X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 40285
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W książce znajdziesz wszystko - scenariusz zajęć w przedszkolu

„W książce znajdziesz wszystko” - scenariusz zajęć w przedszkolu
Grupa dzieci: 4 latki
Prowadząca: Monika Wronka
Krąg tematyczny: Lubimy książki
Temat dnia: W książce znajdziesz wszystko

Cele ogólne:
- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci,
- wdrażanie do poszanowania książek.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozwiązuje zagadkę słowną,
- wykazuje zainteresowanie książką,
- wypowiada się na temat oglądanych przedmiotów,

- klasyfikuje zgromadzone książki według cech jakościowych: kształt, wielkość, grubość,
- wykazuje dbałość o książki, właściwie obchodzi się z książkami podczas ich oglądania,
- wie, że książka stanowi źródło wiedzy,
- uczestniczy w zabawie ruchowej,
- odpowiednio reaguje na polecenia nauczycielki oraz przerwę w muzyce,
- wymyśla sposób gry i rytm, który realizuje.

Metody:
- słowna: rymowanka, zagadka, rozmowa
- czynna: zadań stawianych dziecku
- percepcyjna: pokaz

Formy:
- grupowa
- zespołowa
- indywidualna

Pomoce dydaktyczne: książki, zagadka, rymowanka, magnetofon, płyta CD, obręcze, opaski na głowę: krasnale, rycerze, smoki, marakasy, pokrywki, łyżki drewniane, celafon, karty pracy.

Przebieg:
1. Powitanka – rymowanka - powitanie w kręgu „Razem bawmy się”.

Wszyscy w naszej sali spotkaliśmy się – klaszczemy powitanie w kręgu.
Ja i ty, ty i ja – wskazujemy na siebie, na kolegę.
Razem bawmy się – podajemy sobie ręce.

2. Słuchanie zagadki-wprowadzenie do tematu.

Choć nie ma zamka, ani kluczyka,
często otwieram ją i zamykam.
W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści,
wierszyków, bajek i opowieści.

3. Prezentacja zbioru książek. Krótkie przedstawienie zawartości książek. Omówienie znaczenia książki w życiu człowieka.
4. Wspólne opisywanie wyglądu książek. Klasyfikowanie ze względu na cechy jakościowe: kształt, wielkość, grubość.
5. „Książki i książeczki” – zabawa dydaktyczna. Klasyfikowanie książek ze względu na kształt (kwadraty, prostokąty).
6. Rozmowa na temat dbania i szanowania książek. Wdrażanie do poszanowania książek.
7. „Małe i duże” – zabawa ruchowa. Na pauzę w muzyce i hasło dotyczące wielkości książki dzieci ustawiają się przy odpowiedniej obręczy, w której znajdują się książeczki (w jednej mała, w drugiej duża).
8. Karta pracy – kolorowanie odpowiednim kolorem największej (zielony) i najmniejszej książeczki (żółty). Załącznik nr 1
9. „Bajkowa orkiestra” – muzyczna zabawa twórcza przy użyciu nietypowych instrumentów ( celafon, pokrywki, łyżki drewniane).
10. Podsumowanie zajęć i uzyskanie odpowiedzi na pytania:
- Czy podobały się wam dzisiejsze zajęcia?
- „Dlaczego warto czytać książki?”.
11. Rozdanie nagród za udział w zajęciu – medal „Przyjaciel książki”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.