X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 40887
Przesłano:
Dział: Biblioteka

Konspekt lekcji bibliotecznej "Poznajemy budowę książki"

Marta Mondrzejewska
Konspekt lekcji bibliotecznej pt. „Poznajemy budowę książki”
Klasa: III
Czas trwania: 45 min.
Cel główny: poznanie elementów budowy książki oraz ich funkcji.
Cele operacyjne :
Na poziomie wiadomości uczeń po lekcji powinien:
•znać nazwy oraz układ elementów tworzących książkę (obwoluta, okładka, wklejka, kartka przedtytułowa, karta tytułowa, trzon- część główna, spis treści);
•rozumieć funkcje elementów budowy książki (informacyjne, ochronne, zdobnicze, reklamowe).
Na poziomie umiejętności uczeń po lekcji powinien:
•wskazać poszczególne elementy budowy książki;
•wykazać różnice w budowie książek.
Metody pracy: słowna, obserwacja, praktycznego działania.
Formy pracy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne:
•plansza- budowa książki;
•książki- różne wydania;

Przebieg zajęć:

1.Przywitanie uczniów i przedstawienie się.
2.Nawiązanie rozmowy- każdy z was miał już w ręce niejedną książkę- wypożyczona z biblioteki lub własną, domową. Jak myślicie, czym mogą różnić się od siebie książki? Dzieci odpowiadają. Prowadząca - na dzisiejszej lekcji przyjrzymy się dokładnie poszczególnym elementom tworzącym książkę, nauczymy się je nazywać. Zobaczycie, jak różne mogą być książki: gruba, cienka, mała, duża, kolorowa, w twardej lub miękkiej oprawie, z ilustracjami lub bez. Mimo iż różnią się między sobą, zawierają te same elementy. Dzięki temu łatwiej będzie wam w przyszłości korzystać z książek.
3.Zapoznanie uczniów z tematem lekcji: Poznajemy budowę książki oraz przedstawienie celu lekcji: poznanie elementów tworzących książkę oraz ich funkcji.
4.Wyjaśnienie pojęć i funkcji poszczególnych części budowy książki na podstawie planszy „BUDOWA KSIĄŻKI”. Następnie wskazanie tych elementów na przykładzie konkretnych książek:
Oprawa- chroni książkę przed zniszczeniem, często podaje informację o autorze i tytule. Książkę można dodatkowo obłożyć w papier lub folię. Specjalnym rodzaje okładki jest
Obwoluta- papierowa ochrona książki, pełniąca funkcję ozdobną, reklamową.
Okładka- zewnętrzne karty książki, między którymi mieszczą się stronice książki. Karty te połączone są grzbietem. Okładki mogą być miękkie, sztywne, lakierowane. Pełnią funkcję ochronną, reklamową, informacyjną.
Karta tytułowa- podaje podstawowe informacje o książce: autora, tytuł, nazwiska
współtwórców książki, adres wydawniczy.
Karta przedtytułowa- karta tuż za wyklejką, zawiera tytuł lub autora, może znajdować się na niej tylko ilustracja.
Trzon (część główna książki)- tu zawarty jest tekst, to co czytamy. Zawiera karty z tekstem ciągłym lub podzielonym na rozdziały, części. Może składać się z baśni, bajek, opowiadań. Poszczególne strony są zazwyczaj ponumerowane.
Spis treści- informuje o układzie treści książki- jej rozdziałach lub częściach. Występuje przeważnie na końcu książki, wchodząc w skład części głównej. Pomaga w szybkim odszukaniu rozdziału, podając numery stron- numeracja.
Wyklejka- łączy kartki z okładką książki, przyklejona jest do pierwszej i ostatniej karty książki, stanowi ozdobę, gdy jest kolorowa.
Omówienie pojęcia szata graficzna książki:
Dzieci odpowiadają na pytania prowadzącej: jak wyglądają książki, które są ładne, czy są zniszczone, kolorowe, czy maja okładki, ilustracje.
6. Praca w grupach:
Ćwiczenie 1: dzieci rysują według wzoru z tablicy rysunek z najważniejszymi częściami książki i nazywają je.
Ćwiczenie 2: każda grupa otrzymuje po dwie różne książki, zawierające różne elementy budowy. Zadanie uczniów polega na przejrzeniu i wypełnieniu karty pracy „Informacja o książce” (plusem należy zaznaczyć obecność danego elementu budowy w danej książce).
Ćwiczenie 3.Praca indywidualna: Krzyżówka do rozwiązania.

Informacja zwrotna:
Dzisiejsza lekcja była:
• nudna
• mało interesująca
• bardzo ciekawa
• zajmująca
Uzasadnij swoją odpowiedź........................................

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.