X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43060
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pszczoły. Scenariusz zajęć otwartych

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
w grupie I

Grupa wiekowa: 3-latki

Cele:
-rozbudzanie zainteresowań oraz poszerzanie zasobu wiedzy z zakresu przyrodniczego;
- rozwijanie umiejętności współpracy z N. i zespołem;
- rozwijanie umiejętności percepcyjno-motorycznych;
- aktywne uczestnictwo w zajęciach.

Formy pracy: zespołowa, indywidualna.
Metody pracy: rozmowa kierowana, pokaz, obserwacja, metoda działań praktycznych.
Pomoce dydaktyczne: tekst wiersza B. Formy "Pracowita pszczoła", tekst piosenki "Mała pszczółka", zdjęcia przedstawiające pracujące pszczoły, chusta animacyjna, utwór muzyczny N. Rimsky-Korsakow "Lot trzmiela", plastry miodu z brystolu, szarfy, sylwety pszczół, ilustracja kwiatka, kartoniki z kwiatkami.

Temat: Pszczoły.
Przebieg zajęć:
1. Wysłuchanie wiersza B. Formy "Pracowita pszczoła":
Przyfrunęła na łąkę pszczoła pracowita.
Ile pięknych kwiatów! - pszczoła się zachwyca.
Na kwiatku usiądę i odpocznę chwilę.
Może porozmawiam z prześlicznym motylem.
A potem do pracy szybko się zabiorę.
Pozapylam kwiaty, dużo pyłku zbiorę.

2. Rozmowa kierowana nt. utworu:
- O jakim owadzie opowiada wiersz? Gdzie chciałaby usiąść pszczoła? Z kim chciałaby porozmawiać? Na czym polega praca pszczoły?

3. N. opowiada dzieciom o znaczeniu pszczół w życiu człowieka, zapoznanie dzieci ze sposobem produkowania miodu przez pszczoły, zilustrowanie opowieści zdjęciami.

4. Zabawa muzyczno-ruchowa "Z kwiatka na kwiatek"- prezentacja ilustracji pszczół zbierających pyłek kwiatów połączona z zabawą z chustą animacyjną. Dzieci biegają po obwodzie chusty (kwiat) przy muzyce poważnej "Lot trzmiela" (N. Rimsky-Korsakow) na przerwie w muzyce zbierają konfetti (pyłek) do kubeczków jednorazowych. Pyłek zanoszą do wymalowanego na żółto opakowania po jajkach - plastru miodu.
5. Piosenka do wiersza D. Szlagowskiej "Mała pszczółka":
Bzyk, bzyk, bzyk, pszczółka mała,
bzyk, bzyk, bzyk, miód zbierała.
Bzyk, bzyk, bzyk, do dzbanuszka,
bzyk, bzyk, bzyk, na kwiatuszkach.
Bzyk, bzyk, bzyk, odleciała
i do ula miód zabrała.
Bzyk, bzyk, bzyk, w ulu pszczółki
mają teraz miodu pełne półki.

6. Składanie z części ilustracji przedstawiającej kwiaty - praca indywidualna na ograniczonej przestrzeni.

7. Zabawa ruchowa "Plaster miodu" - dzieci zostają podzielone na dwie grupy. Każda grupa otrzymuje obręcz "ul", a w nim rozrzucone "plastry z wosku" wykonane z brystolu. W rytmie akompaniamentu dzieci "pszczoły" fruwają między obręczami. Na hasło "układamy plastry" - "pszczoły" podbiegają do swoich obręczy i układają plastry. Po zakończeniu grupa "pszczół" staje wokół obręczy i "macha skrzydłami susząc nektar".

8. Zabawa dydaktyczna "Gdzie mieszka Twoja pszczółka?" - dopasowanie sylwety pszczoły (z dzbankiem w określonym kolorze) do koloru płatka na kwiatku. Przeliczanie elementów z użyciem liczebników głównych i porządkowych.

9. Zabawa ruchowa z elementami matematyki "Pani Pszczoło" - dzieci stają w szeregu na linii dywanu, po drugiej stronie staje N. i mówi wraz z dziećmi "Pani Pszczoło powiedz nam, ile kroków zrobić mam?". N. pokazuje pasek papieru z naklejonymi kwiatami (1, 2 lub 3). Dzieci przeliczają kwiatki. Robią tyle kroków w kierunku N., ile kwiatków jest na kartoniku.

10. Zabawa ruchowa "Pszczoły" - dzieci "pszczoły" zajmują miejsca na dywanie w szarfach "kwiaty na łące". W rytmie akompaniamentu, "pszczoły" wydając dźwięk bzzz "fruwają pomiędzy kwiatami". Na hasło "zbieramy nektar", siadają "na kwiatkach" - w środku szarf.

11. Ewaluacja - jeśli zajęcia się podobały - dzieci bzyczą głośno, jeśli nie - bzyczą cicho.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.