Scenariusz zajęć z przedmiotu muzyka z rytmiką
klasa gimnazjum dla uczniów niepełnosprawnością intelektualną
w stopniu umiarkowanym lub znacznym
Skład zespołu: pięcioro uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym.
Temat: „Fortepian Chopina wciąż gra”- opowieść o muzyce Fryderyka Chopina.
Forma organizacyjna: jednostka lekcyjna – 45 min.
Cel główny:
Kształtowanie umiejętności słuchania muzyki klasycznej oraz wyobraźni muzycznej poprzez interpretację ruchową i instrumentalną.
Cele operacyjne:
Uczeń:
• doskonali poczucie rytmu w zabawach rytmicznych i tanecznych do różnych rodzajów muzyki z rekwizytami i bez,
• akompaniuje na instrumentach perkusyjnych do utworów muzyki klasycznej,
• określa tempo i dynamikę wysłuchanego utworu,
• interpretuje ruchem utwory muzyki klasycznej z wykorzystaniem różnych rekwizytów,
• potrafi określić nastrój i emocje towarzyszące wysłuchanemu utworowi muzycznemu oraz jego charakter i nastrój.
Metody:
• metody oparte na słowie: opowiadanie n-la, swobodne wypowiedzi uczniów,
• metody oparte na obserwacji: oglądanie filmu,
• metody oparte na działalności uczniów: granie na instrumentach perkusyjnych, zabawy rytmiczne, interpretowanie ruchem i gestem muzyki z wykorzystaniem rekwizytów.
Formy pracy:
• praca z całą grupą
Środki dydaktyczne:
• wiersz pt. „W Żelazowej Woli”,
• film – pt. „ Żelazowa Wola”,
• instrumenty perkusyjne,
• nagrania utworów F. Chopina- Barkarola Fis- dur, Preludium Des -dur „Deszczowe”, Mazurek D – dur, Etiuda C- moll „Rewolucyjna”,
• rekwizyty do zabaw rytmicznych i dźwiekonaśladowczych ( folia, takaniny animacyjne
w kolorze czerwonym i niebieskim).
PRZEBIEG LEKCJI
CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Zabawa rytmiczna z drewnianymi łyżkami- „Na raz, dwa, trzy.....!”
2. Przestawienie tematu i celów lekcji- krótka opowieść n-la o muzyce Chopina.
CZĘŚĆ GŁÓWNA
1. Oglądania filmu pt. „Żelazowa Wola”. Słuchanie wiersza pt. „ W Żelazowej Woli”.
Określanie nastroju muzyki ilustracyjnej wykorzystanej w filmie.
2. Barkarola Fis- dur – interpretowanie ruchem utworu muzyki klasycznej z wykorzystaniem tkaniny animacyjnej w kolorze niebieskim- naśladowanie miarowego plusku wody.
3. Słuchanie nagrania F. Chopina Preludium Des -dur („Deszczowe”)-
Rozmowa na temat wysłuchanego utworu:
Jaki nastrój wywołał w was ten utwór?
Co wyobraziłeś sobie słuchając tego utworu?
Jakie nastrój towarzyszy muzyce (smutek, złość, radość, powaga, spokój)?
Zabawa dźwiękonaśladowcza do wysłuchanego utworu z wykorzystaniem foliowych torebek-
naśladowanie padającego deszczu- uderzanie palcami w foliowe torebki.
4. Wysłuchanie fragmentu Mazurka D – dur- określenie charakteru (taneczny), dynamiki (głośno, cicho) oraz tempa (skoczne) utworu.
Zabawa rytmiczna. – akompaniowanie do utworu na instrumentach perkusyjnych (trójkąty, marakasy).
5. Polonez A- dur- wojskowy - określenie charakteru muzyki (patriotyczny, marszowy, nawołujący do walki)?
6. Etiuda rewolucyjna- określenie charakteru i nastroju muzyki (dramatyczny, dynamiczny, gniewny).
Interpretowanie ruchem utworu z wykorzystaniem tkaniny animacyjnej w kolorze czerwonym.
CZĘŚĆ KOŃCOWA
1. Podsumowanie wiadomości- odpowiadanie na pytania
a. Gdzie urodził się Fryderyk Chopin?
b. Kim był Fryderyk Chopin?
c. Na jakim instrumencie grał?
2. Ocena pracy oraz zaangażowania uczniów podczas lekcji.
Opracowała
Bożena Matulewicz
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 