X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 41957
Przesłano:

Tam gdzie wzrok, słuch i węch to nie wszystko. Warsztaty dla rodziców z dziećmi na temat zmysłu równowagi i czucia głębokiego

Konspekt zajęć warsztatów dla rodziców z dziećmi
Data: 4. 06. 2019r
Temat: Tam gdzie wzrok, słuch i węch to nie wszystko. Warsztaty dla rodziców z dziećmi na temat zmysłu równowagi i czucia głębokiego.
Prowadzące: mgr Beata Urbaniak, mgr Monika Żurecka
Cele zajęć:
Zapoznanie rodziców z pojęciem i procesem integracji bodźców zmysłowych oraz zagadnieniami czucia głębokiego i równowagi.
Kształtowanie umiejętności kreatywnego i celowego organizowania zabaw z dzieckiem.
Budowanie relacji emocjonalnej z dzieckiem.
Stymulacja czucia głębokiego i równowagi.
Zwiększanie świadomości własnego ciała.
Metody:
Metoda Integracji Sensorycznej
Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie grupy. Przedstawienie prowadzących. Zaproszenie do wspólnej zabawy.
2. Zabawa integracyjna „Wesołe kółeczko”.
3. Zapoznanie rodziców z tematyką zajęć. Krótka pogadanka na temat procesów przetwarzania sensorycznego i jego wspomagania w czasie codziennych zabaw z dzieckiem.
4. Zabawy ruchowe stymulujące czucie głębokie i równowagę:
Walec po wybojach: dzieci i rodzice turlają się po długim materacu, na którym leżą różne materiały i zabawki o różnych fakturach. Celem ćwiczących jest przeniesienie ładunków z jednego końca materaca na drugi.
Artysta: rodzic jest rzeźbiarzem, który tworzy swoje dzieło ustawiając nogi i ręce dziecka- rzeźby w dowolnej pozycji. Zadaniem rzeźby jest zapamiętać swoja pozycję z zamkniętymi oczami i odtworzyć ja po chwili rozluźniania. Artysta ocenia zgodność odtworzonej pozycji z oryginałem. Rodzic i dziecko zamieniają się rolami.
Skoczny grzybek: rodzice w raz z dziećmi skaczą w różny sposób (jednonóż, obunóż, lajkonikiem) po wyznaczonych polach.
Leśna ścieżka równoważna: Przenoszenie smakołyków dla leśnych zwierząt po wąskiej ścieżce równoważnej, kładce bujanej i „rzecznych kamieniach”.
Robimy ciasto: rodzic masuje dziecko „tworząc na nim ciasto” swoimi rękami. Rozsypuje mąkę i cukier – uderza palcami o plecy dziecka, rozbija jajka- uderza delikatnie pięścią, dodaje masła- głaszcze dziecko, ugniata ciasto, wkłada do piekarnika- przykrywa materacem i ugniata, zjada- przytula dziecko.
Naleśniki, czyli rolowanie po podłodze i po nogach dorosłego: dorosły klęczy na podłodze przy leżącym na plecach dziecku, które ma wyciągnięte ręce w tył (za głową) i powoli obraca dziecko; to samo robimy na nogach dorosłego.
Tunel: dorośli w szeregu klęczą na kolanach podpierając się rękoma – powstaje tunel, pod którym przechodzą dzieci, czołgają się na plecach, na brzuchu.
Pociąg: wszyscy siedzą blisko siebie w rzędzie(na przemian -dorosły-dziecko). Dorośli odpychając się od podłogi rękoma poruszają „pociąg” do przodu, każdy popycha przed sobą dziecko.
Przepychanki: dzieci siedzą na podłodze plecami do siebie i próbują się przepychać.
5. Relaks odpoczynek- słuchanie kołysanki „Z popielnika na Wojtusia”.
6. Zakończenie- podziękowanie za aktywny udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.