X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 40798
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kury, kurczęta i wielkanocne pisanki. Zajęcia otwarte dla dzieci 5-letnich

Scenariusz zajęć dla dzieci 5-letnich
- zajęcie otwarte dla Rodziców

Temat: ,, Kury, kurczęta i wielkanocne pisanki"

CELE GŁÓWNE:
• Wypowiadanie się na temat wysłuchanego utworu
• Rozwijanie umiejętności wyrażania muzyki ruchem
• Utrwalenie wiadomości na temat zwyczajów wielkanocnych,
• Rozwijanie umiejętności matematycznych: klasyfikowanie, przeliczanie.
CELE OPERACYJNE: (dziecko....)
• Potrafi wymienić charakterystyczne cechy Świąt wielkanocnych i Bożego Narodzenia;
• Klasyfikuje ilustracje wg rodzaju świąt
• Dzieli słowa związane z Wielkanocą na sylaby
• Zna zwyczaje wielkanocne: świecenie palm, malowanie pisanek, święcenie pokarmów, śmigus -dyngus
• Układa puzzle nt wielkanocnych zwyczajów;
• Uważnie słucha opowiadania;
• Przelicza w zakresie 9 liczebnikami głównymi;
• Wyraża muzykę ruchem,
• Rozwija sprawność manualną;
• Wykonuje poprawnie pracę plastyczną
• Zna słowa i melodię piosenki o tematyce wielkanocnej
• Zna i respektuje wybrane Prawa Dziecka oraz zasady panujące w grupie.
METODY:
• Czynne- zadań stawianych do wykonania
• Słowne- rozmowa, zagadki, objaśnienia
• Percepcyjne - obserwacji, pokazu
• Twórcze – aktywnego słuchania muzyki
FORMY:
• Indywidualna
• Zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
obrazki świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, ilustracje do klasyfikowania, zwyczaje wielkanocne- puzzle, łyżka, jajko ugotowane na twardo, płyta z opowiadaniem G. Kasdepke ,,Najpiękniejsze", sylwety do opowiadania, kartoniki z liczbami, szarfy w kolorze czerwonym i żółtym, nagranie utworu M. Musorgskiego ,,Taniec kurcząt w skorupkach'', pisanki do wycięcia , koszyczek, nożyczki, klej, kolorowa kartka, płyta z nagraniem piosenki ,,Wielkanocna piosenka", słodkie kurczątka dla dzieci.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie gości najpierw przez nauczyciela, a następnie przez dzieci wierszykiem:
„ Gdy się dzieci chcą przywitać, to dzień dobry mówią wszystkim,
uśmiech miły posyłają, prawą rączką pomachają” .

2. Przypomnienie zasad Kontraktu Grupowego:
- Mówimy umiarkowanym głosem
- Zgłaszamy się do odpowiedzi przez podniesienie ręki.
- Słuchamy poleceń nauczyciela.

3. Ćwiczenia klasyfikacyjne ,,Jakie to święta?"
Oglądanie dwóch obrazków, mówienie z jakimi świętami się one kojarzą i po czym dzieci to poznały. Segregowanie sylwet związanych ze świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą, umieszczenie ich przez dzieci pod odpowiednimi obrazkami.
Boże Narodzenie - choinka szopka, sianko, opłatek, żłóbek, trzej królowie, , bombka, gwiazda betlejemska, bałwan, Mikołaj, kartka świąteczna.
Wielkanoc - jajka, bazie, baranek, kurczątko, zajączek, pisanki, palma, kartki świąteczne,. koszyczek

4. Podział na sylaby słów kojarzących się z Wielkanocą
Pisanki, baranek, zajączek, borowina, koszyczek, mazurek,

5. Ułożenie puzzli przedstawiających zwyczaje wielkanocne
Dzieci podzielone na 4 grupy układają puzzle na temat:
- zwyczaj śmigus- dyngus
- zwyczaj szukania jajek - zajączek
- kolorowanie jajek - pisanka
- wielkanocny koszyczek

6. Wędrująca łyżka z jajkiem:
Wszyscy siedzą na dywanie. Na łyżce znajduje się jajko ugotowane na twardo, w całkowitej ciszy podajemy jajko do sąsiada.

7. Słuchanie opowiadania G. Kasdepke „Najpiękniejsze" z wykorzystaniem ilustracji.
Jak wiadomo, każda mama pragnie, aby jej dziecko było naj, naj, najwspanialsze!...
Prawda? Tak samo rzecz się miała z pewnymi dobrze znanymi kurami. Któregoś ranka wszystkie trzy zniosły jajka. Cóż to była za radość!
Gdakały wniebogłosy ze szczęścia! Spoglądały z miłością na swe jajeczka. Otulały je delikat-nie. Nasłuchiwały, czy zza kruchej skorupki nie dobiegnie ich czasem jakiś dźwięk. Jednym słowem, jak wszystkie mamy, robiły sporo zamieszania.
– Z mojego jajeczka – gdakała pierwsza kura – wyrośnie najsilniejszy kogucik na całym podwórku!
– A z mojego – gdakała druga – najpiękniejsza nioska w całej wsi!
Zaś trzecia kura była tak szczęśliwa, że nie wiedziała nawet, czy wolałaby chłopca, czy dziewczynkę. Wszystkie jednak chciały, aby ich dzieci były najpiękniejsze. Postanowiły więc pomalować skorupki jajek najwspanialej, jak tylko potrafiły.
– Mój kogucik – gdakała pierwsza kura – będzie czerwony w niebieskie paseczki.
– A moja nioska – gdakała druga – będzie różowa w zielone groszki.
Zaś trzecia kura nie mogła się zdecydować, czy pomalować jajo na pomarańczowo w brą-zowe kwadraciki, czy na brązowo w pomarańczowe trójkąciki. Wszystkie były przekonane, że z tak kolorowych jajek wyklują się najpiękniejsze kurczaczki na świecie. I rzeczywiście. Którejś nocy usłyszały jakieś ciche trzaski, jakieś popiskiwania... – zanim się obejrzały, z popękanych, kolorowych skorupek wyskoczyły ich dzieci.
– Jaka śliczniutka!... – wygdakała pierwsza kura.
– Mój ty kochany!... – rozczuliła się druga.
– Chlip, chlip!... – płakała ze szczęścia trzecia kura.
A małe kurczaczki, wszystkie żółciutkie, jak gdyby pomalowało je samo słońce, rozejrzały się dookoła i krzyknęły radośnie: „Mamo! Już jestem!”

8. Rozmowa na temat opowiadania:
- wypowiedzi dzieci dotyczące treści utworu
- zwrócenie uwagi na zachowanie się kur, ich pragnienia
- sposób ozdobienia jajek
- podkreślanie więzi matki z dzieckiem

9. Przeliczanie pisanek i kurek występujących w opowiadaniu, dopasowywanie liczebnika porządkowego do odpowiedniej liczby pisanek.
- przeliczanie, dodawanie i odejmowanie pisanek w zakresie 9,
- przyporządkowanie odpowiedniej cyfry.

10. Zabawa ruchowa - przy nagraniu utworu M. Musorgskiego ,,Kurczątka i kury z cyklu ,,Taniec kurcząt w skorupkach''.
Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy. Pierwsza to kury, które poruszają się przy muzyce kołysząc się na boki i wołając ko, ko, ko. Za nimi drobnymi kroczkami biegną dzieci z drugiej grupy, które są kurczątkami i wołają pi, pi, pi. W pewnej chwili kury zatrzymuj się, nasłuchują, naśladują rękami machanie skrzydłami -,,zbliża się niebezpieczeństwo''. Kurczątka przykucają za kurami i tulą się do siebie. Kiedy muzyka się powtarza, ptaki ponownie spacerują. Przy powtórzeniu zabawy następuje zmiana ról.

11. Zabawa ,,Prawda czy fałsz"
Dzieci słuchają tekstów wypowiadanych przez nauczyciela. Jeżeli według nich są one prawdziwe- wstają, a gdy uważają, ,że nie są prawdziwe (są fałszywe) siadają na dywanie i tupią nogami o podłogę.
• Pisanki to ozdobione jajka.
• Do wielkanocnego koszyka obok pisanek kładziemy warzywa.
• Baranek wielkanocny może być z ciasta.
• Cukrowe zajączki robimy z pietruszki.
• W czasie Wielkanocy dzielimy się jajkiem.
• Święta Wielkanocne są w zimie.
• Bazie rosną na wierzbie.

12.Wykonanie przy stolikach karty pracy ,,Wielkanocny koszyczek" - ocena wykonania zadania.
Na stolikach przygotowana jest kolorowa kartka, koszyczek i pisanki do wycięcia oraz przedmioty do dekoracji koszyczka. Nauczyciel mówi: na kartkę naklejacie koszyczek i wycięte pisanki i udekorujcie koszyczek wg własnego pomysłu.

13. Zaśpiewanie piosenki ,,Wielkanocna piosenka".

14. Zakończenie zajęć: nagradzanie za aktywny udział w zajęciach, pożegnanie
i podziękowanie gościom za przybycie.

Opracowała : Edyta Sap

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.