej bibuły lub waty;
o podpisanie własnej pracy, wybierając napis oznaczający imię.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.