X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 40452
Przesłano:
Dział: Świetlica

Legendy polskie - scenariusz zajęć świetlicowych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: Spotkanie z bohaterami polskich legend- utrwalenie wiadomości o poznanych legendach.
Data: 21.11.2016
Grupa wiekowa: ośmiolatki
Nauczyciel: Anna Momot
Czas zajęć: 45 minut

1. Cel główny:
• utrwalenie wiadomości o poznanych legendach,
• poznanie wartości legend dla tradycji kraju.

2. Cele szczególe:
Dziecko:
• zna znaczenie słowa legenda,
• wie dlaczego warto poznawać legendy,
• potrafi rozwiązać krzyżówkę,
• rozpoznaje legendy na podstawie ilustracji,
• prezentuje scenki z wybranych legend,
• zna zasady współpracy w grupie.

3. Metody: rozmowa kierowana, praca z tekstem- krzyżówka, burza mózgów, drama, pedagogika zabawy.
4. Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa.

5. Środki dydaktyczne: krzyżówka, mazaki, ilustracje z legend.

PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie. Zabawa wyciszająca „Bazyliszek”.

2. Zapoznanie z tematem zajęć: listopad to miesiąc, w którym poznajemy i przypominamy sobie polskie legendy. Dziś spotkamy się z bohaterami poznanych legend.

3. Rozmowa kierowana w kręgu. Nauczyciel zadaje pytania:

- Co to jest legenda? Wyjaśnienie pojęcia.
Legenda – to opowieść o wydarzeniach z dawnych czasów; w legendzie są wydarzenia prawdziwe i fantastyczne, są w niej rzeczy niezwykłe i cudowne. Legendy są ważnym elementem naszej tradycji, folkloru i kultury.
- Jakie znacie legendy?

4. Z jakiej legendy pochodzę? Podpisanie ilustracji. Praca w grupach. Wspólne omówienie podpisów.

5. Zabawa „Prawda czy fałsz”. Nauczyciel czyta informacje na temat legend. Zadaniem dzieci jest odgadnąć czy są one zgodne z prawdą.

6. Krzyżówka. Wspólne rozwiązanie krzyżówki.

7. Zabawa ruchowa „Królewny i zamki”. Dzieci dobierają się trójkami. Dwie osoby trzymają się za ręce (są zamkiem), trzecia osoba stoi w środku (to księżniczka). Jedna osoba, która rozpoczyna zabawę stoi sama i ma do wyboru trzy komendy:
ZAMKI (wtedy zamki poruszają się i szukają innej księżniczki).
KSIĘŻNICZKI (wtedy księżniczka opuszcza zamek i szuka innego).
TRZĘSIENIE ZIEMI (wszyscy tworzą nowe zamki i księżniczki )- łączą się ponownie.

8. Scenka z legendy. Dzieci w grupach przygotowują scenkę z wybranej legendy i prezentują ją pozostałym (bez informowania o tytule). Oglądające dzieci odgadują tytuł.

9. Podsumowanie zajęć.
- Przypomnienie dlaczego powinniśmy znać polskie legendy.
- Rundka w kręgu. Dokończenie zdania: z dzisiejszych zajęć najbardziej zapamiętałem/ zapamiętałam...

10. Podziękowanie za udział w zajęciach. Porządkowanie sali.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.