X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 41040
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W lesie jurajskim - wzbogacanie wiadomości na temat dinozaurów. Konspekt zajęć otwartych

Konspekt zajęć

Prowadząca: Elwira Czapiewska
Data: 30.11.2018r.
Grupa IV: 5-6 latki

Temat: W lesie jurajskim – wzbogacanie wiadomości na temat dinozaurów.

Cel ogólny:
 rozwijanie mowy; wzbogacanie wiedzy na temat czasów prehistorycznych; wzbogacanie wiedzy na temat dinozaurów,
 rozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej,
 rozwijanie kreatywności i inwencji twórczej oraz umiejętności współdziałania,

Cele szczegółowe (dziecko):

 wskazuje zapis graficzny swojego imienia (5,6 – l.)
 układa swoje imię z rozsypani literowej (5,6 – l.)
 układa model głoskowy wyrazu oraz jego zapis graficzny wg wzoru(5 – l.)
 układa model głoskowy wyrazu z podziałem na spółgłoski i samogłoski (6 – l.)
 układa wyraz z rozsypanki literowej (6 – l.)
 dokonuje syntezy głoskowej wyrazu (5,6 – l.)
 czyta wyrazy fonetyczne (części ciała dinozaura) (6 – l.)
 wypowiada się na temat wysłuchanego wiersza i przedstawionej prezentacji multimedialnej; opisuje wygląd dinozaura(5,6 – l.)
 ozdabia sylwetę dinozaura wg własnego pomysłu wykorzystując dowolne środki plastyczne(5,6 – l.)
 współdziała z innymi dziećmi i rodzicami podczas zabawy ruchowej i wykonywania zespołowej pracy plastycznej (4,5-l.)

Czas trwania zajęć: około 1,5h.

Metody: praktycznego działania, podająca, eksponująca – programowa, problemowa- aktywizująca , elementy odimiennej metody nauki czytania wg I. Majchrzak

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, binarna

Środki dydaktyczne: koperta z wizytówką ( rozsypanka literowa imienia, obrazek, białe, niebieski czerwone kartoniki, zapis graficzny obrazka i rozsypanka literowa do niego), tekst wiersza A. Widzowskiej Dinozaury w przedszkolu, prezentacja multimedialna Dinozaury, plansza z sylwetą dinozaura, podpisy części ciała dinozaura, płyta CD z nagraniem piosenki Świat sprzed milionów lat, kartoniki z literkami, duże arkusze z sylwetą dinozaura, środki plastyczne: farby, krepa, wycinanka itp.

Realizowane treści programowe:
 Warstwa biologiczna: Nasze ciało - rozwój fizyczny. Aktywność ruchowa: sprawność ruchowa.
 Warstwa psychologiczna : Procesy poznawcze - spostrzeganie wzrokowe, myślenie (logiczne). Początkowa nauka czytania i pisania - percepcja wzrokowa; słuch fonematyczny, przygotowanie do czytania, próby czytania, przygotowanie do pisania. Przyroda: obserwacja przyrody.
 Warstwa socjologiczna: Ja - czynności samoobsługowe. Koledzy, grupa przedszkolna - dziecięce relacje, współdziałanie w grupie.
 Warstwa kulturologiczna: działalność plastyczna - zainteresowania plastyczne. muzyka i ruch. Mali artyści - przejawy ekspresji.
 Warstwa duchowa - Świat wartości - wewnętrzne potrzeby.

Podstawa programowa: I: 5, 7; III: 7, 8, 9; IV: 1, 2, 4, 5, 7, 18,

Przebieg zajęć:

1. Zabawa na powitanie Witamy się.... Dzieci wspólnie z uczestniczącymi rodzicami witają się wymienionymi częściami ciała.
2. Odszukiwanie koperty z wizytówką swojego imienia. Wykonanie zadań:
 Układanie zapisu graficznego swojego imienia z rozsypanki literowej.
 Budowanie schematu głoskowego i literowego (wg wzoru) nazwy obrazka ( 5 – latki)
 6 – latki - budowanie schematu głoskowego z podziałem na spółgłoski i samogłoski i literowego nazwy obrazka
3. W świecie dinozaurów :
 Słuchanie wiersza A. Widzowskiej Dinozaury w przedszkolu.
 Oglądanie prezentacji multimedialnej
 Omówienie wyglądu dinozaurów: rozmowa na temat wiersza i prezentacji
4. Budowa ciała dinozaura:
 Synteza głoskowa nazw części ciała
 Dopasowanie zapisu graficznego do wymienionych części ciała (6 – latki)
5. Zabawa ruchowa naśladowcza z udziałem rodziców: Dinozaury przy piosence Świat sprzed milionów lat.
6. Kolorowe dinozaury – praca plastyczna w zespołach z rodzicami. Ozdabianie sylwety różnymi środkami plastycznymi. (podział na zespoły wg wylosowanej literki – utrwalanie zapisu poznanych liter)
7. Zakończenie zajęć: porządkowanie Sali, stworzenie wystawy z przygotowanych prac.

Opracowała:
Elwira Czapiewska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.