X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4219
Przesłano:

Scenariusz zajęć z terapii logopedycznej - wymowa ,,sz" w zdaniach

TEMAT: Ćwiczenie wymowy głoski ,,sz” zdaniach

UCZESTNIK: uczeń klasy I

ROZPOZNANIE: parasygmatyzm

CZAS: 30 minut

CEL GŁÓWNY: - utrwalanie wymowy głoski ,,sz”

CELE SZCZEGÓŁOWE: - utrwalenie wymowy ,,sz” w zdaniach
- usprawnianie narządów artykulacyjnych
- ćwiczenie słuch fonemowego (opozycja sz- s)
- usprawnianie aparatu oddechowego
METODY: - słowna
- wzrokowa

FORMY: - indywidualna

ŚRODKI: świeczka , zapałki, tekst opowiadania ,,Baba w buzi” (M. Torneus,G.- B.Hedstrom, I.Lundberg ,,Rozmowy o języku”), obrazki przedmiotów i postaci, w których nazwach zawarta jest głoska ,,sz” lub ,,s”, gra ,,Zagadki Smoka Obiboka”, zeszyt ucznia, lustro

PRZEBIEG:
I Część wstępna:

1. Ćwiczenia oddechowe- dmuchanie na płomień świecy przez dziecko w fazie wydechu.
2. Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne- wykonywanie ćwiczeń języka i warg wspólnie z logopedą podczas opowiadania ,,Baba w buzi”.


II. Część właściwa:
1. Sprawdzenie efektywności ćwiczeń wykonywanych przez ucznia w domu. (związki dwuwyrazowe zawierające głoskę ,,sz”).

2. Ćwiczenie opozycji głosek ,,sz” i ,,s”. Logopeda pokazuje dziecku obrazki zawierające głoski ,,sz” lub ,,s” i wymawia nazwy przedmiotów na nich. Dziecko ma za zadanie rozpoznać, która głoska została wymówiona przez logopedę w nazwach a następnie włożyć obrazek do odpowiedniego kubeczka ( z literką ,,sz” lub ,,s”)

3. Dziecko powtarza za logopedą wypowiadane przez niego zdania.:
a) Mama uszyła koszulę.
b) Tomasz pisze wiersze.
c) Mariusz lubi gruszki.
d) Januszek ma blaszaną puszkę.
e) Nasza pani pisze na maszynie.

4. Podkreślanie litery ,,sz” w zdaniach na planszy:
a) Na wieszaku wisi szalik.
b) W szatni stoją wieszaki.
c) Szymek zbiera kasztany.
d) Tata gra z Tomaszkiem w szachy.
e) Ela schowała szpilki do szuflady.
W tym czasie logopeda wpisuje dziecku do zeszytu zdania powtarzane przed chwilą.

5. Odgadywanie zagadek zawierających w swoich hasłach głoski ,,sz” i ,,s”.
a) ,,Chociaż ptak ten, tak jak żaden, wozi ludzi, to podziwu innych ptaków tym nie budzi, bo gdy chciałby siąść na drzewie, nie wie jak- ten żelazny, ten największy w świeci ptak.” (samolot)
b) ,,Latem w szafie gdzieś się kryje pośród ciepłej twej odzieży, żeby zimą twoją szyję opatulić jak należy” (szalik)
c) ,,Za takie pyszne klapsy nikt nigdy się nie gniewa: soczyste, słodkie klapsy z owocowego drzewa.” (gruszki)
d) ,,On jest zbudowany tak: nogi ma, a na nich blat. Za nim można sobie siedzieć przy kolacji lub obiedzie.” (stół)
e) ,,Przyjacielem jest człowieka. Lubi, gdy go głaskać. Szczeka i jest wesół, gdy nad ranem na spacerek idzie z panem.” (pies)
f) ,,Na te buty zawsze moda, gdy deszczowa jest pogoda i gdy po ulewie dużej na ulicach są kałuże.” (kalosze)

III. Część końcowa
Powtórzenie zdań przez dziecko za logopedą wpisanych do zeszytu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.