X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43407
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W świecie zwierząt. Scenariusz zajęć w przedszkolu

Grupa dzieci 6-letnich.

Tematyka tygodnia: Dbamy o Ziemię.

Temat dnia: W świecie zwierząt.

Cele ogólne:
- rozwijanie wiedzy na temat zanieczyszczenia powietrza,
- rozwjanie poczucia odpowiedzialności oraz troski o czystość otoczenia,
- poznanie cyklu rozwojowego motyla opartego na zjawisku przemiany.

Cele operacyjne – dziecko:

- zna źródła zanieczyszczeń powietrza;
- rozróżnia przedmioty – te, które mogą być spalane w paleniskach domowych, od tych których spalać nie wolno;
- nabywa świadomości, że spalanie śmieci jest szkodliwe, planuje działania proekologiczne zmierzające do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza;
- rozpoznaje i określa charakter muzyki: smutna, wesoła;
- potrafi uważnie słuchać czytanego utworu;
- zna przemianę rozwojową od gąsienicy do motyla - potrafi wyjaśnić znaczenie wyrazu: liszka (larwa), poczwarka, kokon;
- estetycznie wykonuje pracę plastyczną, ćwiczy motorykę małą, rozwija wyobraźnię.

Metody:
Słowne
Oglądowe
Praktycznego działania

Formy:
Indywidualna
Zbiorowa

Środki dydaktyczne: rysunki przedstawiające: miejscowość z widocznym zanieczyszczeniem powietrza oraz bez zanieczyszczenia; znaczek z uśmiechniętą buźką; obrazki: piec, dom, samochód, las jezioro, elektrownia, wulkan, zwierzęta, butelki plastikowe, kubeczki po jogurtach, styropian, opona samochodowa, węgiel, drewno, papier, ścinki drewna; płyta CD Mój Kuferek 1/nr40; tekst wiersza “Motyl”, tekst zagadki; papierowy motyl; obrazki ilustrujące cykl rozwojowy motyla; folia bąbelkowa; druciki kreatywne, farby akrylowe, pędzelki.

Przebieg zajęć:
Powitanie.

1. Nauczyciel odsłania napis umieszczony na tablicy - „Czyste powietrze wokół nas”- odczytuje go i zadaje dzieciom pytanie: „Co to znaczy, że powietrze jest czyste?”.

2. Dzieci przyglądają się dwóm ilustracjom obrazującym :
a) miejscowość z widocznym zanieczyszczeniem powietrza
b) miejscowość bez widocznego zanieczyszczenia.

Nauczyciel pyta: W którym miejscu chcielibyście mieszkać i dlaczego?
Oznaczenie miejsca przyjaznego dla ludzi uśmiechniętą buźką.

3. Źródła zanieczyszczeń powietrza.
Dzieci odkrywają obrazki ułożone na podłodze, wskazują „sprawców” zanieczyszczeń powietrza, umieszczają je pod czerwonym kołem.
(obrazki: dom z czarnym dymem wydostającym się z komina, samochód, las, jezioro, elektrownia, wulkan, zwierzęta, fabryka z dymiącymi kominami)

4. Spalanie śmieci w paleniskach domowych.
Dzieci w oparciu o ilustracje ustalają wspólnie z nauczycielem czym można, a czym nie wolno palić w domowych piecach. Obrazki - butelki plastikowe, kubeczki po jogurtach, styropian, opona samochodowa, węgiel, drewno, papier, ścinki drewna.

5. "Burz mózgów" :
Co mogą zrobić dzieci, aby ograniczyć zanieczyszczenie powietrza?

6. Komu oprócz ludzi potrzebne jest do życia czyste powietrze?
- pogadanka.

7. Zabawa ruchowa przy muzyce „Owady wesołe i owady smutne”.
Kiedy gra muzyka wesoła dzieci – owady tańczą (powietrze jest czyste), gdy gra muzyka smutna – dzieci naśladują zmęczone owady – kładą się na dywanie (powietrze jest zanieczyszczone).

8. Rozwiązanie zagadki:

Ma barwne skrzydła
fruwa nad łąką
i bardzo lubi
gdy świeci słonko. (motyl)

9. Nauczyciel trzyma w ręku papierowego motyla, który ma na skrzydełku napisany wierszyk:

Jesienią w zeszłym roku
liszka jadła za dwie,
by potem w czasie zimowym
w poczwarkę zmienić się.
A kiedy przyszła wiosna
i poweselał świat
z poczwarki stał się motyl
piękniejszy niźli kwiat.

Dzieci, w oparciu o treść wiersza oraz ilustracje próbują wyjaśnić skąd biorą się motyle:

10. Zabawa ruchowa "Na łące". Dzieci:
- leżą na dywanie zwinięte „w kłębek”
- poruszają się jak larwa (pełzanie w leżeniu przodem);
- owijają się nicią (obrót wokół własnej osi w staniu);
- naśladują lot motyla (swobodny ruch).

11. Praca plastyczna „Motyl” (wykorzystanie folii bąbelkowej i kreatywnych drucików):

- Pokaz gotowej pracy wykonanej przez nauczyciela;
- Omówienie sposobu jej wykonania
- Samodzielne działania dzieci.
- Oglądanie powstałych prac, zorganizowanie wystawy.

Podsumowanie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.