X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43180
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Rola psa w życiu człowieka. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć w grupie 4-5 latków

Temat: Rola psa w życiu człowieka.

Cele ogólne:
Poznanie ras psów, ich zachowań i roli jaką pełną w życiu człowieka.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi wymienić niektóre rasy psów,
- potrafi opisać wygląd psa i różnice między rasami,
- wie jak należy troszczyć się o psa,
- wie jak nazywa się lekarz leczący psy,
- potrafi wymienić zawody i okoliczności współpracy psa z człowiekiem,
- wie jakie komendy wydaje się przy tresurze psa,
- wie jak rozpoznać po zachowaniu czy pies jest przyjaźnie czy negatywnie do nas nastawiony,
- potrafi nazwać i wyjaśnić termin schronisko dla zwierząt,
- wie czym karmi się psa,
- potrafi uszeregować psy umieszczone na obrazku wg wielkości (od najmniejszego do
największego),
- współpracuje w grupie,
- potrafi naśladować ruchem sposób poruszania się psa,
- zna figury geometryczne tj. trójkąt, koło, kwadrat oraz potrafi określić ich kolor.

Obszar edukacji:
polonistyczna, matematyczna, przyrodnicza, społeczna, ruchowo-muzyczna.

Metody pracy:
- słowne- pogadanka, rozmowa kierowana,
- oglądowe- pokaz, obserwacja,
- praktycznego działania.

Środki dydaktyczne: Płyta CD z nagraniem utworów muzycznych, fragment wiersza Ryszarda, Marka Grońskiego pt.„Bardzo zajęte psy”, szarfy, rysunek psa do kolorowania, figury geometryczne koło, kwadrat, trójkąt, albumy i rysunki przedstawiające psy, rysunki psów do przeliczania oraz segregacji wg wielkości.

Przebieg zajęć

1. Powitanie – ćwiczenia wg W. Sherborne – orientacja w schemacie własnego ciała.
Zabawy w parach - dzieci staja naprzeciw siebie;
- prawa ręka wita się z prawa ręką partnera,
- lewa ręka wita się z lewą ręka partnera,
- brzuszek wita się z brzuszkiem,
- czoło wita się z czołem,
- „bramka” – dzieci stają w rozkroku plecami do siebie, pochylają się do przodu i w
utworzona z nóg bramkę wkładają ręce witając się z partnerem. Następnie prostują
się i podają sobie ręce górą również się witając.
- przesyłanie min.
2. Piosenka „Karuzela czeka” – zabawa kołowa
3. Piosenka „Rozruszajmy ręce, rozruszajmy nogi”- śpiewanie piosenki i jej interpretacja ruchem
4. Wprowadzenie w temat zajęć piosenką „Pieski małe dwa”
5. Czytanie wiersza Ryszarda Marka Grońskiego pt. „Bardzo zajęte psy”

Kiedy w górach na turystów
z hukiem zwali się lawina,
kto spod śniegu ich wykopie?
Zapytajcie BERNARDYNA.

Niewidomy na spacerze
ostukuje laską chodnik...
Towarzyszy jemu wiernie
tresowany pies – PRZEWODNIK. (..)

Żeby owca na manowce,
nie schodziła, gdy się pasie,
przez dzień cały piesek OWCZAREK
uwija się przy juhasie (...)

Złodziej ukrył łup w zaroślach,
ze zwinności swoich nóg rad...
Lecz owczarek policyjny
Znalazł to co złodziej ukradł. (...)

6. Rozmowa na temat wiersza. Nauczyciel zadaje pytanie;
- O jakich psach była mowa?
- Dlaczego mówimy, że pies jest przyjacielem człowieka?
- Co znaczy pojęcie wierny jak pies?

7. Praca z obrazkiem. Nazywanie psów na obrazkach; ratownik przewodnik, tropiciel, pasterz. Omówienie ról jakie pełnią psy w życiu człowieka.
- Jaki pies pomaga w ratownictwie górskim? (pomaga ludziom, których zasypała lawina
lub zagubili się)
- Co robi pies przewodnik? (pomaga niewidomym)
- Jak rozpoznać osobę niewidomą? (ciemne okulary, biała laska)
- Jak nazywa się pies, który pilnuje owiec? (pies pasterski)
- Co robi pies policyjny? (tropi)

8. Nauczyciel inicjuje rozmowę na temat innych czynności jakie wykonują psy;
- psy terapeutyczny – (pomoc niewidomym, niepełnosprawnym, samotnym),
- psy w gospodarstwie domowym – (pilnują gospodarstwa),
- są jeszcze psie zaprzęgi na biegunie polarnym, gdzie mieszkają Eskimosi.

9. Oglądanie albumów przedstawiających różne rasy psów. Rozmowa na ich temat.

10. Nauczyciel zadaje pytanie; Pies jest przyjacielem człowieka, a czy człowiek może być przyjacielem psa? W jaki sposób im pomaga?
- dajemy psu schronienie – (buda, dom)
- dajemy pożywienie – (jakie?)
- prowadzimy do lekarza – (szczepienie, leczenie, odpchlenie)
- jak nazywa się psi lekarz – (weterynarz)
- dbamy o piękny wygląd psa – (psi fryzjer, strzyżenie)
- rasowe psy chodzą również na wystawy psów.

11. Rozmowa na temat tresury psa. Wydawanie komend; „daj głos”, „do nogi”, „siad”, „leżeć”, gwizdanie, aby przybiegł do nas. Można również bez słów, komunikować się z psem, komendy można zastąpić wskazywaniem ręką, gdy pies jest wytresowany.

12. Zabawa ruchowa „pies przewodnik”. Jedno dziecko ma zasłonięte oczy, drugie prowadzi go bezpiecznie w wyznaczone miejsce np. sadza na krześle czy podłodze.
Rozmowa na temat wrażeń; Czy dobrze jest, jak nic się nie widzi?

13. Zabawa ruchowa „tresura psa”- nauczyciel wydaje polecenia:
- „pieski na spacer”- (czworakowanie)
- „daj głos” – (dzieci naśladują szczekanie psa)
- „proś” – (przykucają na nogach z ugiętymi rękami)
- „siad” – (przykucają na nogach a ręce oparte o podłogę)
- „leżeć” – (leżą na boku)
- „piesek leży na słońcu” – (leżą na plecach, nogi i ręce wykonują ruchy)

14. Przedstawienie kilku rysunków psa i uszeregowanie ich wg wielkości (od najmniejszego do największego i odwrotnie). Określenie koloru psa.

15. Nauczyciel pyta; Czy można głaskać nieznane psy? Rozmowa; Jak rozpoznać nastawienie psa, (to czy jest w tej chwili zły czy dobry)
- sierść nastroszona – pis jest spięty, czuje się niepewnie jest niezadowolony
- piesek kładzie się na grzbiecie - pokazuje w ten sposób, że jest mały i się poddaje lub
chce się bawić)
- zadowolony pies – macha ogonem, odchyla uszy do tyłu, pokazuje że jest przyjazny i
miły
- jeśli pies marszczy nos i pokazuje zęby – oznacza to, że jest bardzo zły i może ugryść.
- pewny odważny pies, wysoko podnosi ogon i głowę.
Psy rozumieją swoje zachowania, szczekanie to ich rozmowa. Pies potrafi wyczuć
nastrój człowieka. Reaguje na ton głosu, wie kiedy mówimy przyjaźnie a kiedy jesteśmy
zdenerwowani lub niegrzeczni. Przed psem nie należy uciekać, bo on wtedy będzie
biegł za nami. Trzeba stanąć, gdy pies biegnie, jak się boimy to skulić się, schować ręce
i twarz do kolan. Pies powącha nas i pójdzie dalej.

16. Rozmowa na temat psów bezdomnych.
- Jak pomaga się bezdomnym psom? (mieszkają w psim schronisku, organizuje się akcje pomocy, zbiera się żywność dla psów, koce itp.)

17. Zorganizowanie psiego schroniska w sali dla piesków maskotek. Rozmowa na temat pomocy, jak my będziemy pomagać pieskom w schronisku.

18. Słuchanie piosenki Natalii Kukulskiej pt. „Puszek okruszek”

19. Zabawa relaksacyjna „Zaprzęgi Eskimosów” – dzieci dobierają się parami i stoją jedno za drugim. Dziecko „Eskimos” wyciąga ręce do przodu, drugie dziecko „piesek” daje ręce do tyłu koledze. Na polecenie nauczyciela zaprzęgi ruszają, poruszają się w swoim tempie po sali.

20. Zabawa „Piesek w kałuży” – zabawa z elementem skoku. Wskakiwanie i wyskakiwanie z szarfy, czyli kałuży.

21. Zabawa „Piesek omija kałużę” – zabawa z elementem czworakowania. Dzieci chodzą na czworakach omijając kałuże (szarfy).

22. Omówienie pracy plastycznej. Nauczyciel rozdaje kartkę z konturem psa, oraz trójkąt, kwadrat, koło wycięte z kolorowego papieru. Zadaniem dziecka jest;
- pokolorować psa,
- nazwać figury geometryczne i określić ich kolor,
- z figur geometrycznych ułożyć budę i przykleić ją na kartkę papieru z prawej strony
psa,

23. Wystawa i omówienie prac.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.