X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 40152
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Skarby Ziemi. Scenariusz zajęcia dydaktycznego dla dzieci 5-letnich

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DYDAKTYCZNEGO DLA DZIECI 5 -LETNICH

Temat: „Skarby ziemi”

Cele:
Poznawczy – poznanie bogactw naturalnych Polski – kopalnie węgla kamiennego i kopalnie soli. Zapoznanie z rodzajami i wyglądem kopalni. Określanie własności węgla i soli oraz przydatności tych bogactw w życiu codziennym.
Kształcący – rozwijanie umiejętności rozpoznawania skamieniałości węgla i soli .
Wychowawczy – wdrażanie do swobodnego i śmiałego wypowiadania się i działania w różnych sytuacjach badawczych.

Metody:
Słowna – rozmowa na temat bogactw naturalnych Polski, określanie własności węgla i soli, swobodne wypowiedzi dzieci na temat obrazków

Oglądowa – pokaz i obserwacja węgla kamiennego i soli kamiennej

Czynna – badanie właściwości smakowych soli i badanie właściwości węgla i soli w wodzie, zabawa ruchowa, rysowanie węglem drzewnym.

Forma pracy: grupowa i indywidualna
Podstawa programowa:IV 5, IV 1,IV 13, I 5

Pomoce dydaktyczne: bryłki węgla i soli, ilustracje, obrazki, nagranie piosenki - „Hej w kopalni”, woda, słoiki, kartony, węgiel drzewny, patyczki drewniane.

PRZEBIEG:
1. Rozwiązanie zagadki słownej o górniku i kopalni.

Zjeżdża co dzień pod ziemię,
gdzie najciemniej, najgłębiej,
czarny węgiel tam drzemie,
czas obudzić ten węgiel. ( górnik)

Jak nazwiecie takie miejsce
wszystkim znane doskonale,
w którym węgla jest najwięcej,
ale pieców nie ma wcale. ( kopalnia)

2. Rozmowa przy obrazkach tematycznie związanych z kopalnią węgla kamiennego i kopalnią soli.
Swobodne wypowiedzi na temat wyglądu kopalni.
Poznanie narzędzi używanych przez górników, określenie różnic i podobieństw wyglądu kopalni i kopalni soli.

3. Rozpoznawanie brył węgla kamiennego i soli kamiennej.
Określanie własności minerałów: kolor twardość, smak, zapach, rozpuszczalność w wodzie.
Zabawy badawcze z węglem i solą. Dzieci badają czy węgiel i sól rozpuszcza się w wodzie.

4. Prezentacja górniczej czapki.
Zwrócenie uwagi na godło górnicze i pióropusz.
Objaśnienie znaczenia koloru pióropusza na czapce:
zielony – dla dyrektorów
biały - dla osób kierujących praca w kopalni
czarny - dla górników
czerwony – dla orkiestry górniczej

5. Zabawa ruchowa przy piosence „Hej w kopalni”. Dzieci naśladuj treść piosenki z użyciem rekwizytów ( patyczków drewnianych).
6. „Praca w kopalni”- rysowanie węglem drzewnym na białym kartonie.

Opracowała Renata Dufek

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.