X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 42165
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W krainie warzywnego zgiełku i przekomarzania się. Scenariusz dramy

Scenariusz dramy 1
TEMAT: „W krainie warzywnego zgiełku i przekomarzania się”
INSPIRACJA: pierwszy obszar nowej podstawy programowej –„Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.”.
GRUPA: dzieci 6 letnie, 20 osób
CELE:
• umiejętność korzystania ze zmysłów;
• rozwijanie wyobraźni dziecięcej;
• ćwiczenie koncentracji i spostrzegawczości;
• umiejętność postrzegania rzeczywistości wszystkimi zmysłami;
• poprawne określanie smaku, zapachu, węchu, rodzaju materii;
• uwrażliwienie zmysłu wzroku, słuchu, dotyku, smaku, węchu;
• kształtowanie umiejętności świadomego stosowania cech ruchu;
• umiejętność rozwiązywania konfliktów i trudnych sytuacji.
REKWIZYTY: „Zmysłowa Lampa”, plansza zmysłów, rura wytwarzająca tajemniczy dźwięk, 10 wiklinowych koszyków (różnej wielkości), warzywa: kapusta biała i czerwona, zielona sałata, koper, pietruszka, szczypiorek, kalarepa, rzepa, puszka groszku i czerwonej fasoli, seler, burak, cebule, ziemniaki, brukselka, marchewka, pomidor, zielony ogórek, talerzyki jednorazowe, wykałaczki, serwetki, ilustracja dużego formatu przedstawiająca różne warzywa, wiersz Jana Brzechwy pt. „Na straganie”.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Nauczyciel przed zajęciami aranżuje salę przedszkolną. Na stoliku przygotowuje stragan warzywny - rozkłada kosze z warzywami, przywiesza plakat tematyczny. Następnie rozdaje dzieciom wiklinowe koszyczki i woreczki z monetami. Włącza „zmysłową lampę”, wlewając do niej kilka kropel olejku zapachowego.

2. Ćwiczenia wprowadzające- „przedmiot- znak”
Nauczyciel prosi, aby dzieci usiadły wygodnie wokół „zmysłowej lampy” i wykonały polecenia:
• wpatrzyły się w jej zmieniające, kolorowe światełka,
• z zamkniętymi oczami wsłuchały się w odgłos kapiącej wody,
• głęboko oddychały nosem, by poczuć woń olejku zapachowego,
• spróbowały dotknąć mgiełkę wytwarzaną przez nią (otwarte oczy)
Po krótkiej relaksacji nauczyciel zachęca dzieci, aby wstały, rozłożyły ręce i powoli z zamkniętymi oczyma obróciły się wokół własnej osi (w tym samym momencie nauczyciel kręci rurą, która wytwarza tajemniczy dźwięk). Kiedy zadanie zostanie wykonane, wówczas dzieci mogą otworzyć oczy, a nauczyciel stwierdza, że dzisiaj nasza „zmysłowa lampa” przeniosła nas do krainy warzywnego zgiełku i przekomarzania się.

3. Proste ćwiczenia i gry dramatyczne- „ćwiczenia zmysłów”
Na tablicy nauczyciel przywiesza „planszę 5 zmysłów”. Prosi wybrane dziecko o podejście do planszy i otworzenie pierwszej koperty -„WZROK” i wyciągnięcie kartki z zadaniem.

a) WZROK
• SCENKA IMPROWIZOWANA
(Dzieci otrzymują wiklinowe koszyczki i woreczki z monetami).
Jest sobotni poranek. Wybraliście się na zakupy na pobliski targ. Wszędzie pełno straganów, towaru i ludzi. Z różnych stron słychać nawoływania sprzedawców, zachwalających swój towar.
Przedstawcie scenkę, jak to ludzie w pośpiechu coś kupują, kogoś witają, z kimś rozmawiają. Następnie chętne osoby proszone są do odegrania scenek przy straganie:

SCENKA I
Role:
a) wyrozumiały sprzedawca warzyw
b) niezadowolona z faktu, że zabrakło ziemniaków kupująca pani
Zadanie dramowe: Gospodyni wybrała się późnym sobotnim rankiem na zakupy na pobliski targ. Niestety na straganie, gdzie zawsze kupuje warzywa okazało się, że zabrakło już ziemniaków.
Wykorzystując zebrane rekwizyty pokażcie, scenkę, w której sprzedawca próbuje zachęcić gospodynię, by zrezygnowała z robienia na obiad placków ziemniaczanych, a w zamian kupiła warzywa na leczo.

SCENKA II
Role:
a) znajomy sprzedawca warzyw
b) kupujący chłopiec, który zapomniał portfela z pieniędzmi
Zadanie dramowe: Mama poprosiła syna, aby kupił warzywa na sałatkę. Chłopiec przy pomocy sprzedawcy wybrał najładniejsze warzywa, włożył je do koszyka i gdy przyszło do zapłaty wówczas okazało się, że zapomniał portfela z pieniędzmi.
Wykorzystując zebrane rekwizyty pokażcie scenkę, w której sprzedawca wraz z chłopcem znajdują dobre rozwiązanie w tej sytuacji.
Nauczyciel prosi kolejne dziecko o podejście do planszy i otworzenie drugiej koperty- „SŁUCH” i wyciągnięcie kartki z zadaniem.

b) SŁUCH
• PARTYCYPACJA DŹWIĘKOWO – RUCHOWA
Nauczyciel przed rozpoczęciem recytowania wiersza Jana Brzechwy pt: „ Na straganie” prosi dzieci, by pomogły ożywić jego akcję przez imitowanie pewnych dźwięków i czynności występujących w tym wierszu.
Połóżcie się wygodnie, blisko siebie na dywanie – niczym warzywa w koszu na straganie. Wyobraźcie sobie, że właśnie jesteście takimi warzywami wystawionymi na sprzedaż, które kłócą się i przekomarzają ze sobą. Słuchając uważnie co dzieje się w wierszu pokażcie swoją mimiką, gestykulacją i całym ciałem czynności warzyw. Możecie również wspomagać się dźwiękiem, głosem kiedy będziecie to uważać za stosowne.
Nauczyciel prosi następne dziecko o podejście do planszy i otworzenie trzeciej koperty- „DOTYK” i wyciągnięcie kartki z zadaniem.

c) DOTYK
• ZABAWA : „Wszystkie warzywa są smaczne i zdrowe, które znasz, ale powiedz przyjacielu, które z nich teraz dotykasz?”
Dzieci dobierają się w pary. Jedno dziecko siedzi na krzesełku z zawiązanymi przepaską oczyma, drugie z przygotowanego w sali straganu wybiera warzywo, które podaje do rąk koledze/ koleżance. Zadaniem dziecka jest rozpoznać za pomocą dotyku co to za warzywo.
Nauczyciel ponownie prosi chętne dziecko o podejście do planszy i otworzenie tym razem czwartej koperty- „SMAK” i wyciągnięcie kartki z zadaniem.

d) SMAK
• OBRAZ – ZDJĘCIE pt.: „Uchwycone kwaśne minki odważnego chłopca i śmiałej dziewczynki”
Nauczyciel częstuje chętne dzieci plasterkiem cytryny. Następnie prosi o ustawienie się do wspólnej fotografii. Gdy dzieci są gotowe, wówczas proszone są o zjedzenie swojej cytrynki. Tym sposobem powstaje zdjęcie pt.: „Uchwycone kwaśne minki odważnego chłopca i śmiałej dziewczynki”
Nauczyciel zaprasza ostatnie dziecko do podejście do planszy. Prosi o otwarcie 5 koperty „WĘCH” oraz o wyciągnięcie kartki z zadaniem.

e) WĘCH
• ZAPACHY Z WARZYWNIAKA
Na plastykowych talerzykach znajdują się potarte (lub pokrojone) warzywa: marchewka, seler, pietruszka, por, czosnek, zielona cebula, burak. Dzieci pojedynczo podchodzą do stoliczka, na którym wyłożone są talerzyki i z zawiązanymi oczyma wąchają warzywa. Następnie podchodzą do plakatu z namalowanymi warzywami i starają się wskazać te, których zapach poczuli. Wygrywa dziecko, które bezbłędnie wskaże największą ilość rozpoznanych po zapachu warzyw.

ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ:
• Rozmowa podsumowująca zajęcia:
 W jakiej krainie dzisiaj byliśmy?
 Co tam zobaczyliśmy, usłyszeliśmy, dotknęliśmy, powąchaliśmy?
 Jaki smak poczuliśmy?
 Co wam się najbardziej podobało, a co najmniej na dzisiejszych zajęciach?
• Powrót przy pomocy „Zmysłowej Lampy” do sali przedszkolnej.

OCZEKIWANE REZULTATY:
• wczucie się w role;
• rozbudzenie dziecięcej wyobraźni;
• uświadomienie sobie, jak ważna jest częste spożywanie warzyw, które są źródłem zdrowia;
• odczuwanie zadowolenia z przebiegu zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.