Scenariusz zajęć ruchowych w grupie dzieci 5 letnich
Opracowanie i realizacja: Joanna Głos – Podgrodzka
Temat: „ Przygody w Figurlandii”
Program edukacji przedszkolnej M. Kwaśniewska, W. Żaba – Żabińska „Nasze przedszkole”
Doskonalenie umiejętności rozpoznawania figur geometrycznych; rozwijanie umiejętności dostrzegania i rozumienia rytmów, układanie prostych obrazków z figur geometrycznych. Uczestniczenie w zabawach wymagających prostych form współdziałania oraz z elementami rywalizacji Zachęcania do aktywnego uczestniczenia w zabawach ruchowych
Rodzaje aktywności:
- społeczna,
- zdrowotna i fizyczna,
- matematyczna
Cele ogólne:
- utrwalenie znajomości figur geometrycznych – koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt
- doskonalenie umiejętności przeliczania
- rozwijanie umiejętności posługiwania się pojęciami: najmniejszy, większy , największy
- odwzorowywanie obrazka z figur geometrycznych według wzoru
- przestrzeganie zasad i reguł gier i zabaw
Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozpoznaje figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt)
- rozróżnia cyfry w zakresie 1-9
- układa obrazek z figur geometrycznych
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych reagując na umówiony sygnał
Metody pracy:
- czynnościowa- zadań stawianych do wykonania
- słowna – instrukcja słowna
- oglądowa- pokaz ćwiczeń
Formy pracy:
- zbiorowa
- grupowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne: sylwety figur geometrycznych różnej wielkości i w różnych kolorach, cyfry, pachołki, obrazek z figur, kartony, klej, płyta CD z nagraniem, kolorowe wagoniki z cyframi 1-9
Przebieg zajęć:
1. W klasie dzieci losują emblematy figur , które umieszczają na koszulkach.
Wyjście do sali gimnastycznej
2. Powitanie dzieci wierszykiem:
„Ręka lewa, ręka prawa,
Tutaj głowę mamy.
Prawa noga, lewa noga,
Kolan dotykamy.
Oko lewe, oko prawe
Między nimi nosek.
Prawą rękę ci podaję
i do tańca proszę.”
3. „Jedzie pociąg”- dzieci tańczą do piosenki jedzie pociąg, nauczycielka pokazuje kolejno jakie figury wsiadają do pociągu i jada po sali. Kiedy wszystkie dzieci biorą już udział w zabawie rozpoczyna się wysiadanie na stacjach w „Figurlandii”
4. „W Figurlandii”- dojechaliśmy do Figurlandii, jest to kraina , która jest podzielona na 4 części. W każdej z nich mieszkają inne figury geometryczne- w pierwszej kwadraty, w drugiej trójkąty, w trzeciej koła a w czwartej prostokąty. Mieszkańcy każdej części są przekonani że to ich figura jest najlepsza na świecie, dlatego w części trójkątnej wszystko jest trójkątne ( drzewa, zabawki, a nawet chleb), w kwadratowej- kwadratowe, w prostokątnej –prostokątne a w kolistej wszystko jest okrągłe. Niestety, kwadratowe auta nie chcą jeździć na kwadratowych oponach a okrągłe krzesła ciągle się przewracają.
Mieszkańcy są już bardzo zmęczeni dlatego chciałabym prosić was żebyście spróbowali dziś połączyć Figurlandię w jedną krainę, gdzie wszędzie zamieszkają wszystkie figury.
5. „Dwóm tańczyć się zachciało”- dzieci dobierają się dwójkami i tańczą do piosenki, następnie tworzą grupy według kolorów emblematów.
6. „Geometryczne wzory” – drużyny ustawiają się w wyznaczonych miejscach ( przy pachołkach). W przeciwległym końcu sali umieszczony jest wzór z figur geometrycznych(wisi na ścianie), na podłodze znajdują się kartony i luźne figury geometryczne oraz klej. Dzieci ustawiają się w rzędach, na sygnał nauczycielki pierwsze dziecko z każdego rzędu dobiega do kartonu, wybiera figurę pasująca do wzoru i przykleja ją we właściwym miejscu na kartonie. Dzieci kolejno biegną do kartonu, aż cały obrazek zostanie odwzorowany. Wygrywa drużyna która jako pierwsza bezbłędnie ukończy układanie wzoru.
7. „Których więcej”- dzieci swobodnie spacerują po sali, na sygnał nauczycielki ustawiają się w wyznaczonych miejscach zgodnie z kolorem emblematu na koszulce, następnie szybko przeliczają ilość osób i podnoszą do góry właściwą cyfrę. Osoba z drużyny przeciwnej sprawdza poprawność wykonania zadania.
8. „Wagony z cyferkami”- na podłodze leżą kolorowe wagoniki, na każdym z nich znajduje się cyfra z zakresy 1-9. Dzieci spacerują swobodnie po sali, ostrożnie omijając wagoniki, na sygnał nauczyciela podnoszą najbliższy wagonik i rysują na nim tyle figur ile wskazuje cyfra. Następnie umieszczają wagonik za lokomotywą we właściwym kolorze.
9. „Najmniejszy- największy”- dzieci w grupach z poprzedniego zadania (wg. koloru wagoników) ustawiają się przy pachołkach, po przeciwnej stronie leżą luźne figury. Dzieci kolejno podbiegają, losują figurę i wracają na koniec rzędu, następnie ustawiają się tak aby figury, które trzymają były ułożone od najmniejszej do największej.
10. „Odtwórz rytm”- zadaniem dzieci jest odtworzenie rytmu pokazanego przez nauczyciela (ustawiają się zgodnie ze wzorem według emblematów na koszulkach)
11. Czynności porządkowe.
12. Pożegnanie piosenką „Raz, dwa, trzy, cztery, stoję nieruchomo”
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 