X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 42495
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie. Scenariusz zajęć w grupie 5-latków

Scenariusz zajęć w grupie 5-latków

Temat: „ Ja nie widzę Ciebie , Ty zobacz mnie”

Zajęcia zorganizowane w ramach obchodów międzynarodowego Dnia Białej Laski

Cele:
kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób z niepełnosprawnością wzrokową,
przygotowanie dzieci do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, zauważenie ich problemów,
zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością wzrokową,

Forma:
indywidualne,
grupowa

Metody:

czynne- zadań stawianych do wykonania;
słowne- żywego słowa, objaśnienia, instrukcje
oglądowe- pokaz

Pomoce dydaktyczne:

atrybuty osoy niewidomej : biała laska, okulary;
film instruktażowy „ Jak pomóc osobie z dysfunkją wzroku”;
tablice demostracyjne przedstawiające alfabet Braille'a
przedmioty do rozpoznania przez dzieci, artykuły spożywcze

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do tematu zajęć . Nawiązanie do obchodów Międzynarodowego Dnia Białej Laski.

Zapoznanie dzieci z atrybutami osoby niewidomej – okularami, białą laską i psem przewodnikiem.
Przeczytanie opowiadanie „Krótka historia białej laski”.
Krótka historia białej laski

Już w starożytności osoby niewidome korzystały z kija, czy laski, która pomagała rozpoznać przeszkody na drodze i je omijać. Nie od razu była ona jednak biała. W 1921 roku brytyjski fotograf uległ wypadkowi i stracił wzrok. Jego kolega, żołnierz dotknięty wcześniej inwalidztwem wzroku doradził mu, żeby poruszał się z laską. W ten sposób mężczyzna zaczął wychodzić na samodzielne spacery. Chcąc być bardziej widocznym dla innych podczas pochmurnej angielskiej pogody, postanowił pomalować swoją laskę na biało. Jego pomysł okazał się przydatny także dla innych osób niewidomych. Po jedenastu latach Królewski Narodowy Instytut dla Niewidomych zaczął oficjalnie rozprowadzać białe laski. Obecnie są one wykorzystywane na całym świecie. Światowy Dzień Białej Laski został ustanowiony w Ameryce w 1964 roku. W Polsce obchodzony jest od 1993 roku w dniu 15 października. Biała laska to nie tylko symbol osób z dysfunkcją wzroku, to ich przewodnik, "pomocnik" w codziennym życiu. To także znak rozpoznawalny dla innych. Międzynarodowy Dzień Białej Laski to święto osób niewidomych. Chcą one w tym dniu przypomnieć, że pomimo swojej niesprawności potrafią samodzielnie żyć i doskonale funkcjonować. Przy niewielkiej i właściwej pomocy innych ludzi mogą pokonywać własne ograniczenia i być pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego.

Rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego tekstu.
2. Postawienie problemu - W jaki sposób można pomóc osobom niewidomym i jak one same radzą sobie w życiu codziennym?
Oglądanie filmiku przygotowanego przez Polski Związek Niewidomych pt „Jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku”.
Rozmowa z dziećmi na temat obejrzanego filmu.
Rozmowa na temat roli jaką pełnią zmysły, szczególnie u osób niewidomych.
Przeprowadzenie doświadczenia : dzieci otrzymują specjalnie zaklejone okulary. Mówią o swoich odczuciach jakie im towarzyszą.
Nauczyciel przedstawia alfabet zapisany techniką Brailla. Wyjaśnia dzieciom na czym ona polega. W Braillu każda litera to odpowiedni znak, układem sześciu podstawowych punktów. Niewidomi czytają "widząc" litery czubkami palców. Książki dla niewidomych są drukowane na grubym papierze, by możliwe było wytłoczenie wypukłych punktów.
Zabawa „Jaki to przedmiot” Dzieci siedzą w kole. Jedno dziecko z przewiązanymi oczami siedzi w środku koła. Nauczyciel podaje mu pudełko z różnymi przedmiotami. Dziecko ma za zadanie rozpoznać jaki to przedmiot i określić jego cechy ( np. duży, mały, miękki).
Zabawa „ Co to za smak”. Dzieci siedzą w kole . Maja przewiązane oczy . Nauczyciel pomaga zjeść dziecku przygotowany artykuł spożywczy ( np. owoce, warzywa, czekolada, chrupki kukurydziane). Dzieci maja rozpoznać co zjadają.
Zabawa „ Co tak pachnie ?” Dzieci siedzą w kole . Maja przewiązane oczy . Nauczyciel podstawia do powąchania rozne rzeczy ( np. kawa, perfumy, ogórki kiszone, cebula). Dzieci mają rozpoznać zapach.
3. Rozmowa na temat jak dbać o swój wzrok.
prawidłowe oświetlenie,
zachowanie odległości od telewizora i komputera, oraz długość czasu,
mechaniczne uszkodzenia wzroku,
kontrola wzroku u okulisty.
4. Podsumowanie zajęć, ocena pracy dzieci

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.