X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4293
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zimowa kraina świętego Mikołaja

Cele ogólne:

1. Przybliżenie dzieciom zwyczajów mikołajkowych i Świąt Bożego Narodzenia panujących w wybranych krajach Unii Europejskiej
2. Zapoznanie z wyrazem Mikołaj do globalnego czytania
3. Utrwalenie cyfr do 5
4. Rozwijanie wyobraźni twórczej
5. Kształtowanie spostrzegawczości
6. Tworzenie zbiorów rozłącznych
7.
Cele operacyjne:
- zna zwyczaje panujące w wybranych krajach UE związane ze św. Mikołajem
- umie dokonać analizy słowa Mikołaj
- uważnie słucha wypowiedzi N.
- przestrzega reguł zabawy
- właściwie dobiera kolory
- dokładnie koloruje obrazek
- potrafi rozróżniać kolory
- potrafi utrzymać tempo w czasie zabawy
- chętnie bawi się przy muzyce
- zna zapisy cyfrowe od 1 do 5
- potrafi tworzyć zbiór rozłączny

Środki dydaktyczne : sylwety Mikołajów , podpisy pod obrazkami w różnych językach , fragment wiersza „Zimowa kraina”. , wór z zabawkami, karteczki z literkami i obrazek św. Mikołaja dla każdego dziecka, płyta z piosenka „ Mikołaj”, szarfy z bibuły do tworzenia zbiorów, kominek ze
Świętym Mikołajem

Przebieg:

1.”Mróz”- zabawa integracyjna. Uczestnicy stoją w kręgu . Prowadzący wyciąga obie ręce z zaciśniętymi pięściami do przodu i mówi-„Mróz!”. Wyjaśnia , że gest ten należy po nim powtórzyć. Gdy wszyscy uczestnicy kolejno to uczynią , pada propozycja dwukrotnego przyspieszenia tempa, potem czterokrotnego.

Nauczycielka wprowadza dzieci w nastrój zimowy recytując fragment wiersz pt. „Zimowa kraina”- (dzieci siedzą na dywanie):

W zimowej krainie nic się nie zmienia
Wszystko jest białe nawet marzenia
Białe są misie , futra fok białe
Wszystko jest zimne z zimna skostniałe.

Właśnie w takiej krainie mieszka starszy ,siwy pan ,który spełnia wasze marzenia. Wraz ze swoimi elfami dla grzecznych dzieci przygotowuje w swojej fabryce prezenty. Prezenty małe i duże. Puchate , okrągłe, słodkie i plastikowe. Czy wiecie o kim mówię?

2. „Święty Mikołaj”- pokaz ilustracji z Mikołajem, umieszczenie napisu pod obrazkiem, przeczytanie go przez N. Następnie przeczytanie go przez dzieci . Przegłoskowanie wyrazu przez dzieci ułożenie, cegiełek pod wyrazem. Nauczycielka odkrywa na tablicy napis , a dzieci głoskują go.

Chciałam wam opowiedzieć o Mikołajach i tradycjach Bożonarodzeniowych w krajach z kilku krajów UE. Musicie wiedzieć , że w krajach Unii Europejskiej są różne zwyczaje związane ze św. Mikołajem oraz świętami:

Polska - Święty Mikołaj to starszy, siwy pan z długą białą, brodą w biało-czerwonym ubraniu , który rozdaje dzieciom prezenty 6 grudnia. Wcześniej dzieci piszą listy do Mikołaja co chciałyby otrzymać od niego, a 24 grudnia wszyscy zasiadamy do kolacji Wigilijnej przed , którą łamiemy się opłatkiem. Spożywamy 12 potraw , w trakcie kolacji nie jemy mięsa. Po kolacji wszyscy otrzymują prezenty. Święta w Polsce nie odbyłyby się bez choinki , którą ubiera się w dzień Wigilii.

Wielka Brytania- Santa Claus wiesza się skarpety przy kominku a Mikołaj wchodzi kominem i wkłada prezenty do skarpet. W czasie kolacji Wigilijnej ludzie łamią się ciasteczkami i składają sobie życzenia. W czasie kolacji je się indyka z nadzieniem owocowym.

Francja- Pere Noel 1 grudnia dzieci otrzymują kalendarze adwentowe w prezencie. Mikołaj daje dzieciom prezenty z 24 na 25 grudnia. Cała rodzina ubiera choinkę ,a na stole wigilijnym kładzie się kwiat- Gwiazdę Betlejemską, która staje się prezentem dla całej rodziny. Kolacja Wigilijna odbywa się inaczej niż w Polsce , bo 25 grudnia.

3.„Mikołajkowy wór prezentów” –zabawa dydaktyczna. Nauczycielka przygotowała wór z prezentami dzieci sięgają do niego ręką i na podstawie dotyku odgadują co to za prezent.

Nauczycielka wypowiada wierszyk:

Mikołaj worek prezentów niesie
Cieszą się wszystkie dzieci na świecie
Co w tym worku dzisiaj ma?
Kto odgadnie ty czy ja?

Po wyciągnięciu z worka prezentu dzieci kładą go przed sobą , a następnie N. Prosi, aby się zastanowiły jak można je podzielić.. Dzieci zauważają , że czym innym bawią się chłopcy a czym innym dziewczynki. Tworzą z prezentów 2 zbiory rozłączne , które otaczają pętlami z bibuły. Przeliczanie porównywanie, w której pętli jest więcej.

4. „5 Mikołajów”- N. umieszcza na tablicy 5 sylwet Mikołajów dzieci maja za zadanie podpisać odpowiednie cyfry pod każdy mikołajem od 1 do 5.

5. „Św. Mikołaj” – dzieci siadają do stoliczków. Pod każdą z cyfr od 1do 5 kryje się inny kolor, na który należy wykolorować element św. Mikołaja. Po wykolorowaniu Mikołaja dzieci przyklejają- wcześniej układając z rozsypani literowej pod obrazkiem wprowadzony do globalnego czytania wyraz Mikołaj

6. Wspólna zabawa przy piosence „Mikołaj” w kole na dywanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.