X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 42831
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bawimy się kolorami. Scenariusz zajęć otwartych z okazji Dnia Kredki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z OKAZJI DNIA KREDKI
Grupa wiekowa:3,4,5 latki

Temat:Bawimy się kolorami.

Cele ogólne:
rozwijanie percepcji wzrokowej;
utrwalenie barw podstawowych;
wyrobienie znajomości i umiejętności mieszania barw podstawowych dla uzyskania barw pochodnych.

Cele operacyjne – dziecko:
zna i rozróżnia kolory podstawowe: żółty, niebieski i czerwony oraz kolory pochodne: pomarańczowy, fioletowy, zielony i brązowy;
potrafi wymieszać kolory podstawowe w taki sposób, by uzyskać odpowiedni kolor pochodny;
szybko reaguje na sygnał barwny;
doskonali pamięć wzrokowo-ruchową;
potrafi logicznie myśleć podczas rozwiązywania zagadek;
wypełnia określoną powierzchnię farbą.

Metody pracy:
czynne – kierowanie działalnością dziecka, zadania stawiane do wykonania;
słowne – rozmowa, wypowiedź, objaśnienia i instrukcje;
percepcyjne – obserwacja, pokaz.

Formy pracy:
indywidualna;
grupowa;
grupowa zróżnicowana.

Pomoce dydaktyczne:
bajka „O Białej Krainie i czarnoksiężniku Koloruchu”, plansze w kolorach białym, żółtym, niebieskim, czerwonym, słoiki, farby w kolorach podstawowych,barwy podstawowe i pochodnymi, emblematy w kolorach zielonym, pomarańczowym i fioletowym, zagadki słowne, sylweta palety, kółka w kolorach żółtym, niebieskim, czerwonym, zielonym, fioletowym, pomarańczowym i brązowym, plansze z symbolami, pędzle, sylwety marchewek i śliwek,

Przebieg zajęć

1.Wprowadzenie do zajęć zmodyfikowanym wierszem B. Formy „KOLORY”
Siadły dzieci przy stoliczkach.
Pędzle, kartki, farby mają.
Swe marzenia i wspomnienia
już na papier przelewają.

Żółty kolor wybrał ANTOŚ
namalował duże słońce.
Żółty piasek, żółty płotek
i samochód szybko mknący.

DAWID niebieskim kolorem
namalował groźne morze.
Rzekę rwącą, jasne niebo,
kwiaty także w tym kolorze.

A czerwony lubi FABIAN,
już rysuje wielkie serce
i wóz strażacki na karteczce.

Na zielono stronę całą
BARTEK ładnie namalował.
To jest łąka, na niej chętnie
każdy by poleniuchował.

Biały, czarny,szary i granatowy
te kolory lubią DOMINIK,KAROLINA,NADIA I PAULINA
Czarny kot, biała śnieżynka
szara myszka i burzowa chmurka.

Kolor pomarańczowy wybrała MAGDA
ten kolor marchewka kryje
ale też takie bywają dynie.

Kolor różowy wybrała AMELKA
narysowała balonik,kwiatka i cukierka.

Kolor fioletowy wybrała ZOSIA
zapytam dziś wszystkich jakim
kolorem pomaluje fiołki i śliwki.

PO PRZEDSTAWIENIU SWOICH KOLORÓW PRZEZ DZIECI

A na wspólnej scenie dzieci
pomieszały swe kolory.
Wszystkie barwy i odcienie
tworzą różnorodne wzory.

2.Występ rodziców i zaproszonych gości.
Przedstawienie swoich kolorów poprzez krótkie wierszowanki-rymowanki.

PO PRZEDSTAWIENIU SWOICH KOLORÓW PRZEZ ZAPROSZONYCH GOŚCI.

Każdy kolor jest wspaniały,
każdy zawsze coś wyraża.
Proszę zatem wszystkich Was
często bawcie się w malarza.

3.Wspólna zabawa przy piosence pt. “Kolorowe kredki”.

4.Praca plastyczna „Tęczowe kredki”wspólne kolorowanie szablonu kredki na dużym brystolu. Dobieranie różnorodnych barw,czerpanie radości ze sprawstwa, integrowanie grupy i rodziców.

5.Słuchanie bajki „O Białej Krainie i czarnoksiężniku Koloruchu”.
Nauczyciel zaprasza dzieci do wysłuchania bajki „O Białej Krainie i czarnoksiężniku Koloruchu”, demonstrując jednocześnie proces mieszania barw podstawowych i uzyskiwania barw pochodnych.

6.Zabawa dydaktyczno-doświadczalna „Mieszamy kolory”.
Nauczyciel dzieli dzieci i zaproszonych gości na zespoły. Dzieci dokonują losowego wyboru barwy,którą otrzymają. Wybrane farby w kolorach podstawowych , mieszają na kolory pochodne.

7.Zabawa orientacyjno-porządkowa „Przyporządkuj kolory”.
Nauczyciel dzieli dzieci na grupy. Każda z grup otrzymuje emblematy w innym kolorze. Gdy gra muzyka dzieci spacerują po sali. Na przerwę w muzyce dzieci mające emblematy tego samego koloru łączą się w koło.

8.Zabawa dydaktyczna „Kolorowa paleta”.
Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnego rozwiązywania zagadek słownych. Dzieci rozwiązują zagadki i uzupełniają kontury palety odpowiednimi kolorami.

Żółty
Słonecznik swą nazwę zawdzięcza słońcu.
Powiedzcie, jaki kolor je łączy?

Zielony
Liście są takie i trawa też.
Jaki to kolor? Pewnie już wiesz.

Pomarańczowy
Marchewka zawsze ten kolor kryje,
Ale też takie bywają dynie.

Czerwony
Tego koloru szukajcie w makach
lub w muchomorze, co rośnie w krzakach.

Filetowy
Jakim kolorem pytam wszystkich
Maluje się fiołki lub śliwki.

Brązowy
W jakim kolorze borowik – elegant
na swoją głowę kapelusz przywdziewa.

Niebieski
Gdy spojrzysz w górę na niebo
lub chabry zobaczysz w życie,
już będziesz wiedział na pewno
o jakim kolorze myślę.

9.Zabawy z chustą animacyjną mające na celu utrwalenie nazw kolorów: „dotknij kolor”, „kolorowe porządki”, „ten kto ma kolor...”,
- dzieci chodzą dookoła chusty przy akompaniamencie muzyki, gdy muzyka ucichnie prowadząca wymienia kolor, zadaniem dzieci jest dotknięcie go lub stanięcie na nim
- prowadząca rozsypuje na chuście różne przedmioty zadaniem dzieci jest szybkie poukładanie rzeczy w danym kolorze na odpowiadającym mu kolorze chusty
- prowadząca przykleja dzieciom kolorowe kropki, następnie podnosi do góry kartki w różnych kolorach, dzieci, które mają kropkę w tym samym kolorze co podniesiona do góry kartka przebiegają pod chustą i zamieniają się miejscami)

10.Zakończenie zajęć wręczenie dyplomów i nagród. Podziękowanie za wspólną zabawę.
Załącznik 1

Bajka o Białej Krainie i czarnoksiężniku Koloruchu - A. Czylok

Dawno temu, za górami, za lasami była kraina, którą nazywano „Białą Krainą”, nie ze względu na porę roku, gdyż śnieg nie padał tam wcale, tylko dlatego, iż wszystko tam było białe. Biała była trawa, białe niebo i słońce, drzewa w kolorze bieli i kwiaty, a domy miały białe ściany i dachy, a zamek króla białe mury i wrota.
Ludzie w tej krainie byli bardzo smutni, nie chciało im się pracować, uprawiać ziemi, sadzić kwiatów, nie zbierali też białych owoców z białych drzew. Całymi dniami siedzieli w domach, tak, jak król płacząc i oczekując, że kiedyś będzie inaczej.
Pewnego dnia król tej krainy wyczytał w wielkiej, mądrej książce, iż daleko mieszka dobry czarnoksiężnik Koloruch, który może coś poradzić na troski króla i jego poddanych. Wybrał się więc król na swoim rumaku w daleką, niebezpieczną podróż, aby odszukać Kolorucha. Zabrało mu to wiele czasu i bogactw, ale król wrócił do swego królestwa z podarunkiem od czarnoksiężnika. Były to trzy barwy, które miały przywrócić kolory w krainie: barwa żółta, niebieska i czerwona. Jednak król nie był do końca zadowolony z podarunku, ponieważ Koloruch był osobą bardzo tajemniczą i nie wyjawił królowi, co ma zrobić, aby otrzymać pełną gamę kolorów. Powiedział tylko, iż trzy podarowane barwy mają w sobie czarodziejską moc, a umiejętnie wykorzystane uszczęśliwią wszystkich. Jednak klucz do zagadki pozostał tajemnicą, a król musiał nauczyć się cierpliwości.
Wróciwszy do królestwa król rozlał trzy kolory po całej krainie: żółć pomalowała słońce, gruszki na drzewie, łany rzepaku na polach, słomiane dachy domów; czerwień – pomalowała cegły, jabłka, wiśnie; kolor niebieski wymalował niebo, szyby w oknach i rzeki. Wszystko wyglądało teraz pięknie i kolorowo, jednak wciąż pozostawało dużo bieli, a poddani wkrótce zaczęli znowu narzekać i prosić króla, by uczynił ich świat w pełni kolorowy. Król czuł się bezsilny, wpadał raz rozpacz raz w złość, aż pewnego dnia zdenerwowany niechcący upuścił pojemnik z niebieską farbą i część koloru wpadła do pojemnika z farbą żółtą. Król ze zdziwieniem zobaczył, że farby mieszając się stworzyły nowy kolor – zielony. Postanowił więc eksperymentować dalej. Niebieski dołożył do czerwieni i otrzymał fiolet. Żółć pomieszał z czerwienią i otrzymał kolor pomarańczowy. A gdy zmieszał wszystkie barwy otrzymał brązowy.
Król zrozumiał, że zagadka czarnoksiężnika tkwiła w umiejętnym pomieszaniu barw, które otrzymał na początku i że w zupełności wystarczyły one, aby Kraina Bieli stała się kolorową krainą. Odtąd wszyscy żyli szczęśliwie i nigdy więcej nie byli smutni.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.