X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 40797
Przesłano:

Jak bezpiecznie bawić się w czasie ferii? Konspekt zajęć zintegrowanych w zespole klas I-III

Konspekt zajęć zintegrowanych w zespole klas I-III

Temat : Jak bezpiecznie bawić się w czasie ferii ?

Hasło programowe: Bezpieczeństwo w różnych miejscach i sytuacjach, zwłaszcza na drogach publicznych, rozpoznawanie zagrożeń
i umiejętności zachowania się w przypadku zagrożenia.

Cele ogólne :
- Uświadomienie konieczności zachowania bezpieczeństwa
podczas zimowych zabaw.

- Kształcenie umiejętności myślenia przyczynowo-skutkowego.

- Wzbogacanie słownictwa czynnego uczniów.

Cele operacyjne:

Uczeń:

• odróżnia bezpieczne miejsca od niebezpiecznych przeznaczonych do zabaw,
• wypowiada się w sposób logiczny i uporządkowany na zadany temat,
• rozwiązuje rozsypankę sylabowo-liczbową - kl. I,
• dobiera tytuł do obrazka – kl. I,
• układa zdania z rozsypanki wyrazowej – kl. II,
• czyta ze zrozumieniem – kl. III,
• pisze zachowując zasady ortograficzne,
• formułuje wniosek – zasadę ortograficzną,
• dodaje i odejmuje w zakresie 10 - kl. I, w zakresie 100 kl. II
i kl. III,
• mnoży i dzieli w zakresie 100 – kl. III,
●czyta wyrazy: zima, sanki, narty, kulig, bałwan - kl. I.

Cel terapeutyczny: Niwelowanie napięć i lęku dzieci.
Stwarzanie możliwości odniesienia sukcesu.

Metody pracy : oglądowa, ćwiczeń praktycznych, problemowa, zabawowa, praca z tekstem, aktywizujące ( ewaluacyjna „wrzuć do pamięci” )

Formy pracy : zbiorowa, indywidualna, grupowa.

Środki dydaktyczne : rozsypanka liczbowo-sylabowa, rozsypanka wyrazowa, wykreślanka literowa ,karta pracy dla ucznia, historyjka obrazkowa „Zimowe zabawy”, opowiadanie „Niebezpieczeństwo na lodzie”, puzzle.

PRZEBIEG LEKCJI

Faza przygotowawcza

1.Odgadywanie tematu zajęć w formie zabawy umysłowej z podziałem na trzy poziomy. Odczytanie hasła - kl. I, kl. II i kl. III. „Zabawy zimowe”

Faza realizacyjna

2.Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „W co można się bawić zimą ?”
Swobodne wypowiedzi uczniów w oparciu o ilustracje, własne
doświadczenia oraz wykonane wcześniej zadanie.

3.Inscenizacja ruchowa piosenki „Zła zima”.

4.Bezpieczeństwo podczas zabaw na śniegu.

Wyszukiwanie na ilustracjach zabaw w bezpiecznym miejscu.
Przyklejanie tytułu do odpowiedniego obrazka- kl. I.
Ułożenie zdań z rozsypanki wyrazowej – kl. II.
Czytanie ze zrozumieniem – kl. III.

5.Sprawdzenie poprawności wykonania zadania, przepisanie otrzymanych haseł – kl. I, II i III.
Czytanie całościowe wyrazów: zima, narty, sanki, kulig, bałwan – kl. I.

Faza podsumowująca

6.Odczytanie wiersza przez nauczyciela.
7.Uczniowie otrzymują śnieżki z niedokończonymi zdaniami np.
Nie wolno... Nie zjeżdżaj... Nie rzucaj... Nie ślizgaj się...
Nie doczepiaj ... Nie przechodź przez ulicę...
Po wykonaniu zadania uczniowie głośno odczytują zdania
i przyklejają je do bałwana przypiętego do tablicy ( wrzuć do pamięci ).

8. Ocena pracy uczniów.
9. Praca domowa: Uzupełnić karty pracy.
10. Ewaluacja

Zanim w śnieżnym puchu
Zawiruje świat
Przyjmij cenne uwagi
I tych kilka rad,
By radości uśmiechy
I wszelkie szaleństwa
Nie skończyły się bólem i łzami
Z braku bezpieczeństwa.

NIEBEZPIECZEŃSTWO NA LODZIE
Po lekcjach poszedłem z Tomkiem ślizgać się na zamarzniętym stawie. W chwilach odpoczynku obserwowaliśmy, jak wędkarze łowią ryby
w przeręblach. Nagle uwagę moją przykuły rosnące przy brzegu kępy pałek. Były śliczne, brązowe. Już wyciągnąłem rękę i nagle... trach! Wpadłem do wody.
– Ratunku! Ratunku! – krzyknąłem.
– Przerażony. Tomek skoczył mi na pomoc, ale lód zatrzeszczał.
- Stój! – krzyknął wędkarz do Tomka, a sam położył się na lodzie. Podał mi kij. Wczołgałem się na lód. Mokry, trzęsąc się z zimna, popędziłem do domu. Tomek blady z przejęcia , biegł obok mnie. Marku, jak to dobrze, że ten wędkarz był tak blisko.
Wyprawa skończyła się długą chorobą. Cały miesiąc nie chodziłem do szkoły. W tym czasie na ślizgawce zrobionej na szkolnym boisku moi koledzy nauczyli się pięknie jeździć na łyżwach. Kiedy po chorobie spotkałem się z przyjaciółmi w szkole, przyrzekliśmy sobie ślizgać się tylko na specjalnie zrobionych lodowiskach.

1. Kto poszedł ślizgać się po stawie?
2. Kto uratował chłopca ?
3. Jak długo chorował Marek po wypadku na lodzie ?
4. Co przyrzekli sobie chłopcy ?

Nie zjeżdżaj z górki w pobliżu ulicy !
Przechodź zawsze po pasach !
Baw się w bezpiecznych miejscach !
Nie ślizgaj się na zamarzniętych stawach, jeziorach i rzekach !

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.