X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 42176
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Deszczowa pogoda. Scenariusz zajęć dla dzieci 3, 4-letnich

Scenariusz zajęć dla dzieci 3- i 4-letnich

Temat: Deszczowa pogoda.

Cele ogólne:
- wdrażanie dzieci do aktywności podczas zajęć,
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się,
- rozwijanie zainteresowania czytaniem, przygotowanie do nauki czytania i pisania,
- doskonalenie umiejętności segregowania i przeliczania elementów zbiorów,
- doskonalenie sprawności manualnej,

Cele szczegółowe::
Dziecko:
- potrafi skupić uwagę w trakcie zajęć zorganizowanych, aktywnie w nich uczestniczy,
- wypowiada się pełnymi zdaniami ,
- odnajduje wizytówkę z własnym imieniem,
- segreguje grzyby według rodzaju, przelicza je,
- uczestniczy w zbiorowym tańcu i śpiewie,
- koloruje, wycina nożyczkami po linii,

Środki dydaktyczne:
Opowiadanie z ilustracjami, sylwetki grzybków, płyta CD, grzybki z wizytówkami, parasole, kredki, nożyczki

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie – pląs powitalny.

Wszyscy są, witam was.
Zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś ty.
Raz, dwa, trzy.

2. Wysłuchanie opowiadania D. Graj ,,Opowiastka o małej chmurce i grzybach”.

3. Rozmowa z dziećmi na temat opowiadania.
- Jak nazywają się te grzyby, które wyrastają w czasie deszczu w mieście?
- Jakie grzyby wyrosły na łące?
- Jakie grzyby wyrosły w lesie?
Nauczycielka pokazuje dzieciom sylwetę pieczarki, borowika, kurki, muchomora. Dzieci opisują wygląd grzybów.
- Dlaczego grzyby wyrastają po deszczu?
Wyjaśnienie przysłowia ,,Wyrastać jak grzyby po deszczu” – to znaczy, że coś pojawia się nagle, szybko i w dużej ilości.

4. Czarowanie deszczu.

Nauczycielka prosi dzieci, żeby razem przywołali deszcz i zobaczyli czy też pojawią się grzybki (zabawa Klanzy ,,Deszczyk”). Z tyłu za dziećmi, druga osoba rozkłada na dywanie grzybki (pieczarki, borowiki, kurki, muchomory) podpisane wizytówkami dzieci.

5. Zabawa z wizytówkami.

Dzieci oglądają się i zauważają grzyby. Nauczycielka pyta jakie grzybki wyrosły na przedszkolnej łące, następnie proponuje dzieciom zebranie grzybków. Przed zbieraniem pyta dzieci, jakie grzybki można zbierać – pieczarki, kurki, borowiki. Muchomorów nie można zbierać, bo są trujące. Dla każdego dziecka wyrósł 1 grzybek (podpisany wizytówką). Dzieci spacerują po sali i szukają swojego grzybka, gdy go znajdą siadają koło grzybka. Gdy wszystkie dzieci już usiądą nauczycielka sprawdza czy dzieci dobrze odszukały swój grzybek.

6. Segregacja i przeliczanie.

Dzieci segregują grzybki do koszyczków, przeliczają ilość grzybów w koszykach, porównują ich liczbę posługując się określeniami ,,najmniej”, ,,najwięcej”.

7. Taniec z parasolami.

Dzieci tańczą z parasolami do piosenki ,,Pada deszcz na dworze” jednocześnie śpiewając.

8. Praca plastyczna.

Dzieci mają za zdanie pokolorować kredkami kontur parasola, następnie wyciąć nożyczkami. Dzieci przyklejają parasole na przygotowanym wcześniej arkuszy papieru pakowego (pomalowany przez dzieci kredkami pastelowymi w odcieniach niebieskich). Na koniec przyklejają przygotowane wcześniej kropelki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.