X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 42641
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Owoce są smaczne i zdrowe. Scenariusz zajęć w grupie 5 latków

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 5 LATKÓW
TEMAT : Owoce są smaczne i zdrowe.
Data przeprowadzenia: 24.10.2019r.
Prowadząca zajęcia: Lucyna Borowska
CELE OGÓLNE:
• kształtowanie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi,
• rozumienie korzyści wynikających z jedzenia owoców,
CELE SZCZEGÓŁOWE:
• potrafi skupić uwagę przy słuchaniu utworu literackiego (wiersz),
• umie dostrzec humor w utworze literackim,
• zna budowę owoców,
• rozpoznaje i nazywa drzewa owocowe,
METODY PRACY: oparta na słowie , na obserwacji, i na działaniu,
FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa, grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE : tekst wiersza Jana Brzechwy pt „ Entliczek pentliczek” , ilustracja przedstawiająca sad jesienią, elementy na tablicę2 kosze, owoce( jabłka , gruszki, śliwki, kiwi, banany pomarańcze), tace z przekrojonymi owocami, obrazki – naklejki przedstawiające owoce: jabłka, gruszki, śliwki, 3 duże sylwety drzew owocowych: jabłoń, grusza, śliwa. Kosz z jabłkami, szablon tekturowy – słój, farby plakatowe, płyta CD z piosenką „ Jabłuszko rumiane”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie
Dzieci siedzą w kole. N. wyklaskuje i śpiewa na powitanie : „Dzień dobry dzieci”. Dzieci odpowiadają wyklaskując w taki sam sposób „Dzień dobry Pani”.
2. Uzupełnianie kalendarza
• Pora roku : jesień ( dzieci wymieniają wszystkie pory roku recytując rymowankę wiosna , lato, jesień zima i tak w koło się zaczyna)
• Miesiąc : październik ( 12 miesięcy – przysiady)
• Dzień tygodnia : wtorek ( wypowiadają szeptem kolejno dni tygodnia od środy zaczynając , czwartek, piątek, sobota, niedziela, poniedziałek WTOREK mówią głośno),
• Data : 24 ( skłony na boki)
• Pogoda : słońce z chmurą ( dzieci pokazują jak świeci słoneczko, i palcem nad głowa rysują chmurę)

3. Zainteresowanie tematem utworu:
N. wskazując na koszyk z jabłkami i zadając pytania, naprowadza dzieci na temat czytanego wiersza. Dzieci dotykają jabłek, wąchają próbując je opisać
4. Wysłuchanie wiersza : „Entliczek pentliczek”
5. N. rozmawia z dziećmi na temat treści wiersza i wyjaśnia niektóre wyrazy i zwroty:
- „ już basta”, , befsztyczek”, „karta – menu”, „kubraczek”, , knedle”, „ szarlotka”
6. Dzieci opowiadają treść wiersza zgodnie z kolejnością zdarzeń, N. zwraca uwagę na elementy humoru(podstawą wszystkich Dan w menu są jabłka)Dzieci wymieniają potrawy oraz napoje, które można otrzymać z jabłek: szarlotka, jabłecznik, słodkie bułeczki, zupa jabłkowa, naleśniki z jabłkami, kompot, sok, itp.
7. Zabawa ruchowa „ W sadzie”.
Śpiewając znana piosenkę „Jabłuszko rumiane”, dzieci chodzą po Sali, na dywanie rozłożone są obrazki przedstawiające owoce : jabłka, gruszki, śliwki. W różnych miejscach Sali rozmieszczone są 3 duże ilustracje drzew owocowych. Na sygnał OWOCE! Dzieci zatrzymują się podnoszą dowolny obrazek przedstawiający owoc i ustawiają się przy odpowiednim rynku drzewa owocowego ( przy jabłoni, gruszy, śliwie). Następnie nauczyciel podchodzi do każdej grupy i pyta ;”Jakie zebraliście owoce?” Dzieci odpowiadają , kładą obrazki na podłodze i ponownie biorą udział w zabawie. N podchodzi do każdej grupy i pyta : „Na jakich drzewach rosną owoce, które zebraliście?”Dzieci podaja nazwę drzew owocowych. Przyklejają owoce do drzew.
8. Dzieci siadają przed tablicą, na której umieszczone są dowolnie 2 kosze, jabłko , gruszka, śliwka, banan, kiwi , pomarańcza. Podaja nazwy owoców. Porządkują owoce na dwie grupy (umieszczając je w koszach):owoce, które można zebrać w sadzie oraz pochodzące z innych krajów (egzotyczne)
9. Nazwę wskazanych przez N. owoców dzieci dzielą na sylaby przez wyklaskiwanie, wystukiwanie lub wskazanie na palcach (grusz- ka , ba-nan )
10. „ Burza mózgów” dlaczego należy jeść owoce? N. porządkuje i uzupełnia wypowiedzi dzieci.
11. Dzieci siadają przy stolikach ( 4 zespoły), na których są tace z owocami. Wspólnie omawiają budowę owoców, wskazują na skórkę, miąższ, pestki. Dzieci określają kształt i smak owoców. Opowiadaj, co znajduje się wewnątrz owoców. Porównują pestki np. jabłka i śliwki.

12. Umycie rąk w łazience.
13. Praca plastyczna „ Owocowy kompot”. Malowanie połówek owoców farba plakatową, dobierając właściwy kolor: jabłko – czerwone, gruszka – zielona lub żółta, śliwka – fioletowa. Stemplowanie: odbijanie konturów owoców na szablonie słoja, wyciętego z tektury. Wystawa prac.
14. Pożegnanie piosenką” Jabłuszko rumiane”.
15. Słodki poczęstunek : kawałek szarlotki dla każdego dziecka.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.