X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 41188
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Słyszę, widzę, czuję, próbuję, dotykam

Scenariusz zajęć wychowawczo-dydaktycznych

Grupa: II

Data: 23.10.17r.

Prowadzący: Ewa Bubula

Temat: Słyszę, widzę, czuję, próbuję, dotykam

Cele ogólne:
• Uświadomienie istnienia różnych narządów zmysłów

Cele szczegółowe – dziecko:
• Aktywnie uczestniczy w proponowanych działaniach
• Nazywa poszczególne zmysły i potrafi powiedzieć do czego służą
• Praktycznie wykorzystuje swoje zmysły do rozpoznawania najbliższego otoczenia
• Kształci logiczne myślenie
• Rozwija wyobraźnię
• Rozwija koordynację wzorkowo-ruchową
• Odkrywa, w jaki sposób zmysły pomagają mu w życiu

Formy aktywności dziecka:
- językowa
- ruchowa

Formy pracy:
- grupowa
- indywidualna

Metody pracy:
- czynna (zadań stawianych dziecku do wykonania),
- oglądowa (obserwacja),
- słowna (objaśnienia).

Pomoce dydaktyczne:
Obrazki przedstawiające części ciała dotyczące zmysłów; chusta do przewiązywania oczu, instrument perkusyjny, wybrana zabawka; trzy szklanki, woda, sól, cukier, cytryna, łyżeczki; ostra papryka, tymianek, bazylia, curry; płyta CD z różnymi dźwiękami; nagranie piosenki „Nasze uszy słyszą świat”

Przebieg zajęć:

1. Zabawa „Poznajemy zmysły”
N. rozkłada przed dz. obrazki przedstawiające: oko, ucho, nos, dłoń i język. Dz. nazywają obrazki. Wyjaśniają, co one oznaczają; określają, do czego służą przedstawione części ciała. N. podkreśla, że mamy pięć zmysłów, za pomocą których możemy jak najlepiej odbierać wszystko to, co nas otacza. Wzbogacają one nasze doświadczenia i dostarczają wielu różnorodnych przeżyć.

2. Zabawa „Nic nie widzę”
N. wybiera chętne dz., które ma do wykonania daną czynność. Następnie tą samą czynność ma wykonać z przewiązanymi oczami, np. zadaniem dz. jest przejście określonej drogi, rozpoznanie wybranej zabawki, czy określenie skąd pochodzi dźwięk. Następnie dz. wypowiadają się na temat, czy łatwiej im było wykonać te czynności mając możliwość korzystać ze wzroku, czy też z zasłoniętymi oczami.

3. Zabawa „Jaki to smak”
Prawidłowe rozpoznawanie smaku za pomocą kubków smakowych (język). N. ustawia przed dz. trzy szklanki z wodą i wcześniej rozpuszczonymi w niej składnikami. Chętnie dz. wybiera szklankę i za pomocą łyżeczki próbuje, jaki ma smak (woda + cytryna, woda + sól, woda + cukier).

4. Zabawa „Co to tak pachnie?”
Właściwe rozpoznawanie zapachu. N. prezentuje dz. ostrą paprykę, tymianek, bazylię, curry. Następnie chętne dz. z przewiązanymi oczami, za pomocą węchu próbuje rozpoznać, co wącha.

5. Zagadki słuchowe – nagranie CD
Dz. rozpoznają i nazywają słyszane dźwięki.

6. Zabawa „Co narysowałem na plecach” – dz. siadają w parach jedno za drugim i kolejno rysują palcem wskazującym na plecach kolegów proste obrazki. Partnerzy odgadują, co to jest.
N. zwraca uwagę na wykorzystanie w zabawie zmysłu dotyku. Podkreśla znaczenie wszystkich zmysłów, które nam pomagają i wzbogacają odbiór bodźców z otaczającego nas świata.

7. Piosenka „Nasze uszy słyszą świat”
N. opowiada dz. treść piosenki. Następnie prosi dz. o dzielenie odpowiedzi na pytania: co robią oczy? Do czego służy nos? Do czego są nam potrzebne uszy?
Nauka piosenki (I zwrotki i refrenu) fragmentami, metodą ze słuchu.

8. Zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.