X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 41935
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ekokultura - czyli jak dbać o naszą planetę? Zajęcia z wykorzystaniem ozobota

Grupa: średniaki 5-6 latki
Czas trwania 2 x 30 minut

Cele główne:
Rozwijanie świadomości ekologicznej u dzieci (IV 18)
Rozwijanie myślenia komputacyjnego (IV 11)
Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi wysuwać wnioski dotyczące zagrożeń środowiska poprzez własne doświadczenia; (IV 5)
- rozumie konieczność ochrony środowiska (IV 18)
- ma świadomość, iż dobry stan środowiska gwarantuje życie i zdrowie wszystkich organizmów na Ziemi;(IV 18)
- zna zasady segregowania śmieci; (IV 12)
- bierze udział w zabawach ruchowych z muzyką; (IV 7)
- koduje za pomocą dostępnych kodów trasę dla ozobota (IV 11)
-wypowiada się poprawnie na określony temat; (IV 6)
- współpracuje w zespole podczas wykonywania zadań; (III 9)
- liczy i porównuje liczebność zbiorów; (IV 12)
- bierze czynny udział w zabawach i grach grupowych; (I 5)
- dba o estetykę otoczenia (I 7)

Formy:
praca z całą grupą
indywidualna

Metody:
- czynne: drama, zabawy z chustą Klanzy,
- słowne: bajka, rozmowa kierowana,
- oglądowe: obserwacja, pokaz.

Środki dydaktyczne:
muzyka, obrazki do opowiadania, puzzle ponumerowane od 1-10, obrazki przedstawiające zagrożenia dla planety i czynności które mogą zapobiec niszczeniu planety, gazety, różne rodzajami śmieci, kosze , ozobot, karta pracy

Przebieg zajęć:

1. PIOSENKA RUCHOWA
„Wróżka Łada”- piosenka wprowadzająca ład i porządek- SHOWPEDAGOGIKA
2. Bajka o „Istotku” i planecie na której mieszkał na podstawie SHOWPEDAGOGIKI A. Chartanowicz- teatrzyk sylwet
Wprowadzenie pojęcia mchu (najlepiej mieć ze sobą prawdziwy)
Była sobie planeta na której mieszkał Istotek...

3. Piosenka ruchowa „Dzieci Ziemi”- SHOWPEDAGOGIKA
4. „Puzzle” ponumerowane od 1- 10 Kula ziemska, która płacze i która się uśmiecha- praca w parach
5. Rozmowa kierowana- Dlaczego nasza planeta może płakać? Kiedy nasza planeta jest szczęśliwa? Co możemy zrobić żeby nasza planeta była dobrym miejscem do życia?
Dopasowywanie odpowiednich obrazków do miny planety- smutna złe zachowania wobec planety, uśmiechnięta dobre zachowania
6. Chusta klanzy- wachlowanie chustą w rytm piosenki „Ziemia to wyspa zielona”- w trakcie piosenki nauczyciel wrzuca kawałki gazet na chustę. Dzieci mają za zadanie spróbować ich nie zrzucić z chusty. Po piosence to co spadło na podłogę mają za zadanie posprzątać.
7. Segregacja śmieci- nauczyciel rozkłada kosze w czterech kolorach ( czerwony- metal, żółty- plastik, zielone- szkło, niebieski papier) do których wkłada różne rodzaje śmieci. Zdaniem dzieci jest posegregowanie odpowiednich „śmieci” do odpowiednich „koszy” Przeliczanie elementów w zbiorach
8. Masażyk relaksacyjny: ( 1 min)

Kochamy Cię Ziemio: (rysujemy na plecach serce)
za liście jesienią. (dotykamy punktowo plecy)
za pierwszy śnieg biały, (delikatnie klepiemy paluszkami po plecach)
za las oszroniały, (całymi dłońmi malujemy las z lewej do prawej)
za tęczę po deszczu, (malujemy na plecach tęczę)
za ptaki w powietrzu. (malujemy ptaki)
Za Odrę Wisłę, (paluszkiem z góry na dół malujemy falowana linie)
za góry i morze, (malujemy góry)
za Kraków, Warszawę (punktowo dotykamy)
za przyszłość i sławę,
za rytm Twoich przemian (wystukujemy delikatnie rytm)
kochamy Cię ziemio. (malujemy serce)

9. Zajęcia z kodowania- kodowanie planszy planety Ziemi
wykorzystanie ozobota

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.