X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4129
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Z górki na pazurki. Scenariusz zajęć

Grupa wiekowa:4-5 latki
Temat bloku: Zimo, baw się z nami
Temat zajęcia: Z górki na pazurki

Cele ogólne:
o Ćwiczenie spostrzegawczości
o Zwrócenie uwagi na zachowanie bezpieczeństwa w trakcie zabaw na śniegu
Cele operacyjne:
o Dobierze odpowiednie pary obrazków, podzieli och nazwy na sylaby
o Wysłucha wiersza
o Odpowie na pytania dotyczące wiersza
o Opisze obrazek
o Przeliczy dzieci na obrazkach
o Opowie o obrazku i przeliczy dzieci
o Przedstawi zabawy na śniegu za pomocą ruchu
o Zrobi kulę z gazety
o Lepi z plasteliny na określony temat
o Bierze aktywny udział w zabawie
Metody:
o podające
o problemowe,
o praktyczne
Formy pracy:
o zespołowa,
o indywidualna
Środki dydaktyczne:
o 10 par obrazków
o Tekst wiersza J.Korczakowskiej „Kto chce jeździć ze mną?”
o Obrazek przedstawiający zimowe zabawy
o Ilustracja przedstawiająca sporty zimowe
o Gazeta, kosz, grzechotka
o Plastelina
o Płyta CD z nagraniami spokojnej muzyki
o Sylwety płatków śniegu

Przebieg zajęć:

1. Zabawa dydaktyczna: Dobieranka
Nauczyciel przygotowuje komplet zimowych obrazków pasujących do siebie. Rozdaje je dzieciom siedzącym w kole. Zabawę rozpoczyna chętne dziecko dzieląc nazwę swojego obrazka i kładąc go na środku koła. Dziecko, które ma obrazek pasujący dzieli jego nazwę na sylaby i kładzie obrazek obok.
2. Zabawa: Płatki śniegu
Dzieci spacerują przy muzyce ze sylwetami płatków śniegu, kiedy muzyka milknie płatki śniegu opadają na ziemię
3. Słuchanie wiersza J.Korczakowskiej – „Kto chce jeździć ze mną?’
Narty suną sanki jadą , łyżwy znaczą ślad zygzaków...
Barwny tłumek, głośna radość – góra rojna od dzieciaków!
Szczypią nosy , uszy palą, twarz wesoła i rumiana.
Z dala szosy , drogi z dala – trwa zabawa już od rana.
- Ale śniegu! - Pożycz sanek!
- Daj mi łyżwę, chociaż jedną!
- Skocz z rozbiegu! Goń mnie Franek!
- Kto chce zjeżdżać razem ze mną?
Suną narty, mkną saneczki, w ruchu kijki, paski sznurki...
Śmiech i żarty, czasem sprzeczki, z górki, z górki na pazurki.
4. Rozmowa w kręgu na temat wiersza
o Kto bawił się na śniegu? W co bawią się dzieci , jakie uprawiają sporty?
o Czy ich zabawa jest bezpieczna?
o Jaka jest pogoda?
5. Zabawa pantomimiczna – W co lubię bawić się zimą?
Dzieci naśladują za pomocą ruchów zabawy zimowe, nawzajem odgadują w co lubią bawić się zimą
6. Oglądanie i opisywanie obrazka przedstawiającego zabawy dzieci, ocena czy dzieci bawią się bezpiecznie.
7. Ustalenie kodeksu postępowania podczas zabaw na śniegu np.
o Zjeżdżaj na sankach w miejscach położonych daleko od ulicy
o Do jazdy na nartach wybieraj niezbyt wysokie górki
o Jazdę na łyżwach trenuj tylko na lodowisku
o Nie wrzucaj kolegom śniegu za kołnierz.
o Nie rzucaj śnieżkami w twarz.
o Nie chodź w przemoczonym ubraniu.
o Baw się na śniegu pod opieką dorosłych.
8. Zabawa ruchowa- Bałwanki
Dzieci naśladują i opisują czynności potrzebne do ulepienia bałwanka, na określone zjawisko atmosferyczne bałwanki przybierają określone postacie
9. Oglądanie obrazka przedstawiającego sporty zimowe. Określenie:
o Co robią dzieci?
o Policz ile dzieci znajduje się na obrazku.
o Czego dzieci potrzebują do zabawy?
10. Zabawa „Rzucamy śnieżkami”
Dziecko wykonuje kulę z otrzymanej gazety, na znak nauczyciela rzuca kulą do celu
11. Wykonanie pracy plastycznej: Lepienie z plasteliny nt. Zimowe zabawy

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.