X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 40391
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia o emocjach dla dzieci 4- 5 letnich

Temat zajęcia: „Kraina uczuć i emocji” – kształtowanie umiejętności rozpoznawania, nazywania i wyrażania emocji.

Cel ogólny: Rozpoznawanie, nazywanie i wyrażanie podstawowych uczuć i emocji.

Cele szczegółowe: Dziecko
- rozpoznaje i nazywa różne stany emocjonalne;
- dzieli się własnymi przeżyciami z innymi ludźmi;
- uświadamia sobie, że w różnych sytuacjach ludzie przeżywają różne uczucia (radość, smutek, złość);
- wyraża emocje za pomocą słów, gestów, muzyki, mimiki.

Metody pracy: pantomima, pogadanka, metody aktywizujące
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, w grupach.

Środki dydaktyczne: zdjęcia przedstawiające ludzi, którzy przeżywają różne emocje, płyta CD, magnetofon, czapka maszynisty, lizak ze światłem czerwonym i zielonym, obrazki do składania z części, patyczki z ilustracjami emocji, tekst, w który mają się wczuć dzieci, grzechotki.

Obszar z podstawy programowej wychowania przedszkolnego:

I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka.
5) uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne.

II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka.
1) rozpoznaje i nazywa podstawowe emocje, próbuje radzić sobie z ich przeżywaniem;
2) szanuje emocje swoje i innych osób;
4) przedstawia swoje emocje i uczucia, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu;
6) rozróżnia emocje i uczucia przyjemne i nieprzyjemne, ma świadomość, że odczuwają i przeżywają je wszyscy ludzie.

III. Społeczny obszar rozwoju dziecka.
8) obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;
9) komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne; wyraża swoje oczekiwania społeczne wobec innego dziecka, grupy.

IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka.
1) wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego ruchu, gestów, impresji plastycznych, technicznych, teatralnych, mimicznych, konstrukcji i modeli z tworzyw i materiału naturalnego;
5) odpowiada na pytania, opowiada o zdarzeniach z przedszkola, objaśnia kolejność zdarzeń w prostych historyjkach obrazkowych, układa historyjki obrazkowe, recytuje wierszyki, układa i rozwiązuje zagadki;
7) eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki, np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku oraz wyraża ją ruchem, reaguje na sygnały, muzykuje z użyciem instrumentów oraz innych źródeł dźwięku; śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym muzykowaniu; wyraża emocje i zjawiska pozamuzyczne różnymi środkami aktywności muzycznej; aktywnie słucha muzyki; wykonuje lub rozpoznaje melodie, piosenki i pieśni, np. ważne dla wszystkich dzieci w przedszkolu, np. hymn przedszkola, charakterystyczne dla uroczystości narodowych (hymn narodowy), potrzebne do organizacji uroczystości np. Dnia Babci i Dziadka, święta przedszkolaka (piosenki okazjonalne) i inne; w skupieniu słucha muzyki.

Przebieg zajęć:

1.Powitanie wierszem
„W kole wszyscy tu stoimy
Każdy czyjąś rękę trzyma
I dzień dobry już mówimy
Tak zabawa się zaczyna”.

FILMIK O EMOCJACH – ze stronki scholaris

2.Zagadki
Gdy się w nasze serce wkrada,
To naszymi myślami włada,
Marszczy nam nosek, oczy i czoło,
Tupie nóżką i rączką grozi wkoło.

Czy czujecie się czasem źli? Czy możemy czuć złość? Złość jest przykra, nikt jej nie lubi, każdy się jej boi dlatego trzeba spokojnie tą złość uspokoić. Jak można uspokoić złość?

Usta jak podkówka odwrócona,
Często łezka w oku zakręcona.
Wygląd twarzy tej dziewczyny
Jakby najadła się cytryny.

Czy smutek jest nam potrzebny? A co możemy zrobić, żeby poprawić sobie humor, kiedy jesteśmy smutni?

Jaka to emocja? Powiedzcie dzieci -
Rączki wymachują, ciało w górę leci,
Oczy jak iskierki się zapalają,
Wszystkie ząbki usta odkrywają.

Kiedy czujemy radość?

3.Zabawa ruchowa i składanie obrazka z części

Spacerujemy w rytm melodii, uśmiechamy się do siebie i dobieramy się w czteroosobowe kółeczka, składamy obrazek z części, jaka to emocja?

4.Zabawa ruchowa KRAINY
- nauczycielka jest maszynistą , na melodię „Jedzie pociąg z daleka” prowadzi dzieci poprzez krainy uczuć , w każdej krainie odwraca obrazek i dzieci odgadują jaka to kraina.

Wsiadamy do pociągu, jedziemy do KRAINY ZŁOŚCI – dotarliśmy, ludzie w tej krainie tupią nogami, obrażają się, zaciskają pięści. Często się kłócą, nie potrafią się razem bawić, mają groźne miny (uczestnicy ilustrują ruchem, ciałem, gestem emocję do melodii).

Wsiadamy do pociągu, jedziemy do KRAINY SMUTKU – dotarliśmy, ludzie w tej krainie stale chodzą smutni, nic im się nie chce robić, siedzą, leżą.... (uczestnicy ilustrują ruchem, ciałem, gestem emocję do melodii).

Wszyscy docierają do KRAINY RADOŚCI. Jest tutaj wesoło, ludzie w tej krainie się uśmiechają świeci słońce, jest kolorowa (uczestnicy ilustrują ruchem, ciałem, gestem emocję do melodii).

W której krainie czuliście się najlepiej? Dlaczego?

5.Zabawa „Buźki”

Ja czytam zdania, wczuwacie się w sytuację i podnosicie buźkę z waszą emocją w tej sytuacji.

Pojadę na wycieczkę do Pilzna

Koleżanka ma nowy rower

Dostałem wymarzoną zabawkę

Robię coś, czego nie lubię

Tata naprawił mi zepsuty rower

Koleżanki nie chcą się ze mną bawić

Zostałem zaproszony na urodziny kolegi do Figle migle

Zginął mój pies

6.Piosenka i granie na grzechotkach.
Śpiew piosenki „Wesoła samba”, podczas refrenu dzieci grają na grzechotkach i wymyślają swój własny taniec. Śpiewające brzdące nr 8.

7.Ewaluacja
Komu się podobała zabawa ze mną pomacha do mnie rączkami, podejdzie do mnie i do „pudełka złych emocji” wrzuci złość, smutek, który ściągnie z twarzy i zamykamy je w pudełku. Radość pozostaje na buzi.

8.Pożegnanie wierszem
„W kole wszyscy tu stoimy
I za ręce się trzymamy
Do widzenia już mówimy
Tak ze sobą się żegnamy”

9.Literatura
J. Heller. Propozycje zabaw i zajęć do wykorzystania do pracy nad emocjami. Twórczy nauczyciel nr 18 2009, s.54
R. Portmann „Gry i zabawy przeciwko agresji”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.