X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 42405
Przesłano:

Segregujemy śmieci

Scenariusz zajęć plastycznych
w internacie dla dzieci niesłyszących
" Segregujemy śmieci"

Autorzy: Monika Dreger, Teresa Rutkowska – Wojciechowska
Miejsce prowadzenia zajęć: Pracownia komputerowa + grupa III SOSW dla Dzieci Niesłyszących
Grupa wiekowa – uczniowie z klasy I, II, III, IV, V
Czas trwania: 60 minut

Cele:
- rozumienie konieczności segregacji śmieci,
- rozwijanie postawy ekologicznej,
- kształtowanie właściwego stosunku do ochrony środowiska.

Cele szczegółowe:
Wychowanek:-
- rozumie i potrafi wykonać polecenia,
- rozumienie sens gromadzenia i segregowania śmieci,
- poszerza słownictwo czynne i bierne,
- doskonali pamięć wzrokową,
- potrafi wymienić kilka składników mających szkodliwy wpływ na
zanieczyszczenie przyrody,
- zna kolory pojemników na odpady,
- potrafi wykonać pracę plastyczną metodą origami płaskie z
kwadratu.

Pomoce :
-pojemniki po różnych produktach,
-kolorowe worki na śmieci,
-pisaki,
-białe i kolorowe kartki papieru, klej, papier,
-gazety,
-komputer,
-sprzęt nagłaśniającym, nagrania muzyki na nośniku,
-teksty wierszy.

Metody pracy:
praca z komputerem,
praktycznego działania,
totalnej komunikacji,
zabawa ruchowa,
czytanie ze zrozumieniem.

Formy pracy:
grupowa
indywidualnego działania.

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie.
-nauczyciel wita wszystkich zebranych i zaprasza do udziału w
zajęciach,
-przedstawia temat zajęć, cele, pomoce .

2. Zabawa ruchowa przy muzyce z gazetami:
- w rytm muzyki chodzenie z gazetą na głowie, trzymając przed sobą
w wyprostowanej ręce
- składanie gazety na pół, zaginanie w trójkąt, robienie z gazety
kul
- podrzucanie, dmuchanie na kule leżące na stole
- rzucanie gazetowej kulki do celu.
3. Czytanie przez nauczyciela wiersza pt. Mądra sowa i ekologia .
(Wiersz wywieszony na tablicy).

Mądra sowa

Sowa zebranie zwołała,
wszyscy w lesie co mieszkają,
koniecznie przybyć musieli,
ekosystem obnażają.

Czy wy wiecie moi mili,
tak zaczęła mądra sowa,
co to znaczy ekosystem
i czy trzeba go szanować?

To są drzewa, krzaki, lasy,
morza, rzeki i jeziora,
ryby, ptaki i zwierzaki
to co żyje dookoła.

Mamy ekosystem leśny,
morski, czyli wody słonej,
rzeczny, jezior, parku, dżungli,
wydm i ziemi zabagnionej.

Nauka o środowisku
i wzajemnych powiązaniach,
ekologią się nazywa,
każdemu musi być znana.

Wszystkim należy przemawiać,
do rozsądku i rozumu,
aby szanowali Ziemię.
Ona dla nas, dla ogółu.

Segregacja, ekologia,
sowa nowe słowa prawi,
wśród mieszkańców leśnej głuszy,
ekosferę chce poprawić.

A na koniec powiedziała,
o porządek i ład dbajmy,
nie niszczmy ekosystemów,
wszystkim dobry przykład dajmy.

Trzeba sprzątać jak należy,
środowiska nie zeszpecić,
przede wszystkim moi drodzy,
trzeba segregować śmieci.

Rozmowa z dziećmi na temat wiersza, wyjaśnianie niezrozumiałych wyrazów.

4. Wyszukiwanie w internecie informacji na temat segregacji śmieci. (np. http://naszesmieci.mos.gov.pl/jak-segregowac ; https://muratordom.pl/prawo/porady-prawne/jak-segregowac-smieci-w-domu-poznaj-zasady-prawidlowej-segregacji-odpadow-aa-WYvx-cSff-vtCw.html lub http://www.urzadzamy.pl/przedpokoj/segregacja-smieci/segregacja-smieci-kolory-pojemnikow-na-odpady-co-wrzucamy-do-kazdego-z-nich,183_7816.html
- rozmowa kierowana na temat przeznaczenia kolorowych pojemników na
śmieci oraz
informacji co wrzucać do poszczególnych ,

5. Czytanie przez dzieci wiersza pt. Segregacja śmieci.

Segregacja śmieci

Blisko szkoły, widać z okna,
chłopiec rzucił pięć papierków,
inne dzieci podrzuciły
dwa patyki, coś z plastiku,
puszkę po napoju dobrym
i butelkę szklaną z kapslem.

Przyfrunęła skądś gazeta
i pudełko tekturowe,
ktoś rzucił ogryzek z jabłka,
również puszkę metalową,
zrobiła się góra śmieci,
patrzą na nią smutne dzieci.

Trzeba je posegregować
i do pojemników wrzucić,
do żółtego coś z plastiku,
a niebieski jest na papier
szkło wrzucą do zielonego
a metale do czarnego.

6. Wypelnienie kart pracy.
Rozwiązanie zadania polega na wyszukaniu z podanych wyrazów
liter i wypisanie w kolejności, w wyniku czego powstanie hasło.
- (Karta pracy Nr 1)

7. Segregowanie śmieci (różnych przedmiotów) do kolorowych pojemników.
9. Wykonanie karty pracy (Karta pracy Nr 2). Zwrócenie uwagi na rozumienie poleceń.
10. Wyeksponowanie prac dzieci na tablicy.
11. Mini konkurs „Kto wie”.
1) nauczyciel pokazuje kolorowe kartki (żółte, zielone,
niebieskie, czarne)
2) dzieci odpowiadają do czego służy pojemnik
3) obliczanie punktów
4) ogłoszenie wyników konkursu.

11. Zakończenie:
1) sprzężenie zwrotne
2) sprzątanie po zajęciach.
3) podziękowanie za udział w zajęciach.
4) ewaluacja zajęć.

Załączniki:

1. Załącznik Nr 1.
Karta pracy Nr 1.

Imię i nazwisko ___________________________________________________

1. Wyszukaj w poszczególnych wyrazach litery i wpisz je kolejno do tabelki.

Lp Polecenie Litery/
Hasło

1 Pierwsza litera z wyrazu Sowa S
2 Piąta litera z wyrazu segregator E
3 Pierwsza litera z wyrazu gazeta G
4 Trzecia litera z wyrazu margaryna R
5 Druga litera z wyrazu lekcja E
6 Trzecia litera z wyrazu magazyn G
7 Ostatnia litera z wyrazu wata A
8 Pierwsza litera z wyrazu ciastko C
9 Trzecia litera z wyrazu majonez J
10 Ostatnia litera z wyrazu kropla A
11 Pierwsza litera z wyrazu śnieg Ś
12 Druga litera z wyrazu smutny M
13 Czwarta litera z wyrazu węgiel I
14 Szósta litera z wyrazu emocje E
15 Piąta litera z wyrazu kwiecień C
16 Ósma litera ze słowa kwadracik I

Załącznik Nr 2
Karta pracy Nr 2

Praca plastyczna pt. Segregacja śmieci

Imię i nazwisko _________________________________________

1. Wykonaj pracę zgodnie z poniższymi poleceniami.
1) Wytnij kwadraty 8cm x 8 cm w kolorze niebieskim, żółtym, zielonym, czarnym.
2) Wytnij w takich samych kolorach koła o średnicy 0,5 cm
3) Każdy kwadrat złóż na połowę i do każdego przyklej kółka
(powstanie pojemnik na odpady)
4) Na każdym pojemniku, przyklej odpowiednią etykietkę: METAl,
PAPIER, PLASTIK, OPAKOWANIA SZKLANE.
5) Pod każdym pojemnikiem na śmieci napisz, co do niego można
wrzucać.

Olsztyn, dnia 27.IX. 2019 r
Monika Dreger
Teresa Rutkowska-Wojciechowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.