SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH
Nie podobne jest oddzielić dwóch rzeczy: głowy i ręki.
Ręka zręczna bez głowy, która nią kieruje,
jest narzędziem ślepym;
głowa bez ręki, która realizuje jej poczynania intelektualne,
jest bezsilna.
C. Bernard,
„Ćwiczenia motoryki małej”
Data: 13.05.2019r.
Cel główny zajęć:
• usprawnianie funkcji motorycznych
Cele szczegółowe:
• likwidowanie napięcia mięśniowego;
• rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej;
• ćwiczenia koncentracji uwagi;
• usprawnianie wrażeń dotykowych, sensorycznych;
• ćwiczenie mięśni nadgarstka;
Metody realizacji:
• masaż ręki
• kinezjologii edukacyjnej
• elementy integracji sensorycznej
Formy realizacji:
• indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
• piłka do gry
• drewniana przeplatanka
• drewniane klocki
• „Tuba z kredkami”
• zabawka progresywna „Jabłko”
• zabawka progresywna „UFO”
• kulki z wodą
• przedmioty różnej wielkości
• sitko
• modelina
• magnetofon
• płyta CD z muzyką relaksacyjną
Źródło:
• „Diagnoza i terapia ręki” – kurs I i II stopnia w ujęciu globalnym. Materiały szkoleniowe.
PRZEBIEG ZAJEĆ
1. Prowadzący rozpoczyna zajęcia od masażu sensorycznego ręki.
Opis masażu:
Czas trwania masażu od 8 do 10 minut.
• Głaskanie podłużne (powierzchni grzbietowej i dłoniowej ręki oraz przedramienia).
Wykonujemy głaskanie podłużne całą dłonią w kierunku od paliczków dalszych do stawu łokciowego – wierzch ręki, a potem stroną dłoniową.
Palce są rozluźnione, dlatego przytrzymujemy wyprostowane palce swoja lewą ręką. Pod spodem dłoń głaskamy w kierunku od stawu łokciowego do palców. Masaż wykonujemy bez nacisku, po prostu przesuwamy rękę głaszcząc, ale unikamy łaskotania. Powtarzamy 3 lub 4 razy.
• Głaskanie powierzchni bocznej palców.
Głaszczemy palce – powierzchnie boczną palców, każdy palec pojedynczo, używając do tego dwóch palców ( wskazującego i kciuka) – masujemy ruchami naprzemiennymi palca wskazującego i kciuka od paliczka dalszego do dłoni. Zaczynamy od kciuka.
• Ruchy tarte.
Przesuwanie kości śródręcza względem siebie. Łapiemy początkowo dwie kości zewnętrze śródręcza i balansujemy nimi góra – dół względem siebie. Następnie przesuwamy w strona kciuka. Jest to masaż bardzo rozluźniający.
• Rozcieranie powierzchni palców.
Palce rozcieramy palcem wskazującym i kciukiem ( wykonujemy ruchy spiralne, kończymy na dłoni ruchem zamaszystym. Zasada – masujemy od opuszka palca do dłoni!
• Rozcieranie powierzchni grzbietowej i dłoniowej dłoni.
Rozcieramy stronę dłoniową ręki środkową częścią dłoni, nasadą dłoni, grzbietem dłoni- podłużnie, poprzecznie i ukośnie. Ruchy rozprowadzamy na przedramię.
• Rozcieranie rozbieżne i zbieżne.
W stawie promieniowo – nadgarstkowym – chwytamy obiema rękoma powierzchnię dłoniową ręki, a kciuki na stawie promieniowo nadgarstkowym od strony dłoniowej. Na starcie lekko dociskamy kciukami i palcami wskazującymi. Rozcierając oddalamy kciuki od siebie na zewnątrz dłoni (ruchy okrężne kciuków). Jest to wykonanie małej spirali stawu promieniowo – nadgarstkowego.
• Rozcieranie stawów międzypaliczkowych ze stabilizacją.
Ta cześć palca, która jest bliższa części stawu nadgarstkowego stabilizujemy, a rozcieramy sam staw międzypaliczkowy ( pozostałe stawy masowanego palca stabilizujemy drugą ręką). Wykonujemy to dwoma lub trzema palcami. Rozcieramy staw dookoła. Kiedy staw jest roztarty przechodzimy do stawu wyższego (kciuk ma 2 stawy międzypaliczkowe, reszta palców po 3 stawy).
• Ugniatanie podłużne.
Wykonujemy ugniatanie dwóch największych w dłoni grup mięśniowych – kłębika palca piątego i kłąb kciuka.
• Ugniatanie poprzeczne.
Do tego ugniatania rękę musimy położyć odwróconą powierzchnią dłoniową w górę). Chwytamy raz kłębik palca piątego, a potem kłąb kciuka i przesuwamy swoimi palcami fałd skórno – mięśniowy względem siebie góra – dół ( masując „gniotąc” mięśnie kciukiem i palcem wskazującym.
• Kończymy masaż głaskaniem podłużnym.
2. Ćwiczenia z elementami kinezjologii edukacyjnej z wykorzystaniem piłki do gry.
Nauczyciel udziela instruktarzu, w jaki sposób wykonać ćwiczenie
Opis:
Połóż piłkę na prawej dłoni (ręka stroną dłoniową odwrócona do sufitu), lewą dłoń połóż na piłce i wykonuj ruchy dotykając całą część kuli z jednego miejsca do drugiego, angażując staw barkowy, łokieć i nadgarstek. Następie w pozycji siedzącej lub stojącej połóż piłkę na stole, a na nią lewą dłoń i wykonuj ruchy w przód, tył, prawą, lewą lub tez ruchy kuliste.
3. Ćwiczenia z wykorzystaniem drewnianej przeplatanki „Labirynt” oraz drewnianych kloców.
Opis 1 „Labirynt”:
Nauczyciel stawia na stole drewnianą przeplatankę z różnokolorowymi koralikami. Zadaniem ucznia jest przesuwanie lewą dłonią elementów z jednego miejsca do drugiego. (Ćwiczenie to powtarzamy 2 razy)
Opis 2 Drewniane klocki:
Prowadzony umieszcza na stole pudełko z drewnianymi klocki o różnych kształtach. Zadaniem ucznia jest wyjęcie lewą dłonią kilku kloców, a następie włożenie ich przez odpowiednie otwory do pudełka.
4. Zabawy przy stoliku z użyciem materiałów do zaciskania dłoni oraz przekładania elementów przez dziurki.
• „Tuba z kredkami”
• Zabawka progresywna „Jabłko”
• Zabawka progresywna „UFO”
5. Zabawy z elementami integracji sensorycznej.
Opis:
Nauczyciel zawiązuje uczniowi oczy, na stole stawia przygotowaną wcześniej miskę z wodą i kulkami. Prosi ucznia żeby zanurzył obydwie dłonie w misce i powiedział, co się w niej znajduje? Jeśli odgadnie prowadzący rozwiązuje oczy i zachęca do swobodnej manipulacji kulkami.
Po kilku minutach nauczyciel wkłada do miski różnej wielkości przedmioty.
Zadania do wykonania:
• Odnalezienie przedmiotów tylko lewą dłonią.
• Za pomocą sitka wyciąganie kulek i przekładanie ich do pojemnika.
6. Ćwiczenia relaksacyjne rąk.
Polecenia do ucznia:
• Weź do ręki małą miękką piłeczkę i ściskaj ją w zamkniętej dłoni i otwieraj dłoń (na przemian).
• Weź do ręki kredkę i wałkuj w obu dłoniach, aż poczujesz ciepło, następnie weź modelinę i spróbuj lewą ręką uformować z niej wałek.
7. Prowadzący kończy zajęcia masażem sensorycznym ręki.
(Opis masarzu: punkt 1 w scenariuszu).
8. Podsumowanie zajęć.
Nauczyciel podsumowuje zajęcia, pytając ucznia:
• Które ćwiczenie podczas zajęć najbardziej Ci się podobało?
• Czy było ćwiczenie, które sprawiło Ci trudność i wymagało dużego wysiłku?