X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 40704
Przesłano:
Dział: Logopedia

W podróży. Utrwalenie głosek syczących. Scenariusz zajęć logopedycznych

Scenariusz zajęć logopedycznych

Temat: W podróży – zabawy utrwalające wymowę głosek syczących /s/ /z/ /c/.

Grupa: 0
Czas trwania zajęć: ok. 40 minut
Cel główny:
– utrwalenie prawidłowej wymowy głosek /s/ /z/ /c/ w wyrazach
Cele szczegółowe:
– pogłębianie oddechu
– usprawnianie narządów artykulacyjnych
– słuchowe i artykulacyjne różnicowanie głosek syczących /s/ i /c/
Metody pracy: czynna, słowna
Formy pracy: indywidualna
Pomoce dydaktyczne: obrazek pociągu, wycięte kółka, słomka, gra „Małpki”, obrazki, rysunek autobusu, rysunki osób z walizkami,

Przebieg zajęć:
I Część wprowadzająca
1. Ćwiczenie oddechowe „Pociąg”: przenoszenie elementów za pomocą słomki na obrazek pociągu
2. Ćwiczenia artykulatorów „Wycieczka do zoo”: Nauczyciel czyta historyjkę, pokazuje ćwiczenia, dziecko naśladuje.
Zapraszam cię do odwiedzenia wspaniałego zoo! Spróbujmy razem naśladować zwierzęta, które można tu zobaczyć!
• w pierwszej zagrodzie widzimy słonia, który polewa nas wodą na powitanie (dmuchamy)
• obok słonia mieszkają wielbłądy. Ile ich jest? Zobacz jakie mają garby! (koci grzbiet)
• w basenie pływa gruby hipopotam (robimy baloniki)
• trochę dalej, przy płocie lama przeżuwa trawę (naśladowanie żucia)
• sąsiadką lamy jest zebra, która ma dziś dobry dzień i ciągle biega w kółko, radośnie stukając kopytami (kląskamy)
• naprzeciwko mieszka lew, który co chwilę groźnie ryczy (otwieramy szeroko buzię)
• obok niego w stawie pływa krokodyl – jak zwykle znudzony (ziewamy)
• odwiedzimy jeszcze węża (wysuwamy język z buzi)
• na sam koniec wycieczki odwiedzimy jeszcze małpy, które ciągle stroją dziwne miny (na zmianę wykonujemy smutną minę i uśmiechamy się).

II Część zasadnicza
1. „Spadające małpki”: gra utrwalająca wymowę głosek /s/ /z/ /c/.
Na szczycie drzewka umieszczamy wszystkie małpki. Kulamy kostką, wyjmujemy patyczek w kolorze który wypadnie. Jeśli spadnie małpka bierzemy ją. Możemy wrzucić ją z powrotem, ale po nazwaniu obrazków. Przy jednej kolejce można pozbyć się trzech małpek. Wygrywa osoba, która zbierze najmniej małpek.
2. „Podróż autobusem” : słuchowe różnicowanie głosek.
Kładziemy przed dzieckiem rysunki dwóch autobusów i obrazki ilustrujące osoby z walizkami. Jeden autobus przewozi osoby z głoską /s/, drugi z /c/. Rolą dziecka jest nazwanie obrazków, które znajdują się na walizkach oraz odpowiednie podzielenie pasażerów.

III Podsumowanie
1. Posumowanie zajęć. Zabawa „Dwa pociągi”: dziecko nazywa obrazki i wkłada do odpowiedniego pociągu. Nauczyciel upewnia się czy dziecko prawidłowo wymawia ćwiczone głoski, czy słuchowo i artykulacyjnie je różnicuje.
2. Instruktaż do ćwiczeń w domu.
3. Ewaluacja. Dziecko ocenia zajęcia unosząc odpowiedni kartonik.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.