X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 42199
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jak posprzątać ten bałagan? - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć w grupie VI „Biedronki”

NAUCZYCIEL: Agnieszka Płachecka
TEMAT DNIA:” JAK POSPRZĄTAĆ TEN BAŁAGAN?”

CELE OGÓLNE:
- kształtowanie u dzieci umiejętności i nawyku sprzątania po sobie oraz pomagania innym w pracach domowych;
- stwarzanie miłej atmosfery podczas zabaw;
- umożliwianie dziecku ekspresji przeżyć w różnych formach działalności.

CELE SZCZEGÓŁOWE: dziecko
- czerpie radość ze wspólnej zabawy;
- udziela odpowiedzi na pytania dotyczące opowiadania;
- wie, w jaki sposób może pomagać innym w pracach domowych;
- rozumie konieczność sprzątania po sobie;
- rozwiązuje zagadki dźwiękowe i ruchowe;
- wie, jaki jest wpływ detergentów na zanieczyszczenie środowiska;
-chętnie uczestniczy w eksperymencie.

METODY:
- słowne: opowiadanie, piosenka, objaśnienie
- czynne: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń;
- oglądowa – pokaz, obserwacja;
FORMY:
- indywidualna
- zbiorowa
PODSTAWA PROGRAMOWA:
I.5- uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne;
II.5-ocenia swoje zachowanie w kontekście podjętych czynności i zadań oraz przyjętych norm grupowych; przyjmuje, respektuje i tworzy zasady zabawy w grupie, współdziała z dziećmi w zabawie, pracach użytecznych, podczas odpoczynku;
III.2-odczuwa i wyjaśnia swoją przynależność do rodziny, narodu, grupy przedszkolnej, grupy chłopców, grupy dziewczynek oraz innych grup, np. grupy teatralnej, grupy sportowej;
IV.2- wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, poprawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy, rozróżnia głoski na początku i końcu w wybranych prostych fonetycznie słowach;
IV.5-odpowiada na pytania, opowiada o zdarzeniach z przedszkola, objaśnia kolejność zdarzeń w prostych historyjkach obrazkowych, układa historyjki obrazkowe, recytuje wierszyki, układa i rozwiązuje zagadki;
IV.7-eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki, np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku oraz wyraża ją ruchem, reaguje na sygnały, muzykuje z użyciem instrumentów oraz innych źródeł dźwięku; śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym muzykowaniu; wyraża emocje i zjawiska pozamuzyczne różnymi środkami aktywności muzycznej; aktywnie słucha muzyki; wykonuje lub rozpoznaje melodie, piosenki i pieśni, np. ważne dla wszystkich dzieci w przedszkolu, np. hymn przedszkola, charakterystyczne dla uroczystości narodowych (hymn narodowy), potrzebne do organizacji uroczystości np. Dnia Babci i Dziadka, święta przedszkolaka (piosenki okazjonalne) i inne; w skupieniu słucha muzyki;
IV.12- klasyfikuje przedmioty według: wielkości, kształtu, koloru, przeznaczenia, układa przedmioty w grupy, szeregi, rytmy, odtwarza układy przedmiotów i tworzy własne, nadając im znaczenie, rozróżnia podstawowe figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt);
IV.13- eksperymentuje, szacuje, przewiduje, dokonuje pomiaru długości przedmiotów, wykorzystując np. dłoń, stopę, but;

POMOCE: magnetofon, płyta CD, tekst opowiadania, obrazki do kalambur, pojemnik na obrazki, opakowania po środkach czystości, składniki do zrobienia naturalnych środków czystości, metalowy element pokryty kamieniem, pojemnik,

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. „Wszyscy są, witam Was...”- zabawa integrująca grupę. Stworzenie miłej i przyjaznej atmosfery.
2. „Jak posprzątać ten bałagan?” – rozmowa na temat świątecznych porządków na podstawie doświadczeń dzieci oraz opowiadania „Wizyta Porządnickich”.
„Wizyta Porządnickich” Małgorzata Szczęsna
Nadchodziły święta. Rodzina Bałaganiarzy usiadła na podłodze w salonie. – Trzeba posprzątać ten bałagan przed świętami – powiedziała mama, ziewając i przeciągając się. – Ale mi się nie chce! – krzyknął synek Bałaganek. – Ja jestem taka zmęczona! – powiedziała powoli córeczka Bałaganka. – Na wigilię przyjedzie do nas rodzina naszych przyjaciół Porządnickich – dodał tata. – Porządniccy!!! – krzyknęli wszyscy przerażeni. – Przecież to my zawsze chodzimy do nich! Tak mają czyściutko w domu, wszystko na swoim miejscu – stwierdziła Bałaganka. – Chcieli wreszcie przyjść do nas, żeby zobaczyć jak mieszkamy. – No to zobaczą! – zmartwiła się mama. Tata nie poddał się. – Rozdzielimy pracę i zdążymy! Ja myję okna, trzepię dywany. – Ja biorę się za kuchnię. Zmywam naczynia i układam na swoje miejsce w szafkach. W łazience szoruję wannę, toaletę, umywalkę i układam kosmetyki na półkach – westchnęła mama. – A my co zrobimy? – westchnął Bałaganek. – A my w naszym pokoju włożymy klocki do pudełka, pluszaki do pojemnika, lalki do wózka, samochody do garażu. – Na koniec odkurzymy i zmyjemy podłogę na mokro płynem o zapachu łąki. Wszyscy wstali i przybili sobie piątkę. Rodzinka Bałaganiarzy z zapałem rozpoczęła świąteczne porządki.
Przykładowe pytania kierowane do dzieci: Jak nazywała się rodzina z opowiadania? Kto miał do nich przyjechać na wigilię? Dlaczego martwili się tą wizytą? Jak rozdzielili pracę? Jak wy pomagacie rodzicom w świątecznych porządkach? W jaki sposób sprzątacie po sobie?
3. „Jaką czynność wykonuję?” – kalambury. Wybrane dziecko naśladuje ruchami jakąś czynność związaną ze sprzątaniem, porządkowaniem. Pozostałe dzieci odgadują, o jakie zajęcie chodzi. Losowanie obrazków z pojemnika.
4. „Jaki to dźwięk?”- zgadywanie usłyszanych dźwięków z płyty Cd, związanych z urządzeniami domowymi.
5. „Środki czystości” – Pokazanie dzieciom pustych opakowań po detergentach. Odczytanie przez nauczyciela składu. Rozmowa na temat wpływu detergentów na zanieczyszczenie środowiska. Następnie przygotowanie ekologicznych środków do sprzątania. Nauczyciel prezentuje: cytrynę, sodę, wodę, skórkę od banana, sól. Chętne dzieci zgadują, co łączy te produkty oraz podają pomysły, do czego mogą się one przydać. Nauczyciel podsumowuje: Można wykorzystać je do czyszczenia piekarnika, kranów, zlewów, nabłyszczania, przecierania kwiatków (skórką od banana). Dzieci wspólnie z nauczycielem przygotowują wybrane mikstury, np. wodę z sokiem z cytryny (bądź kwaskiem cytrynowym).
Nauczyciel przeprowadza wraz z przedszkolakami eksperyment – wrzuca wybrany metalowy element pokryty kamieniem do przygotowanej wody z cytryną. Dzieci obserwują, jak powstają bąbelki, a kamień odrywa się od metalowej części.
6. „Gdy Ci zimno”- zabawa ruchowa przy piosence. Naśladowanie ruchów i gestów zgodnie z poleceniami nauczyciela i zgodnie z poleceniami z piosenki.
7. Podsumowanie zajęć i podziękowanie dzieciom za ich udział w nich. Rozdanie kolorowanek i naklejek dzieciom.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.