X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 41272
Przesłano:

Dom, w którym chcę mieszkać - konspekt lekcji WDŻ

Konspekt lekcji - Wychowanie do życia w rodzinie
Temat: Dom, w którym chcę mieszkać
Cele lekcji:
Uczeń:
• dostrzeże, że w domu najważniejsza jest atmosfera, którą tworzą wszyscy członkowie rodziny
• projektuje wnętrze i podwórko domu
• zdaje sobie sprawę z tego ,że będzie kreatorem swojego domu
Metody nauczania: pogadanka, metoda ćwiczeń praktycznych, łańcuszek skojarzeń, kosz i walizka, kolaż , barometr nastroju - ewaluacja.
Formy: praca w grupach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne: arkusz ze schematem domu, podwórka, przygotowane przez uczniów materiały powycinane z gazet, wiersz „Mój dom”, kartki papieru, klej, nożyczki, nagranie piosenki „W moim magicznym domu”, ćwiczenia, magnetofon, kosz, walizka.

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie, sprawdzenie obecności.
2. Wprowadzenie do tematu poprzez „łańcuszek skojarzeń” ze słowem „Dom”(uczniowie stoją w kręgu).
3. Pogadanka.
4. Wykonanie kolażu projektowanie wnętrza i podwórka wymarzonego domu.
5. Rozwiązanie ćwiczenia „ O czym warto pamiętać budując wspólnotę rodzinną – dom”, zapisanie rozwiązania na dachu domu”, „Co psuje atmosferę domu?”, zapisanie na planszy w piorunach. (nauczyciel naprowadza uczniów na to, że atmosfera domu zależy od wszystkich domowników).
6. Przeczytanie uczniom wiersza „Mój dom” - Ewa Bednarz
7. „Kosz i walizka” Uczniowie zapisują na2 kartkach: na jednej „Co się wam podoba w waszych domach i co ze sobą weźmiecie budując w przyszłości swój dom” na drugiej „ Co się wam nie podoba i to czego nie weźmiecie do swoich domów”. Po napisaniu uczniowie wkładają odpowiednio: walizka – zabierają, kosz - nie zabierają.
8. Ćwiczenie z ćwiczeniówki „Wędrując ku dorosłości” . zad 8 „Każdy z nas jest Odysem, co wraca do swojej Itaki” odnalezienie hasła „Dom to miejsce, do którego zawsze mogę wrócić”.
9. Podziękowanie uczniom za udział w lekcji. Na zakończenie karta ewaluacyjna. Każdy uczeń otrzymuje kartkę z trzema rysunkami, zamalowują jeden rysunek. Rys. 1 lekcja była interesująca Rys. 2 lekcja była przeciętna Rys. 3 lekcja była nudna.
10. Pożegnanie uczniów.
Zał. do zadania 5 „ Co psuje atmosferę domu”
troska, porządek, wspólne spędzanie czasu, brak miłości, wzajemne zaufanie, postępy dzieci w nauce, kłótnie, miłość członków rodziny, nałogi, ciepła atmosfera, kłamstwa, opiekuńczość, bałagan, poczucie bezpieczeństwa prawdomówność, bezrobocie, wspólne podejmowanie decyzji, narzekanie, złość, więź, tradycja, współodpowiedzialność, agresja, brak odpowiedzialności.
„O czym warto pamiętać budując wspólnotę rodzinną – dom?”
troska, porządek, wspólne spędzanie czasu, brak miłości, wzajemne zaufanie, postępy dzieci w nauce, kłótnie, miłość członków rodziny, nałogi, ciepła atmosfera, kłamstwa, opiekuńczość, bałagan, poczucie bezpieczeństwa prawdomówność, bezrobocie, wspólne podejmowanie decyzji, narzekanie, złość, więź, tradycja, współodpowiedzialność, agresja, brak odpowiedzialności.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.