X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 42604
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Warszawa - nasza stolica

Konspekt zajęć w grupie dzieci 3-4 letnich

Opracowała: Jagoda Świder

Temat: Warszawa – nasza stolica – historyjka obrazkowa.

Cel główny: zdobycie podstawowych informacji o Warszawie jako stolicy Polski
Cele operacyjne:
- poznanie najważniejszych miejsc kojarzących się z miastem Warszawa
- poznanie legendy o warszawskiej Syrence
- integracja grupy
- rozwijanie ekspresji fizycznej i plastycznej
- rozwijanie wyobraźni
- kształtowanie odpowiedniej reakcji na dźwięk
- kształtowanie spostrzegawczości

Metody:
• podające: objaśnienie; pogadanka;
• poszukujące: rozmowa; gra dydaktyczna
• ekspresyjne: ekspresja ruchowa; ekspresja słowna; ekspresja plastyczna
• praktyczne: pokaz; zadania stawiane dzieciom;

Formy: indywidualna; zbiorowa;

Środki dydaktyczne: nagranie piosenki pt. „Jedzie pociąg z daleka”, mapa Polski, herb Warszawy, fotografie pomników Syrenki Warszawskiej, historyka obrazkowa do wiersza
Z. Dmitrocy pt. „Legenda o warszawskiej Syrence”, nagranie odgłosów tramwaju, fotografie najważniejszych miejsc Warszawy, nagranie piosenki pt. „Płynie Wisła”, karteczki domina
z herbami różnych miast Polski, odznaki małych bohaterów, kolorowanka Syrenki.

Przebieg zajęć

1. Jedzie pociąg z daleka – śpiew z improwizacją ruchową.

Dzieci wraz z nauczycielem tworzą pociąg (stają jedno za drugim). Przy akompaniamencie muzyki śpiewają i naśladują jazdę pociągiem po sali.

2. Pokaz Warszawy na mapie Polski, herbu Warszawy oraz pomników warszawskiej Syrenki.

3. Legenda o warszawskiej Syrence – historyjka obrazkowa.

Nauczyciel czyta dzieciom wiersz Z. Dmitrocy i pokazuje obrazki.

„Legenda o warszawskiej Syrence” (Z. Dmitroca)

Piękna syrenka,
Co w morzu żyła,
Raz do Warszawy
Wisłą przybyła.
Zauważyli
Ją tam rybacy,
Gdy przeszkadzała
Im w ciężkiej pracy.

Rybacy dla niej
Życzliwi byli,
Bo się jej pięknym
Śpiewem wzruszyli.

Ale zły kupiec
Złapał ją w wodzie
I potem trzymał
W ciasnej zagrodzie.

Z żalu i smutku
Zaczęła płakać,
Na pomoc przyszedł
Jej syn rybaka.

Syrenka za to
Podziękowała
I bronić miasta
Przyobiecała.

Od tamtej pory
I dniem, i nocą
Służy Warszawie
Swoją pomocą.

Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:
- Gdzie mieszkała Syrenka?
- Co zrobił Syrence kupiec?
- Kto uratował Syrenkę?
- Co obiecała Syrenka w podziękowaniu za ratunek?

4. Zwiedzamy Warszawę – pokaz.

Dzieci wraz z nauczycielem naśladują jazdę tramwajem (w tle słychać odgłosy tramwaju). Na znak nauczyciela grupa zatrzymuje się przy kolejnych fotografiach (stacjach) wywieszonych w kilku miejscach sali, które przedstawiają charakterystyczne miejsca w Warszawie. Nauczyciel krótko je opisuje.

5. Płynie Wisła – zabawa ruchowa.

Dzieci poruszają się w rytm piosenki pt. „Płynie Wisła”, naśladując pływanie Syrenki. Kiedy muzyka milknie, zastygają w bezruchu – jak pomnik warszawskiej Syrenki.

6. Domino z herbami – gra matematyczna.

Dzieci losują po jednej kostce domina (na kostce znajdują się po dwa różne herby miast). Wybrane dziecko rozpoczyna zabawę, kładąc swoją kostkę na dywanie. Pozostałe dzieci zgłaszają, że mają taki sam herb i dokładają swoją kostkę domina.

7. Krótkie podsumowanie, podziękowanie za zajęcia i wręczenie odznak małych bohaterów.

8. Syrenka – praca plastyczna.

Każde dziecko otrzymuje sylwetę Syrenki warszawskiej. Ich zadaniem jest pokolorowanie tułowia, tarczy i szabli oraz wypełnienie ogona za pomocą plasteliny.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.