X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 41152
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jestem Polakiem, a Polska to moja Ojczyzna - konspekt zajęć dla dzieci 6-letnich

Nauczyciel: Monika Jaroszyńska 23 XI 2017 r.
gr. IV
hospitacja diagnozująca; zajęcia otwarte

TEMAT : „JESTEM POLAKIEM A POLSKA TO MOJA OJCZYZNA”
CELE OGÓLNE:
- zapoznanie i rozwijanie u dzieci zainteresowań symbolami narodowymi Polski,
- kształtowanie postaw patriotycznych,
- wzbogacenie słownika dzieci o nowe wyrazy: flaga, godło, herb, hymn,
- budzenie przywiązania do kraju ojczystego i wyrabianie u dzieci poczucia przynależności narodowej,
-rozpoznawanie głosek w wyrazach, podział na sylaby,
- zapoznanie z pojęciem „stolica” oraz z wyglądem herbu Warszawy,
- zapoznanie z melodią i słowami hymnu Polski.

CELE OPERACYJNE:
- zna symbole narodowe,
- określa cechy symboli narodowych,
- udziela odpowiedzi na postawione pytania,
- poprawnie zachowuje się w czasie śpiewania hymnu,
- poszerza słownictwo i doskonali dykcję,
- rozwija pamięć,
- śpiewa melodyjnie,
- rozwiąże zagadkę,
- potrafi zanalizować treść wiersza,
- odpowie na pytania dotyczące symboli narodowych,
-wie, jak nazywa się stolica Polski,
- prawidłowo dokończy zdanie,
-rozpoznaje wyrazy z rozsypani wyrazowej: Polska, godło, flaga
- potrafi razem z grupą zaśpiewać hymn i przyjąć odpowiednią postawę podczas śpiewu,
- uważnie słucha treść legendy Legenda LEGENDA O POWSTANIU POLSKI („Legenda o Lechu”) E. Wygodnik,
- samodzielnie układa wyraz POLSKA z rozsypani wyrazowej i zaznacza najdłuższą rzekę w Polsce (Wisła)

CELE WYCHOWAWCZE:
- wdrażanie do pracy zespołowej
- kształtowanie wytrwałości i umiejętności koncentracji podczas zajęć

METODY: pogadanka, rozmowa, , pokaz, metoda twórczego rozwiązywania problemów - mapa mentalna, praktycznego działania.

RODZAJE AKTYWNOŚCI: słowna, muzyczna, ruchowa.

FORMY: indywidualna, grupowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: mapa fizyczna Polski, godło, flaga Polski, kontur Polski z zaznaczoną rzeką Wisłą oraz stolicą – Warszawą, ilustracje przedstawiające Warszawę, karty pracy (rozsypanka wyrazowa z napisem Polska, kontur Polski z rzeką Wisła)”, Legenda LEGENDA O POWSTANIU POLSKI („Legenda o Lechu”) E. Wygodnik „Skarbnica baśni i legend Polskich” ,”, wiersz „Znak” M. Łaszczuk, wiersz Cz. Janczarskiego „Barwy ojczyste” , „Katechizm polskiego dziecka”- wiersz W. Bełzy, Piosenka pt.” Piosenka o Warszawie”, „Mazurek Dąbrowskiego”- Hymn Polski; sł. J. Wybicki., flagi innych narodowości: niemiecka, litewska, rosyjska, białoruska, rekwizyty: (mundur, hełmy, Opaki żołnierzy walczacych, oryginalne: pas, kurtka żołnierza, mundurek harcerski, plecak żołnierza),

PRZEBIEG LEKCJI

1. Zabawa „Ludzie do ludzi”

Uczestnicy zabawy łączą się w pary. Prowadzący nauczyciel podaje komendy, które dzieci wykonują. Są to takie komendy jak np. dłonie do dłoni, kolana do kolan, głowy do głów itp. Za każdym razem gracze wykonują zadanie – podając sobie dłonie, stykając się kolanami, czy głowami.
W chwili gdy prowadzący powie “ludzie do ludzi” pary się zmieniają. Oczywiście osoba prowadząca również może w tym momencie się zmienić.

2. Wysłuchanie zagadki:
„Pytanie nietrudne, każdy to przyzna. Jak się nazywa nasza ojczyzna?” (Polska)
3. Słuchanie LEGENDA O POWSTANIU POLSKI („Legenda o Lechu”) E. Wygodnik „Skarbnica baśni i legend Polskich” – analiza treści legendy.
LEGENDA O POWSTANIU POLSKI („Legenda o Lechu”) Przeszło tysiąc lat temu po gęstych borach środkowoeuropejskich błądzili ze swoimi plemionami trzej bracia: Lech, Czech i Rus. Kiedy pewnego dnia zagłębili się w dziką puszczę w celu zdobycia pożywienia, stała się rzecz, która pozwoliła powstać Polsce: Lech, Czech i Rus, zmęczeni i głodni przystanęli na leśnej polanie. Nagle Lech zauważył na rozłożystym dębie orle gniazdo. Gdy bracia podeszli do niego, Lechowi na ramieniu usiadło orle pisklę. Lech zauroczony tym, oraz pięknym, czerwonym zachodem słońca, który właśnie miał miejsce, postanowił założyć w tym miejscu państwo POLSKĘ, która pierwotna nazwa to POLANIE, a którego herbem stałby się Biały Orzeł na tle czerwonego zachodu słońca. Gród który wtedy powstał nazwano Gnieznem a nazwa jego wzięła się od orlego gniazda.. Drugi z braci - Czech podążył na południe i założył Czechy, a Rus na wschód i założył Rosję

- Słuchanie treści legendy i odpowiedź na poniższe pytania:
Jak nazywali się bracia?
Co zobaczył Lech na polanie?
Jaka była pierwsza nazwa Polski: (Polanie)
Jaki herb został ustanowiony (Biały Orzeł na tle czerwonego zachodu słońca)
Jak nazwano gród?- (Gniezno)
Jakie inne państwa powstały i kto je założył? Czechy (Czech) i Rosja (Rus)

4. Kontury Mapy Polski, Zwrócenie uwagi na najdłuższą rzekę Polski, Położenie Polski na mapie Europy. Z jakimi krajami sąsiadujemy...?

5. Napisy: Polska (całościowy, rozsypana literowa).
P O L S K A

6. Rozmowa na temat symboli narodowych. Prezentacja flagi Polski i godła.
4.1 . Deklamacja wiersza „Znak” M. Łaszczuk
Czy ty wiesz, jaki to znak:
w czerwonym polu
biały ptak?
- Wiem -
odpowiedział Jędrek mały -
to jest znak Polski:
Orzeł Biały.

- O jakim znaku była mowa w utworze?
-Opisywanie wyglądu godła
-zwrócenie uwagi na kolorystykę (odniesienie jej d barw narodowych);
Wyjaśnienie, w jakich miejscach można spotkać godło państwowe?

Napisy: godło

G O D Ł O

4.2 Recytacja utworu Cz. Janczarskiego „Barwy ojczyste” .
Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień
Czerwień - to miłość,
biel - serce czyste...
Piękne są nasze
barwy ojczyste.

- Jakie są barwy narodowe flagi Polski?
- Która spośród przygotowanych flag Polski jest prawidłowa? (przygotowana przeze mnie jedna flaga jest błędna)
- Podanie dla przykładu i pokazanie dzieciom flagi innych narodowości np. niemiecka, litewska, rosyjska

F L A G A

5 . „Katechizm polskiego dziecka”- wiersz W. Bełzy
– Kto ty jesteś?
– Polak mały.

– Jaki znak twój?
– Orzeł biały.

– Gdzie ty mieszkasz?
– Między swemi.

– W jakim kraju?
– W polskiej ziemi.

– Czem ta ziemia?
– Mą ojczyzną.

– Czem zdobyta?
– Krwią i blizną.

– Czy ją kochasz?
– Kocham szczerze.

– A w co wierzysz?
– W Polskę wierzę.

Zadanie pytań dzieciom:
- Jak nazywają się obywatele Polski?
- Jaki jest nasz znak?
- Gdzie mieszkamy?

. Pytania dodatkowe:
- Czy wiecie jakim językiem się posługujemy?
-Jakimi pieniążkami płacimy?

6. Rozmowa „Spacerkiem po Warszawie”

Warszawa swym pięknem
Polaków zachwyca.
Warszawa, Warszawa
to Polski stolica.

Na podstawie wiersza i ilustracji zawieszonych na tablicy nauczyciel opowiada
o niektórych zabytkach Warszawy:

Warszawa jest stolicą Polski. Tutaj znajduje się wiele wysokich i nowoczesnych biurowców. Na uwagę zasługuje znany wszystkim Pałac Kultury i Nauki.
W parku Łazienkowskim znajduje się letni pałac królewski oraz pomnik kompozytora Fryderyka Chopina. Turyści chętnie zwiedzają Stare Miasto, zwane Starówką, gdzie znajduje się Zamek Królewski oraz pomnik króla Zygmunta III Wazy. Na Rynku można podziwiać piękne kamieniczki i pomnik syrenki warszawskiej.
6.11 Poprzednie stolice Polski: Gniezno, Kraków, Poznań, obecna-Warszawa

7. Piosenka pt.” Piosenka o Warszawie”
(Wspólny śpiew dzieci z pokazem)

Weź organki ,na organkach wygrasz wszystko
i Starówkę i Powiśle, most nad Wisłą .
Na przechadzkę nowym mostem idź w niedzielę ,
wszędzie uśmiech, lecz nad Wisłą najweselej.
A nad wszystkim jakby magik wyczarował,
brzmi piosenka , a w piosence takie słowa:
Weź organki , na organkach wygrasz wszystko:
i Mariensztat, i Powiśle , most nad Wisłą.

8. Przykłady strojów osób walczących o Polskę:
Za to że mieszkamy w naszym pięknym kraju powinniśmy podziękować wszystkim walczącym przez lata pokoleniom. Walczyli o nasz wolny kraj rycerze, potem żołnierze, harcerze, ludzie świeccy (obywatele-Polacy). Dziś przyniosłam rekwizyty i mundury żołnierzy.

9. Samodzielna praca dzieci przy stolikach – dzieci zaznaczają na mapie konturowej Polski rzekę Wisłę, wycinają napis Polska i układają go.

10. Podsumowanie zajęć
Zabawa dydaktyczna: „Dokończ zdanie” – dzieci stoją w kręgu a nauczyciel rzuca piłkę, mówiąc pierwszą część zdania, zadaniem dziecka jest jego dokończenie, np.:
Moja ojczyzna to.......
Godło Polski to..........
Gdy słyszymy hymn, należy.......
Nasze symbole narodowe to..........
Flaga Polski ma barwy................... itp.
Stolicą Polski jest...

11. Wspólne odśpiewanie hymnu narodowego „Mazurek Dąbrowskiego”– zwrócenie uwagi na właściwą, wyprostowaną postawę. -„Mazurek Dąbrowskiego”- Hymn Polski; sł. J. Wybicki. (1 zwrotka)
12. Podziękowanie za udział w zajęciu dzieciom i za obecność zebranym rodzicom.

Opracowała: Monika Jaroszyńska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.