X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4036
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolorowy świat liter i cyfr. Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

Grupa: 5 – 6 latki
Prowadzące: Urszula Kalemba , Ranata Mynarska

Temat zajęcia: ,,Kolorowy świat liter i cyfr” – utrwalenie poznanych liter , analiza dźwiękowa wyrazów, liczenie w zakresie 5 , ozdabianie sylwet choinek w małych zespołach.

Cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności uważnego słuchania legendy ,
- utrwalenie poznanych liter i cyfr ,
- kształcenie umiejętności tworzenia wyrazów z rozsypanki literowej i sylab ,
- rozwijanie inwencji twórczej ,
- wprowadzenie dzieci w przedświąteczny nastrój .

Cele operacyjne:

- potrafi uważnie słuchać legendy ,
- rozpoznaje oraz nazywa litery i cyfry ,
- potrafi łączyć w pary wielkie i małe litery ,
- segreguje bombki wg kształtów i kolorów ,
- liczy liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 5.

Środki dydaktyczne: teatrzyk sylwet, emblematy z małymi i wielkimi literami, sylwety bombek rożnych kształtów i kolorów, pałeczki, sylwety choinek, materiał plastyczny, dzwoneczki do gry, tekst bajki ,,Czerwony Kapturek”, nagrania z płyty CD.

Przebieg zajęcia

1.,,Legenda o choince” – teatrzyk sylwet wg utworu J. Dymkowskiej. Wdrażanie dz. do uważnego słuchania legendy, swobodne wypowiedzi, zwrócenie uwagi na poprawne stosowanie form fleksyjnych wszystkich odmieniających się części mowy.

2.Zabawa z literkami – przypomnienie i utrwalenie poznanych liter: Oo, Aa, Mm, Ii, Yy, Ll, Kk . Rozpoznawanie , nazywanie i grupowanie. Układanie z rozsypanki literowej wyrazów: mama, Ola, Ala, mak, lala - 6 – latki.

3.,,Wielkie i małe litery” – zabawa dydaktyczno – ruchowa. Dz. otrzymują emblematy w kształcie bombek z małymi i wielkimi literami. Na przerwę w muzyce dobierają się parami: tzn. wielka i mała litera.

4.Zabawa dydaktyczna ,,Prawda – fałsz” . W nawiązaniu do legendy i zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia dz. poprzez uniesienie pałeczek odpowiadają TAK – (niebieska pałeczka) lub NIE - (żółta pałeczka) np.
- Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia.
- W Święta Bożego Narodzenia ubieramy choinki.
- W ŚBN święcimy pokarmy.
- ŚBN obchodzimy na wiosnę.
- W ŚBN śpiewamy kolędy.
- Na ŚBN wyjeżdżamy na wakacje.
- W ŚBN jesteśmy dla siebie mili itd.

5. Aktywne słuchanie bajki o ,,Czerwonym Kapturku”. N. czyta bajkę , a dz. na słowo Czerwony Kapturek uderzają niebieską pałeczką, na słowo babcia – żółtą pałeczką , na słowo wilk – obie pałeczki.

6. Zabawa ruchowa przy muzyce ,, Kolorowe bombki” . Dz. otrzymują sylwety bombek (okrągłe, kwadratowe, trójkątne) .Biegają po sali w rytm muzyki. Na przerwę ustawiają się przy stojakach tak jak podpowiada symbol.
np. przy kwadracie - bombki kwadratowe , przy kole - okrągłe , przy trójkącie - trójkątne. Następuje przeliczanie liczebnikami głównymi , porządkowymi, porównują liczebność zbiorów , odszukują umieszczonej na tablicy odpowiedniej liczby.
Odmiana zabawy – dz. ustawiają się wg kolorów bombek. Następuje przeliczanie liczebnikami głównymi , porządkowymi, porównują liczebność zbiorów , odszukują umieszczonej na tablicy odpowiedniej liczby.
Zabawę powtarzamy 3 razy.

7. Ćwiczenia słuchu fonematycznego
- analiza i synteza wyrazów 3 i 4 – głoskowych
- podział wyrazów na sylaby ,
- liczenie wyrazów w zdaniu.

8. Wspólny śpiew piosenki pt. ,,Choinka” – gra na dzwoneczkach.

9. Kolorowa choinka – ozdabianie choinki w małych zespołach z wykorzystaniem różnorodnego materiału plastycznego. Rozwijanie pomysłowości i oryginalności w tworzeniu ozdób.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.