X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 42416
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wesołe zabawy z gazetami - wykorzystanie technik twórczego myślenia

Temat: „Wesołe zabawy z gazetami”- wykorzystanie technik twórczego myślenia.

Cel ogólny:
Rozwijanie umiejętności twórczego wyrażania się w formie werbalnej, ruchowej i plastycznej.

Cele operacyjne:
- potrafi twórczo myśleć
- wyraża spontanicznie swoje spostrzeżenia badając papier o różnej fakturze
- swobodnie wyraża własne sądy i pomysły przed grupą
- potrafi wyrażać siebie i swoje myśli w różnych formach ekspresji: werbalnej,
ruchowej, plastycznej
- potrafi współdziałać z partnerem
- odczuwa radość podczas wspólnej zabawy
- tworzy własne kompozycje z gazety

Metody i techniki
- metoda C.Orffa
- metody pedagogiki zabawy
- techniki twórczego myślenia (Lista atrybutów, widzenie inaczej)

Przebieg zajęcia.

1. Zabawa integracyjna „Czy chudzi, czy grubi”

2. Zabawa badawcza pt. „Dotknij i powiedz” - badanie różnej faktury papieru.
Dzieci wyjmują kolejno z worka ścinek papieru, dokładnie badają jego powierzchnię i omawiają.
Ćwiczenia werbalne - „Lista atrybutów” – dzieci podają cechy papieru:
-papier jest gładki
-papier jest miękki
-papier jest chropowaty
-papier jest twardy

3. Wydobywanie dźwięku z gazety - poprzez pukanie, uderzanie, pocieranie, gniecenie itp.)
4. Gimnastyka z gazetą – dowolna improwizacja ruchowa przy muzyce.
(CD nr 2)
5. „Taniec na gazecie w parach”. (CD nr 3).
Dzieci dobierają się w pary. Każda para otrzymuje 1 gazetę, staje na niej i tańczy do muzyki. Na przerwę w muzyce pary składają swoje gazety na połowę i tańczą dalej itd.

6. „Widzenie inaczej” – przezwyciężanie szablonowego spostrzegania i wykorzystania gazet; dzieci podają propozycje wykorzystania starych, przeczytanych gazet:np.:
- z gazet można zrobić łódkę
- z gazety można zrobić czapkę na głowę
- z gazetami można wykonywać ćwiczenia gimnastyczne
- gazety można oddać na makulaturę itp.
- można ją podrzeć (próba)
- można ją pognieść (próba)
- zwinąć w kulkę (próba)
Podrzucanie papierowych kul, celowanie do pojemnika.

7. Zabawa „Gazetolot”.
Wyobraźcie sobie że macie nowy pojazd, który nazywa się gazetolot – jest wykonany tylko z gazety . Pokażcie mi jak moglibyście poruszać się takim pojazdem? Dzieci naśladują ruch pojazdu - gdy usłyszą dźwięk muszą się zatrzymać. Jak inaczej można poruszać się na gazetolotem?

8. Zabawa „Jak pokonać wodę?” wymyślanie sposobu aby przedostać się na drugą stronę wody wykorzystując gazety? (można zbudować most z gazet) Będziemy mogli przejść po moście gdy ułożymy wszystkie gazety jakie mamy. Jeśli przedostaniemy się na drugą stronę czeka tam na nas niespodzianka. Po przejściu na drugą stronę dzieci odnajdują kartki szarego papieru, nożyczki, klej, pędzle i gazety.

9. Ekspresja plastyczna – dzieci wykonują „Gazetowe obrazy” (wydzieranka, wycinanka z szarych i kolorowych gazet na szarym papierze)

Pomoce dydaktyczne: CD „Tańce integracyjne dla grupy”, CD „Tańce integracyjne – Klanza cz. 2” (Gość, Poranek), gazety dla każdego dziecka,
pudełko lub karton na gazety, szary papier A-3, klej, pędzle.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.